Emerytura Plus. Rząd przyjął projekt ustawy. Niektórzy dostaną pieniądze w kwietniu, inni w czerwcu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu "Emerytura Plus" . Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister podkreśliła, że projekt będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zaznaczyła, że do tego dodatkowego świadczenia jest uprawnionych 9,8 mln emerytów i rencistów - niezależnie od tego, jakie otrzymują świadczenie.

Będą to osoby, które są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, osoby otrzymujące kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, a także inwalidzi i renciści wojenni.

Świadczenie wyniesie 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł "na rękę".

Premier Morawiecki podkreślił, że ten rok jest pierwszym od 30 lat, kiedy wprowadzane jest potrójne działanie na rzecz emerytów. Oprócz świadczenia "Emerytura plus" miał na myśli też kwotową waloryzację emerytur wynoszącą co najmniej 70 złotych, oraz obniżony PIT z 18 na 17 procent.

To pokazuje, że w jednym roku rząd PiS tak potrafi zakumulować środki, by poprawić los emerytów

- zaznaczył premier. Dodał, że rząd w ramach programu gospodarczo-społecznego dba o godne zarobki polskich rodzin. Dzisiaj zaś, jak podkreślił, "chcemy w ramach możliwości, na które państwo stać, przekazać emerytom pewne dodatkowe środki - Emeryturę Plus dla każdego w tym samym wymiarze".

Minister Elżbieta Rafalska, której resort opracowywał szczegóły programu dotyczącego trzynastej emerytury wyjaśniła, że aby otrzymać to świadczenie nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Terminy wypłaty będą zaś tożsame z terminami wypłaty innych świadczeń, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietnia

- mówiła minister Rafalska. Będą również świadczenia, które będą wypłacone na początku czerwca. Dotyczy to np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, gdyż są one wypłacane właśnie wtedy. Jeśli świadczenia będą wypłacane kwartalnie trzynasta emerytura wypłacona zostanie na początku lipca.

Koszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur wyniesie 10 miliardów 800 milionów złotych.

Więcej o:
Komentarze (139)
Emerytura Plus. Rząd przyjął projekt ustawy. Niektórzy dostaną pieniądze w kwietniu, inni w czerwcu
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 65 razy 51

  Tak tak, drodzy emerycie, za owe 888 złotych, będziecie sobie mogli kupić 111 kostek masła, nasmarować porządnie du... i czekać, aż was PiS wyr... za sprzedany głos! :D

 • franiux

  Oceniono 45 razy 37

  Te 800zł nawet nie pokryje inflacji jaką wywoła wewalenie na rynek 40mld zł bez pokrycia w pracy. Już raz inflację wywołaliście pompując 20mld bez pokrycia dzięki temy ceny żywności wzrosły o 30%. To o ile teraz wzrosną ceny po wpmpowaniu 40mld ?. Jesteście chorzy. Moja rada, bierzcie te 500, wymieniajcie na euro i chowajcie do skarpety bo jak przyjdzie co do czego to wam poblokują konta w banku a euro będzie po 50zł

 • remo29

  Oceniono 29 razy 25

  Tłumaczę: niektórzy dostaną przed wyborami, a niektórzy mogą nie dostać wcale, chyba że wygramy, to wtedy się pomyśli.
  Nie ma za co.

 • britanic

  Oceniono 28 razy 24

  Choć byście mi dali podwyżkę 1000 miesięcznie to i tak OLEJE was na wyborach :)

 • niktwazny126

  Oceniono 27 razy 23

  No, bardzo sprytnie "zakumulowali" środki. Jak to ten sam premier dzisiaj powiedział? Że "budżet nie jest z gumy"?? Już mennice wybijają nowiutkie złotówki? Emeryci i renciści nie tacy durni, nie dadzą się kupić za 70 z groszami miesięcznie.

 • Gregio8

  Oceniono 19 razy 19

  To wstyd panie morawiecki, że emerytury są dalej OPODATKOWANE!

 • kw_dj

  Oceniono 22 razy 18

  Czyli najpierw zabierają 18 (lub 17) procent z emerytur, by potem to oddać i się chwalić, że "PIS daje".

  #nie_podoba_mi_się_to

 • gangut

  Oceniono 20 razy 18

  Państwo na to stać? Przecież Morawiecki sam oświadczył dzisiaj że "budżet nie jest z gumy" i na realizację wypłat trzeba się zadłużyć. Na tej zasadzie każdego stać na więcej niż ma. Wystarczy wziąć kredyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX