Mierzeja Wiślana może kosztować więcej? Minister Gróbarczyk: Na rynku wszystko podrożało

20 kwietnia, a więc za niecały miesiąc, rusza konkurs ofert na przekop Mierzei Wiślanej, ale finalne sumy nadal nie są dokładnie znane. Minister Gróbarczyk liczy się ze wzrostem kosztów, choć uspokaja.

Szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej był pytany przez reportera Radia Zet o wzrost kosztów przekopu mierzei, Minister Gróbarczyk potwierdził, że liczy się z takim scenariuszem, bo "na rynku wszystko podrożało". Jednocześnie minister podkreślił, że resort ma "zarezerwowane środki na wypadek gdyby wyszło drożej".

Cena mierzei

Ostateczne koszty przekopu nie są znane. Wcześniejsze szacowania sugerowały, że kanał, który ma zostać oddany do użytku w 2022 r. będzie kosztował ok. 880 mln zł. Jednak zgodnie z zapowiedzią ministra Gróbarczyka suma ta może ulec zmianie. O ile? Tego jeszcze nie wiadomo.

Obecnie trwają też analizy złóż bursztynu odnalezionych w miejscu przekopu. Na początku kwietnia powinniśmy się dowiedzieć, czy złoże jest na tyle bogate, by jego eksploatacja była opłacalna. Z analiz Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że wydobycie cennego materiału nie pokryje kosztów inwestycji. Jednak wartość bursztynu odkrytego w miejscu przekopu szacowana jest na ok. 50 mln zł. 

Kanał ma mieć długość 1,3 km i 5 m głębokości. Inwestycja w zamyśle ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury oraz wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Więcej o:
Komentarze (202)
Mierzeja Wiślana może kosztować więcej? Minister Gróbarczyk: Na rynku wszystko podrożało
Zaloguj się
 • terazjakinick

  Oceniono 53 razy 45

  I w ten sposób powstanie najdroższy tor kajakowy świata im. Prezes Pana.

 • swru

  Oceniono 31 razy 31

  Czyli minister potwierdził inflację wywołaną 500+ . Powiało optymizmem, że wreszcie mówią prawdę. Wkrótce za 500 zł będzie se można kupić tylko rolkę papieru toaletowego.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 33 razy 29

  Mania wielkosci to najgorsza cecha jarozbawa, zamiast poprawic sluzbe zdrowia to funduje katopolactwu tor kajakowy... biedny ten kraj...

 • maaac

  Oceniono 28 razy 26

  Panie Premierze proszę natychmiast zwolnić ministra Grabarczyka.
  Podwyżki o 1,5% nic nie usprawiedliwiają. A tyle podaje GUS! Przecież GUS nie może kłamać?
  Minister to POwski kret!

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 29 razy 23

  Skończy się na 3 mld i proteście podwykonawców, którym nie zapłacono.
  Po 5 latach samorządy porzucą ze względów finansowych pogłębianie toru wodnego (kolejne coroczne miliony), bo i tak nikt z niego nie korzysta (nie ma w Polsce takich statków).

  To będzie pomnik KACZORA WIDOCZNY Z KOSMOSU.
  Symbol pychy i upadku.

 • d_ost

  Oceniono 27 razy 23

  Tiaa, wszystko podrożało... Oprócz nauczania szkolnego, pracy pielęgniarek i urzędników sądowych. Te usługi dalej tanie jak barszcz.

 • szoppracz1

  Oceniono 26 razy 22

  Na innych budowach nie podrożało? Dlaczego zatem GDDKiA, z uporem godnym maniaka, odmawia renegocjacji kontraktów drogowych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX