Morawiecki wraca do tematu OFE. Likwidacja jeszcze przed wyborami?

- Pracujemy nad koncepcją, którą chcemy przedstawić w najbliższych miesiącach, dotyczącą przekazania Polakom aktywów zarządzanych przez OFE - mówi "Rzeczpospolitej" premier Mateusz Morawiecki.

O planie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych rząd pierwszy raz powiedział oficjalnie w lipcu 2016 r. Od tego czasu jednak OFE nadal działają, a zapowiadany termin ich "uśmiercenia" był kilkukrotnie przekładany.

Jest jednak możliwe, że temat likwidacji OFE powróci jeszcze przed wyborami. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" premier Mateusz Morawiecki, jego rząd "pracuje nad koncepcją dotyczącą przekazania Polakom aktywów zarządzanych przez OFE", i ma ją przedstawić "w najbliższych miesiącach".

Jak wynika z zapowiedzi Morawieckiego, likwidacja OFE ma zostać przeprowadzona w ten sposób, jaki rozważano już w poprzednich latach. Oznacza to, że 25 proc. aktywów każdej osoby oszczędzającej w OFE trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a reszta (75 proc.) na prywatne konta emerytalne obywateli. Prawdopodobnie będą to Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Obecnie na OFE Polacy mają łącznie odłożone ok. 160 mld zł. Otwarte Fundusze Emerytalne działają od 1999 roku, w zamyśle jako tzw. II filar emerytalny. Składki na OFE były przekazywane obowiązkowo przez wszystkich zatrudnionych - do 2014 roku, kiedy weszła w życie reforma systemu emerytalnego. Od tamtej pory w ramach OFE część składki odkładają tylko chętni, ci, którzy nie chcą oszczędzać w ten sposób, całość składki przekazują do ZUS.

Więcej o:
Komentarze (301)
Morawiecki wraca do tematu OFE. Likwidacja jeszcze przed wyborami?
Zaloguj się
 • tinley

  Oceniono 96 razy 88

  he he... Oddamy wam kasę, ale najpierw zapierdylionimy 25% na prezenty Kaczynskiego. "Wystarczy nie kraść" (sic!)

 • andrzej2310

  Oceniono 58 razy 52

  25 proc. aktywów każdej osoby oszczędzającej w OFE trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej - czyli Polacy zostaną po raz drugi okradzeni, tym razem przez PIS???

 • geminix

  Oceniono 57 razy 51

  Czyli wołali "Tusk złodziej" a teraz sami podpieprzą 25% mojej kasy. Czyli jednak brakuje kasy na "piątkę" geniusza z Żoliborza? Czyli co? Emilewicz kłamie i jaro jednak nie umie liczyć?

 • droch

  Oceniono 45 razy 43

  A Partia na to: potwierdzamy, 75% procent Waszych oszczędności wydamy na kampanię wyborczą, a 25% oddamy w zarządzanie Ojca Inwestora!

 • kemor234

  Oceniono 28 razy 26

  Co on jest jeszcze w stanie wymyślić, żeby pis wygrało wybory ????
  BOŻE CHROŃ POLSKĘ !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX