Fitch nie ma złudzeń, że deficyt Polski znacząco wzrośnie. Rating bez zmian

Agencja ratingowa Fitch pozostawiła bez zmian rating Polski. Dużo ciekawsze od samej decyzji o ocenie wiarygodności kredytowej jest jednak to, co analitycy napisali o przedwyborczych obietnicach PiS. Według nich Polskę czeka wzrost deficytu.

Fitch: zadłużenie Polski wzrośnie

Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) w Polsce wzrośnie do 2,2 proc. PKB w tym roku i dalej do 2,8 proc. PKB w 2020 r. z 0,5 proc PKB szacowanych na 2018 r., podał Fitch Ratings. Oznacza to podwyższenie prognoz na 2019-2020 r. odpowiednio o 0,2 pkt proc. i 0,6 pkt proc.

Przedwyborczy pakiet fiskalny, ogłoszony w lutym 2019 r., spowoduje pogorszenie wyników [w zakresie general government]. Zaproponowane rozwiązania obejmują m.in. różne transfery socjalne, jak również cięcia podatków dochodowych dla niektórych pracowników i według oficjalnych szacunków będą kosztować do 60 mld zł (2,5 proc PKB) w sumie w latach 2019-2020. Rząd chce utrzymać deficyt na poziomie 1,7 proc. w budżecie na 2019 r., ale nie przedstawił jeszcze równoważących rozwiązań w zakresie dochodów i wydatków

- czytamy w komunikacie.

Deficyt blisko 3 proc. PKB

Fitch podwyższył prognozę deficytu "general government" na 2019 r. do 2,2 proc. PKB z 2 proc. PKB.

Wpływ tych rozwiązań w 2020 r. - jeśli zostaną wdrożone w pełni, co jest uzależnione od zgody parlamentu - będzie bardziej znaczący i w rezultacie Fitch podwyższył prognozę deficytu fiskalnego z 2,2 proc. PKB do 2,8 proc. PKB w 2020 r.

- czytamy dalej.

Agencja podkreśliła jednocześnie, że spodziewa się, iż rząd będzie przestrzegał unijnych reguł konwergencji oraz krajowych reguł w zakresie wydatków.

Zadłużenie sektora rządowego i samorządowego spadło - według szacunków Fitch - do 48,1 proc. PKB na koniec 2018 r. Agencja prognozuje jednak wzrost tego wskaźnika - do 49,1 proc. PKB w 2019 r. i 49,6 proc. w 2020 r.

Na początku marca agencja ostrzegła, że nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5 proc. PKB. Według agencji, wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany.

Więcej o:
Komentarze (129)
Fitch nie ma złudzeń, że deficyt Polski znacząco wzrośnie. Rating bez zmian
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 31 razy 9

  Kraj tonie w długach, a oni dalej chcą go zadłużać, by ich elektorat miał na piwo, czipsy i tłustą kiełbasę z niemieckiego dyskontu. A co z modernizacją kraju, edukacją młodzieży opieką zdrowotną? Ich jedyną strategią na rozwój jest pożyczaie, drukowanie i bezrozumne rozdawanie pieniędzy. Robią tak jak Grecy i Wenezuelczycy. Polska w ruinie.

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 6

  Rząd przestrzega tylko dyrektyw nowogrodzkich, tam jest muzg..Zbawiciel.

 • yosemitesam

  Oceniono 18 razy 4

  Jak to skąd wezmą kasę? Z kieszeni mikro- i małych przedsiębiorców, ich najłatwiej złupić.

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 19 razy 3

  Współczuję pinokiowi. Cały czas premier kartofel rzuca mu kłody pod nogi.

 • nioma

  Oceniono 4 razy 2

  Straszycie tak od wielu miesięcy. I zamiast gorzej jest cały czas lepiej. To jak to jest z tym straszeniem? Deficyt do 3% jest dopuszczalny, akceptowany przez Unię i nie jest niczym strasznym. Przy tak dużych nakładach to normalne, że musi trochę wzrosnąć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX