Donald Tusk broni głosujących za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. "Nie możecie zdradzić 6 mln ludzi"

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, przemawiając w Parlamencie Europejskim bronił stanowiska osób, które podpisały petycję o pozostaniu Wielkiej Brytanii w UE.

W Parlamencie Europejskim toczy się debata dotycząca ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. Donald Tusk, jej przewodniczący, wziął obronę Brytyjczyków, którzy w minioną sobotę protestowali na ulicach Londynu i podpisali petycję w sprawie powstrzymania brexitu. 

- Nie możecie zdradzić sześciu milionów osób, które podpisały petycję w sprawie wycofania artykułu 50, miliona ludzi maszerujących w imieniu obywateli, coraz większej liczby zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Mogą oni odnieść wrażenie, że nie są odpowiednio reprezentowani w parlamencie Zjednoczonego Królestwa. Muszą mieć jednak wrażenie, że ich interesy są reprezentowane w tej izbie, ponieważ są Europejczykami.

- powiedział Donald Tusk. 

Brytyjczycy na ulicach

W minioną sobotę przez Londyn przeszedł marsz przeciwników brexitu. Brytyjczycy, którzy chcą by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej, domagają się wypowiedzenia artykuły 50. (który uruchomił proces wyjścia z UE) i "głosowania obywateli", czyli kolejnego referendum.

Wielka Brytania może dziś wybrać sposób, w jaki sposób przeprowadzi brexit. W Izbie Gmin wieczorem odbędą tak zwane głosowania orientacyjne. Po tym, jak premier Theresa May nie zdołała przekonać posłów do poparcia jej wersji umowy z Unią Europejską, ci przejmują kontrolę. 

Posłowie będą mogli wybrać spośród siedmiu opcji: od twardego brexitu, przez drugie referendum, po brexit zmiękczony w stosunku do tego forsowanego przez Theresę May. Zatrzymanie rozwodu Wielkiej Brytanii i UE wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Więcej o:
Komentarze (150)
Donald Tusk broni głosujących za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. "Nie możecie zdradzić 6 mln ludzi"
Zaloguj się
 • el.commendante

  Oceniono 67 razy 27

  Tak się kończą mrzonki o wychodzeniu z UE, to do wszystkich zwolenników PiSu i świrów na prawo od nich!!

 • takaprawda2015

  Oceniono 55 razy 21

  Ale płatnych pachołków PiSzących posty za sowiecką kasę wypełzło.

 • ks-t

  Oceniono 35 razy 15

  Mokry sen Nadprezesa: "Żeby nas z tej Unii wyrzucili". Sam boi się wyjść bo chłopy go na widłach rozniosą. (A swoją drogą ciekawi mnie dlaczego głosują na PIS - za wyjściem z Unii i zniesieniem dopłat. Probaszcz kazali? Ale proboszcz też ma ziemię. Kościół jest największym posiadaczem ziemi i konsumentem dopłat rolniczych z UE.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 37 razy 15

  Wielka Brytania chciałaby wszelkie unijne dopłaty, ulgi celne i handlowe, bezwizowy przepływ swoich obywateli po Europie. Jednocześnie chciałaby pozostawać poza Unią Europejską oraz wprowadzić wizy dla unijnych obywateli szczególnie z byłych krajów bloku wschodniego.

 • przewalek0122

  Oceniono 22 razy 10

  Polski polityk, ktory uczy Brytoli poszanowania demokracji.... drogie pissdzielce, ja rozumiem, ze to jest dla was somehow above and beyond... ale na nauke nigdy nie jest za pozno...

 • vincento_mocca

  Oceniono 9 razy 7

  Jakby tak dało się podzielić Polskę po linii Wisły i tak kto chce zostaje po zachodniej kto chce po wschodniej, zachodnia zostaje w UE, wschodnia wychodzi. Na wschodzie robią sobie te swoje msze, marsze narodowców wyklętych, rozdają 500 plus, albo i 1500 jak chcą, wstają z kolan jak na sprężynach, uprawiają obronę terytorialną, nie lubią Żydów itd. Po zachodniej zostaje jak było za czasów PO, tyle że geje mają swoje równouprawnienie, bo nie trzeba się liczyć z Kościołem, no i przyjmują trochę uchodźców z Afryki (w większości zapewne na krótko, bo ci szybko jadą dalej do Niemiec lub Szwecji)
  Mija 10 lat i bardzo jestem ciekaw, z której Polski do której rusza fala przesiedleńcza.

 • tomke

  Oceniono 34 razy 6

  Twierdzenie, ze Brytyjczycy nadal chca brexitu jest nieuzasadnione.

  Referendum bylo prawie 3 lata temu. Od tego czasu 3 roczniki mlodziezy ktore wtedy nie mogly glosowac skonczyly 18 lat i juz moga. Jakies 1.5 mln ludzi umarlo. Wiele osob ktore nie wiedzialy jak zaglosowac 3 lata temu, teraz juz wie. Wiele osobo ktore wtedy zaglosowalo, zmienilo zdanie. Wtedy nie bylo wiadomo, jakie beda warunki umowy - teraz juz wiadomo. I tak dalej.

  Sadzac po wypowiedziach brexitowcow, powolujacych sie na 17.4 mln glosow wtedy i kategorycznie odmawiajacych sprawdzenia jak to wyglada teraz, sadze ze zwolennicy wyjscia maja powazne obawy, ze nie sa juz wiekszoscia.

 • agnrodis

  Oceniono 9 razy 5

  Torysi nie chca drugiego referendum, bo wynik bylby oczywisty: NO Brexit!!!!

 • agnrodis

  Oceniono 10 razy 4

  Zwolennicy Brexitu boja sie drugiego referendum jak ognia, bo wiedza, ze przerzneliby jak nic!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX