Strajk nauczycieli. Część rodziców może nie iść do pracy i otrzymać zasiłek opiekuńczy

W trakcie strajku nauczycieli (od 8 kwietnia) rodzice dzieci w wieku do 8 lat będą mogli skorzystać z usprawiedliwionej nieobecności w pracy i otrzymać zasiłek opiekuńczy z ZUS - informują już niektóre szkoły czy przedszkola. Na jakich zasadach będzie się to odbywać?

W informacji przekazywanej rodzicom w szkołach i przedszkolach Związek Nauczycielstwa Polskiego powołuje się m.in. na rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1996 r. Faktycznie, wynika z niego, że jedną z przyczyn usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy może być "konieczność sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły". Dowodem jest oświadczenie pracownika. Na jego podstawie może zostać z dzieckiem w domu, gdy szkoła czy przedszkole z powodu strajku pracowników oświaty są zamknięte. 

W takiej sytuacji, rodzic może także ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego (podobnego jak w przypadku choroby dziecka). Wynosi on 80 proc. wysokości wynagrodzenia. Aby zasiłek otrzymać, konieczne jest przekazanie pracodawcy wniosku na druku ZUS Z-15.

.. .

Czy protest jest "nieprzewidziany"?

Tyle teoria. Wątpliwości rodziców budzi jednak między innymi słowo "nieprzewidziany" w kontekście zamknięcia szkoły czy przedszkola. Wszak co innego, gdy w nocy w budynku np. pęknie rura, a co innego, gdy nauczyciele wezmą udział w proteście, o którym mówi się od miesięcy. Czy w tej drugiej sytuacji można powiedzieć, że dochodzi do "nieprzewidzianego" zamknięcia placówki?

Należy tu odwołać się do interpretacji ZUS w kwestii wypłat zasiłku opiekuńczego. Otóż według niej, zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o nim zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem. Biorąc pod uwagę, że protest nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia, to jeśli rodzic zostanie oficjalnie poinformowany o zamknięciu szkoły czy przedszkola swojego dziecka 2 kwietnia i później, to taka sytuacja będzie "nieprzewidziana". Inna sprawa, że sytuacja jest dynamiczna, a do ewentualnego strajku mogą przystąpić nawet nauczyciele, którzy wcześniej w referendum strajkowym takiej opcji nie poparli. Dyrektorzy niektórych placówek decyzje będą więc podejmowali na bieżąco, możliwe, że decyzje o zamknięciu podejmą dopiero 8 kwietnia.

Warto przy tym dodać, że zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, dobrze jest pracodawcę wcześniej przygotować na możliwość nieobecności w pracy. Przepis mówi bowiem, że jeśli przyczyna nieobecności jest "z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia", to pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o niej i przewidywanym czasie nieobecności. Informacje o strajku, do którego chce np. przystąpić całe grono nauczycielskie w szkole, zapewne można uznać za "możliwą do przewidzenia" przyczynę zamknięcia placówki.

Czytaj też: Niemal 80 proc. szkół w Polsce chce strajkować. Są wstępne wyniki referendum

Więcej o:
Komentarze (67)
Strajk nauczycieli. Część rodziców może nie iść do pracy i otrzymać zasiłek opiekuńczy
Zaloguj się
 • frodozbagien

  Oceniono 18 razy 12

  Ot, pieniążki się skończyły; podwyżek dla nauczycieli nie budziet; koniec eldoradu; co teraz wymyślić, żeby utrzymać władzę? Pięćset batów+ ?

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 13 razy 7

  Pisowskie trolle kwiczą, bo...
  Zdały sobie sprawę (nawet ONE, cud), że sytuacja jest rozwojowa.
  Że się może (a jednak) okazać, że trzeba będzie się samemu zająć progeniturą.
  I nie będzie kogo opluwać.
  Że straszenie przestało działać.
  Że naprawdę możemy odejść.
  I co wtedy? Szkółka niedzielna p.w. Gila?
  No to może jeszcze raz spróbujemy w starym stylu "wywalić nierobów"..
  Oh, wait. Przestało działać, no ale spróbujmy, tyle potrafimy...

 • niktwazny126

  Oceniono 22 razy 6

  Dzieci nie chodzą do jednoosobowych klas. Może rodzice potrafią sami sobie opiekę zorganizować dla swoich pociech? Nie wszyscy mają babcie/ dziadków/ ciocie pod ręką, ale w obrębie klasy rodzice się znają (z wywiadówek, ze szkolnej szatni, z coraz popularniejszych klasowych urodzin w domach). Jakiż to problem, żeby na dwa- trzy dni czwórkę dzieci z klasy przygarnęła jedna matka, na następne- kolejna. Może sobie dadzą radę z taką gromadką. Przy okazji zobaczą, jak to jest odpowiadać za bezpieczeństwo uczniów (a jak zechcą, to i zabawy edukacyjne mogą zastosować).

 • swru

  Oceniono 9 razy 5

  Jak pozamykają szkoły to pisie dzieci pójdą do szkółek przyklasztornych i wpadną w łapy księży. Będą się uczyć dawać na tacę i przytulać do księdza. Normalni ludzie rzeczywiście będą mieli problem

 • k_r_m

  Oceniono 6 razy 4

  Nawet jeśli, jeśli, dadzą 5% od września zamiast od stycznia to w skali roku nie będzie to 10% a 6.75% w skali roku. Prognozowana inflacja w tym roku to 2,7% więc realna podwyżka w tym roku to jakieś 3.8%!

 • musi_byc_dobrze

  Oceniono 6 razy 4

  U nas już informacja o strajku została podana do wiadomości rodziców. W związku z czym nie będzie to zamknięcie nieprzewidziane. Taki dodatkowy smaczek.

  W artykule oczywiście koniec końców nic o tym nie wspomnieli, co wtedy można zrobić

 • anglik001

  Oceniono 2 razy 2

  Właśnie po 20 latach pracy jako polonista skończyło mi się gardło - przestaję mówić. Najbliższy termin wizyty u foniatry po 15 grudnia. Pozdrawiam wszystkich korpo i niekorpo.

 • dobroslawa4

  Oceniono 10 razy 2

  Dmuchany temat . po lekcjach i tak dzieciaki są same w domu. Rodzic w pracy

 • aniasa1

  Oceniono 1 raz 1

  a co z 9-latkami? moga zajac sie soba? posiedziec kilka godzin same w domu np od 7 do 18?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX