Sosnowiec zapłaci za prąd 7 mln zł więcej? Prezydent: Nie czekamy na wyższe rachunki - my je dostajemy

Prezydent Sosnowca twierdzi, że - mimo obietnic rządu - miasto może zapłacić za prąd nawet 7 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. "Dzisiaj już nie czekamy na wyższe rachunki - my je dostajemy i musimy płacić" - podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Ministerstwo Energii wciąż nie wydało rozporządzenia do ustawy o cenach prądu, choć weszła ona w życie już w styczniu. Bez kluczowego rozporządzenia ustawa w zasadzie nie obowiązuje. Samorządy nie wiedzą bowiem, co robić w sytuacji, gdy otrzymały wyższe rachunki. Trudności mają też same firmy energetyczne, które nie otrzymały od rządu żadnych wytycznych dotyczących chociażby rekompensat.

Na ten problem w poniedziałek uwagę zwrócił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Otrzymywaliśmy zapewnienia, że wzrostu cen energii elektrycznej nie będzie, a obowiązywać będą ceny aktualne na połowę 2018 roku. Zapowiedzi pozostały zapowiedziami" - napisał polityk na profilu w serwisie Facebook.

Sosnowiec zapłaci za prąd 7 mln złotych więcej?

Chęciński porównał rachunki z prąd, które miasto otrzymało w okresie od 1 stycznia do 15 lutego 2018 r. z analogicznym okresem bieżącego roku. Jak podkreśla polityk, różnica jest ogromna, a rachunki za prąd poszły mocno w górę. Jest to o tyle zaskakujące, że w tym samym czasie Sosnowiec zainwestował aż 15 mln złotych w wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne.

Chociaż zużycie prądu dzięki wymianie oświetlenia na LED-owe spadło (!) o 24 proc., rachunki wzrosły z 564 tysięcy złotych na 658 tysięcy złotych! W tym samym czasie w Sosnowieckich Wodociągach koszt energii wzrósł z 339 tysięcy aż na 510 tysięcy złotych, a w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych wzrost sięgnął ok. 50 proc.

- wylicza Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca podkreśla, że bez rozporządzenia do ustawy o cenach prądu w tym roku miasto zapłaci za prąd o 7 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. "Gdybyśmy mieli ceny obiecane przez ministerstwo, mieszkańcy byliby bogatsi o siedem milionów złotych. To oznaczałoby kolejne inwestycje i remonty!" - tłumaczy.

Liczymy, że Pan Premier oraz jego współpracownicy dotrzymają słowa i ceny energii elektrycznej będą na poziomie z czerwca 2018. Dzisiaj już nie czekamy na wyższe rachunki - my je dostajemy i musimy płacić, a to odbija się na mieście"

- podsumowuje Chęciński.

Kiedy rozporządzenie? Tobiszewski: "Jesteśmy w finale"

W poniedziałek w Katowicach minister energii Grzegorz Tobiszowski był pytany o o powody zwłoki z rozporządzeniem o cenach prądu. "Z tego co wiem, jesteśmy w finale" - podkreślił Tobiszewski.

Zaznaczył też, że opóźnienie w przyjęciu rozporządzenia wynikało m.in. z negocjacji prowadzonych z Brukselą. Obecnie resort energii ma prowadzić końcowe rozmowy ze spółkami energetycznymi. 

Więcej o:
Komentarze (23)
Sosnowiec zapłaci za prąd 7 mln zł więcej niż przed rokiem? "Zapowiedzi pozostały zapowiedziami"
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 25 razy 17

  Czyli co? Morawiecki ZNOWU kłamał? No niemożłiwe. Kto by się spodziewał?

 • aktyntasza

  Oceniono 11 razy 5

  Obecnie mamy barbarzyńską politykę fikcji ekologicznej, przemysłu gdzie liczy się kasa a nie ekologia a tak naprawdę eksploatacja złóż oraz składowania chemikaliów i innych odpadów, próby atomowe, zaśmiecone oceany, doprowadza to do wyginięcia wielu gatunków zwierząt, roślin, organizmów które powstawały setki tysięcy lat ale politycy milczą bo liczy się PKB i kasa. W ciągu 15 lat trzy razy kupowaliśmy pralkę automatyczną bo programator był w cenie nowej pralki, cztery razy kupiliśmy odkurzacz a teraz mamy nowy odkurzacz 700W który od nowości słabo ciągnie bo UE ograniczyła moc silników i też pewnie trafi na śmietnik i mieliśmy kilka mikserów kuchennych do których niema części zamiennych (mechanizmy plastikowe) i nawet drobne uszkodzenia powodują że sprzęt musieliśmy wyrzucić. Mamy umowę z dostawcą energii elektrycznej Tauron z usługą elektryk 24 i wszystko ładnie bo usługi serwisowe za darmo ale części zamienne prawie zawsze przewyższają koszt kupna nowego sprzętu. Ta niezliczona ilość żarówek które powinny świecić 50000 godzin a po roku przestają świecić, mrugają. Drukarkę HP urządzenie wielofunkcyjne musiałem wyrzucić bo mimo że napełniłem tusz, którego cartridge był sprawny to informuje że jest brak tuszu bo dla firmy nie liczy się ekologia tylko sprzedaż tonerów i zysk. Zaśmiecamy ten świat na maxa. Tym protestem dołączany się do tego całego parszywego niechlujstwa.

 • kemor234

  Oceniono 8 razy 4

  Zaczynamy żyć na pograniczu dwóch światów.
  REALNA RZECZYWISTOŚĆ i .... mrzonki Pis.
  Pis ma się wyjątkowo dobrze ... A MY ??????

 • Johnny Walker

  Oceniono 12 razy 4

  Ktoś musi płacić, żeby można było finansować rozdawnictwo...

 • andrzejkwasek

  Oceniono 4 razy 2

  czy jakies szmaty mowily, ze nie bedzie wiekszych rachunkow za zuzycie energii?

 • bejzkik

  Oceniono 4 razy 2

  oj tam, oj tam, prezydent marudzi. Sosnowiec to bardzo bogate miasto. Stać je na utrzymanie drużyny kopaczy w piłkę i budowę dla nich stadionu za setki milionów złotych. No może gdyby prezydent był byłym elektrykiem a nie piłkarzem...

 • kaktus-2

  Oceniono 10 razy 2

  Sosnowiec płaci podobno więcej za samą nazwę ;)

 • pokon

  Oceniono 1 raz 1

  Rachunek, wzorem Łodzi, powinni wysłać krzywomordemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX