Brexit. Ruszył system rejestracji obywateli UE. Każdy, kto chce zostać, musi się zapisać

W sobotę 30 marca w Wielkiej Brytanii zaczął działać system rejestracji obywateli innych krajów unijnych, w tym Polaków. Każdy, kto po brexicie będzie chciał mieszkać i pracować na Wyspach, musi z niego korzystać. Trzeba zadeklarować m.in., że nie jest się przestępcą.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zacznie się faktyczny brexit, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, a tak naprawdę nawet czy w ogóle do tego dojdzie. Mimo to ruszył system rejestracji unijnych obywateli. To aplikacja na telefony, z której skorzystać musi każdy obywatel unijnego państwa, który chce zostać w Wielkiej Brytanii, kiedy (jeśli?) brexit stanie się faktem.

Wielka Brytania: imigranci do rejestracji

Rejestrując się trzeba udowodnić tożsamość, to, że nie popełniło się poważnego przestępstwa i fakt, że mieszka się w Wielkiej Brytanii na stałe. Brytyjski rząd zapewnia, że nie będzie sprawdzać zeznań podatkowych. Czas na rejestrację jest do czerwca 2021 roku - jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE z umową określającą warunki rozwodu (na razie wciąż nie zaakceptowaną przez Izbę Gmin, która ją już trzy razy odrzuciła). Gdyby miało dojść do rozwodu Londynu z Brukselą bez umowy, czyli do tak zwanego twardego brexitu, rejestrować trzeba się do grudnia przyszłego roku.

Obywatele krajów unijnych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii od przynajmniej pięciu lat, dostaną status osoby osiedlonej. Ci z krótszym stażem status tymczasowy, do czasu wypełnienia wymogu pięciu lat zamieszkania.

Sposób rejestracji - poprzez aplikację w telefonie lub smartfonie - budzi obawy niektórych organizacji pomocowych. Może on bowiem wykluczyć na przykład osoby bezdomne, starsze i słabo mówiące po angielsku. Rodzice muszą też pamiętać o rejestracji dzieci. Do tego dochodzi kwestia braku namacalnego dowodu rejestracji (innego niż ślad cyfrowy), na którą uwagę zwróciła parlamentarna komisja praw człowieka.

Co z tym brexitem?

W piątek Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła umowę brexitową, którą premier Theresa May wynegocjowała z Unią Europejską. Tym razem głosowana była tylko część porozumienia May - sam traktat, bez towarzyszącej deklaracji politycznej. Ten wybieg miał umożliwić rządowi w ogóle złożenie wniosku o głosowanie.

O tym, dlaczego premier tak zrobiła, więcej pisaliśmy tutaj: Do trzech razy sztuka? Sądny dzień dla brexitu. Theresa May wraca ze swoją umową do Izby Gmin

Theresa May, walcząc o poparcie dla umowy, położyła nawet na szali swoje stanowisko, deklarując gotowość podania się do dymisji - niewiele to pomogło. Wielka Brytania pogrąża się w chaosie politycznym, bo ani rząd, ani sam parlament nie jest w stanie znaleźć rozwiązania brexitowego impasu. Brytyjczycy tracą zaufanie i do premier i do posłów. Coraz więcej mówi się o konieczności przeprowadzania przedterminowych wyborów - byłaby to trzecia elekcja w ciągu czterech lat. Jeśli chodzi o sam brexit, to, zgodnie z uzgodnieniami ostatniego unijnego szczytu, do 12 kwietnia Brytyjczycy muszą powiedzieć Brukseli, czy chcą dalszego opóźnienia, czy może wyjścia bez umowy - czyli twardego brexitu.

Czytaj też: Brexit. Co dalej po trzeciej porażce May? Ekspert: "To krok ku pozostaniu Wielkiej Brytanii w Unii"

Więcej o:
Komentarze (86)
Brexit. Ruszył system rejestracji obywateli UE. Każdy, kto chce zostać, musi się zapisać
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 18 razy 12

  Każdy wolak jest potencjalnym przestępcą, Brytyjczycy powinni im dać wielkiego kopa w doopę z powrotem do ukochanego faszystowsko-bolszewickiego kraju Bolandii, gdzie na granicy przywita ich Zero Ziobro, bratobójca Kryształek, wyciumka dzieci Piotrowicz, a Pawłowicz spali brytyjską szmatę-flagę

 • mazzini890

  Oceniono 19 razy 9

  System rejestracji? I wprowadzając coś takiego Angole łudzą się,że UE da im dotychczasowy liberalny dostęp do swego rynku bez ponoszenia obowiązków? Oni nie są ani swoim imperium z przed 120 lat ani tym bardziej Chinami. Oczywiście u siebie mogą wprowadzać restrykcje jakie chcą.Ale wtedy trzeba liczyć się z kontrreakcją. Innej sytuacji nawet prawica w pozostałych krajach Zachodu nie zaakceptuje. Bo dlaczego angole mają mieć fory?Za to kim BYLI ale już nie są? Trochę rozsądku i godności angole ale tej prawdziwej.

 • wykidajlo2

  Oceniono 18 razy 8

  A potem spakują w pęczki po tuzinie, wsadzą na statek lub do samolotu i odeślą do ojczyzny.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 4

  Czy Polacy na wyspach są za PiSem?
  To znaczy, czy poradzą sobie z zapisem?

 • rubenss420

  Oceniono 7 razy 3

  Łatkę im doprawia
  I pytanie moje brzmi czy o takie traktowanie walczył kaczysta

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 3

  system rejestracji... ciekawe czy po twardym Brexicie, Polacy w UK będą musieli nosić przyszyta na wierzchnich okryciach literę P

 • kiss-my-arse

  Oceniono 2 razy 2

  For God's sake - NIE dezinformujcie do jasnej cholery .
  1) System ruszyl juz jakies 2 tygodnie temu, a byl sprawdzany na uczelniach i regionalnie prawie rok.
  2) Aplikacja jest jak wol ON LINE na website HO, problem z tym ze skanning paszportow-lub narodowych ID -jest w aplikacji wylacznie na Androida. Rzad zamiast to zmienic organizuje punkty skanowania za mala oplata; bardzo ich malo zwlaszcza od Midlands w gore mapy
  3) Wszystko to sie ledwie kupy trzyma - jak wszystko przy Brexicie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX