Stracimy część unijnych funduszy? Polska nie wykonała planu dla zielonej energii, a UE nie chce już gazu

Nowa unijna perspektywa finansowa po 2020 r. może być bardzo kiepska dla polskiej energetyki. Polsce grozi utrata środków na infrastrukturę gazową oraz odnawialne źródła energii. To pierwsze, bo Unia nie chce już wspierać gazu, a drugie to efekt niewykonania celu dla zielonej energii na 2020 r.

Sprawa unijnych funduszy na polskie sieci gazowe może rozstrzygnąć się już dziś. Jeżeli Parlament Europejski w głosowaniu nie przyjmie kluczowej poprawki zgłoszonej za sprawą polskiego rządu przez frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (do której należy także PiS), to szanse na korzystne załatwienie tej sprawy znacznie zmaleją.

Kształt perspektywy budżetowej Unii na lata 2021-2028 dopiero się "uciera" w wielostronnych negocjacjach pomiędzy Parlamentem, Komisją i rządami państw UE. Raczej przesądzone jest, że cele finansowane z budżetu UE muszą być ściślej związane z polityką klimatyczną. W tym kierunku idzie propozycja KE , by pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nie mogłyby wspierać jakichkolwiek projektów, związanych z transportem lub spalaniem paliw kopalnych. Czyli także gazu.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w polskim gazownictwieEuropejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w polskim gazownictwie Wysokie Napięcie

Ryzyko utraty unijnych pieniędzy

W raporcie rocznym za 2018 r. ryzyko utraty unijnych pieniędzy zauważył PGNiG, przypominając, że "zarówno w poprzedniej jak i bieżącej perspektywie finansowej, środki z EFRR stanowiły istotne wsparcie finansowe m.in. dla projektów rozwoju sieci dystrybucyjnej oraz magazynów gazu ziemnego".

Pieniądze z EFRR objawiają się w Polsce głównie jako część dofinansowania z POIŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). A z POIŚ-ów szeroko pojęty sektor gazowy korzysta od dawna.

Największy dystrybutor gazu, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG Polska Spółka Gazownictwa także od dawna jest beneficjentem unijnego wsparcia. W tej perspektywie budżetowej PSG realizuje 8 takich inwestycji o łącznej wartości 404,7 mln zł netto, przy dofinansowaniu na poziomie 220,2 mln zł. Efektem ma być m.in. 430 km gazociągów - nowych i zmodernizowanych.

Samo PGNiG skorzystało z tego dofinansowania m.in. przy rozbudowie magazynów gazu Kosakowo, Husów, Wierzchowice i Strachocina. W sumie to grubo ponad pół miliarda zł. Najwięcej jednak z POIŚ z perspektywy 2014-2020 bierze operator systemu przesyłowego gazu, Gaz-System. Dofinansowanych jest 10 projektów na ponad 2,2 mld zł. To fragmenty gazowego korytarza Północ-Południe, dokończenie jednej z tłoczni czy rura, mająca zwiększyć przepustowość interkonektora z Ukrainą. Ale także taki projekty, jak laboratorium wzorcowania gazomierzy przy tłoczni w Hołowczycach.

Fundusze unijne na OZEFundusze unijne na OZE Wysokie Napięcie

Dodatkowo Unia wspiera terminal LNG w Świnoujściu, którego operatorem jest Polskie LNG - spółka-córka Gaz-Systemu. Ostatnia decyzja to ponad pół miliarda zł na rozbudowę terminala, która ma zwiększyć jego możliwości regazyfikacyjne z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie. I są to pieniądze z POIŚ, czyli także z EFRR.

Co na to zainteresowani? Jak wygląda sprawa funduszy na rozwój zielonej energii? Czy można nadrobić stracony czas i naprawić błędy popełnione w ostatnich latach? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (44)
Stracimy część unijnych funduszy? Polska nie wykonała planu dla zielonej energii, a UE nie chce już gazu
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 37 razy 29

  a może wreszcie zacząć obciążać osobiście Kaczyńskiego? Jedna z pierwszych ustaw pisu po dojściu do władzy to było zaoranie przyszłych farm wiatrowych, zeby się podlizać górnikom. Przecież to są decyzje konkretnych ludzi! Nie życzę sobie jako obywatel partycypować w schizach i przekrętach szeregowego posła i jego skretyniałych wyborców. I nie tylko za to powinien płacić !

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 30 razy 26

  Ale wykonała plan ogłupiania i rozmodlenia wolactwa a to jest teraz najważnejsze dla czarno-brunatnej swołoczy.

 • terazjakinick

  Oceniono 24 razy 24

  To zapytajcie faceta, który udaje Ministra Energii co robił przez ostanie lata :) Poza powtarzaniem "przez ostanie osiem lat..." i udowadnianiem jako to Polska węglem stoi...

 • bombadilwlocie

  Oceniono 28 razy 22

  Jak to? A konferencja w Katowicach się nie liczy? A pozyskanie czystego i ekologicznego drewna opałowego z wycinki Puszczy Białowieskiej i Mierzei Wiślanej to nic? Niesprawiedliwa ta Europa.

 • david35

  Oceniono 22 razy 18

  Sr... na jakieś gazy, jak pińćset razy pinć wjeżdża co miesiąc powiedziała Dżessika do Adrjana popijającego Łomżę przed 55' tv

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 19 razy 15

  Za to Kaczyński woli ściągać brudny węgiel od rusków i wspiera krajowe elektro-kopciuchy.
  Rzygać się chce i tyle.
  Tfu!
  Ideolo pińćset plus na całego.

 • ceppisowski

  Oceniono 18 razy 14

  PIS bedzie szczul swoich wyborcow przyglupow przeciwko UE bo okazal sie nieudolny

 • junk92508

  Oceniono 16 razy 14

  Takie rzeczy to trzeba umieć negocjować w kuluarach...

  Eksperci od ponoszenia sukcesów 1:27 to nawet języków dobrze nie umieją nie mówiąc o tym że nikt z nimi nie chce rozmawiać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX