NASA zapłaci za leżenie w łóżku. Ponad 70 tys. zł za 2 miesiące eksperymentu

NASA zapłaci każdemu z 24-osobowej grupy ochotników po 16,5 tys. euro, czyli ponad 70 tys. zł, aby na rzecz nauki spędzili 60 dni w łóżku. Agencja chce zbadać potencjalny wpływ sztucznej grawitacji na kondycję fizyczną astronautów przebywających w stanie nieważkości.

Dwudziestu czterech ochotników ma udać się we wrześniu do ośrodka Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), gdzie dwa miesiące spędzą wyłącznie w łóżkach. ABGRESA (taka jest oficjalna nazwa eksperymentu) jest wspólnym projektem badawczym agencji kosmicznych DLR, ESA i NASA.

NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) chcą w ten sposób przetestować potencjalne korzyści płynące ze sztucznej grawitacji.  

Łatwizna? Tylko pozornie

Każdy z ochotników otrzyma za swój wkład w naukę wynagrodzenie w wysokości ponad 70 tys. zł. Ale pokaźne wynagrodzenie za udział w eksperymencie będzie się wiązało z licznymi wymaganiami ze strony agencji, a sam eksperyment tylko pozornie kojarzy się z błogim lenistwem.

Ochotnicy zostaną podzieleni na dwie grupy i zlokalizowani w jednym obiekcie. W ciągu 60 dni wolontariusze będą musieli wykonywać wszystkie codzienne czynności – od jedzenia po toaletę – wyłącznie na leżąco. Ochotnicy będą mieli dostęp do telewizji, materiałów do czytania i innych zajęć rekreacyjnych, pod warunkiem, że będą realizowane w pozycji leżącej.

Oficjalne logo eksperymentu agencji kosmicznych NASA, ESA i DLROficjalne logo eksperymentu agencji kosmicznych NASA, ESA i DLR Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR)

Uczestnicy eksperymentu będą przez 60 dni żyć w warunkach, które mają być zbliżone do tych, w których przebywają astronauci podczas misji kosmicznych. Ich głowy będą ułożone 6 stopni poniżej poziomu nóg, a jedno z ramion będzie musiało nieustannie spoczywać na materacu, nad czym mają czuwać koordynatorzy badania. Eksperyment ma na celu ocenić wykorzystanie sztucznej grawitacji w minimalizowaniu skutków zdrowotnych stanu nieważkości, zmiany w ciele człowieka na skutek stopniowego zaniku mięśni oraz możliwość łagodzenia ich przez dietę czy ćwiczenia.

Pierwsza grupa rozpoczęła testy 25 marca

Pierwsza grupa ochotników wybranych przez agencje kosmiczne zaczęła testy 25 marca. W jej skład weszło 8 mężczyzn i 4 kobiety. Poszukiwani są kolejni śmiałkowie do drugiej 24-osobowej, eksperymentalnej ekipy, która ma docelowo składać się 12 kobiet i 12 mężczyzn. 

Eksperyment ma rozpocząć się we wrześniu i potrwać do grudnia 2019 r. Cały projekt potrwa 89 dni, ale aż 60 z nich śmiałkowie spędzą wyłącznie w leżącej pozycji. 29 dni pozostawiono na potrzeby aklimatyzacji i rekonwalescencji po niecodziennym badaniu, a ta - jak zapewniają agencje - łatwa nie będzie. 

Więcej o:
Komentarze (24)
NASA zapłaci za leżenie w łóżku. Ponad 70 tys. zł za 2 miesiące eksperymentu
Zaloguj się
 • notsafe

  Oceniono 15 razy 11

  Niepotrzebyny zachód, wystarczyłoby zapoznać się z traktowaniem pacjentów w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych w Starogardzie Gdańskim, gdzie unierochiomiają pacjentów tzn. przywiącują pasami na setki a czasem tysiące godzin.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 10 razy 4

  Znam takiego jednego, który ma wprawę w wylegiwaniu.
  Od 1981 13 grudnia, sypia do południa.
  I jest na emeryturze.

 • anna.pcz

  Oceniono 14 razy 4

  Kurdupla bezzębnego wysłać, wreszcie do czegoś się przyda a i 70 tys. na "jego" rozdawaną piątkę zarobi

 • j-ugo

  Oceniono 8 razy 4

  ZOL - zakład opiekuńczo- leczniczy. Tam leżą osoby które same nie mogą wstać z łóżka. Za pobyt muszą oddać 70 % emerytury. Na miejsce, łóżko czeka się długo.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 2 razy 2

  Oj to jest robota marzenie!! Nic nie robić a zarobić to jest sztuka a leżeć łóżku i zarabiać to jest dopiero podwójna sztuka

 • Oceniono 1 raz 1

  Gazeta by lepiej napiszcie gdzie CV składać!! I do kiedy??, oraz Czy można negocjować pensję oczywiście w górę

 • smokwawerski

  Oceniono 3 razy 1

  He, he. Za żadne pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX