Żywiec na zakupach. Spektakularna transakcja na polskim rynku piwnym

Grupa Żywiec podpisała finalną umowę ze spółką Chicago Poland Investment Group stając się właścicielem 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Browaru Namysłów

"Na poczet ceny podstawowej transakcji wynoszącej 500 mln zł, spółka zapłaciła w dniu 1 kwietnia 2019 r. kwotę zł 475 mln zł, która będzie podlegała dalszej korekcie o nakłady kapitałowe, faktyczny dług netto oraz kapitał obrotowy, wyliczone po zamknięciu transakcji" - czytamy w komunikacie Grupy Żywiec.

Transakcja jest w całości finansowana ze środków zewnętrznych firmy z Żywca.

Pod koniec lutego tego roku Grupa Żywiec otrzymała bezwarunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na nabycie od Chicago Poland Investment Group 100 proc. udziałów spółki Browar Namysłów. 

Żywiec i Namysłów - browary z tradycjami

Grupa Żywiec warzy piwo w pięciu browarach: Warce, Elblągu, Leżajsku oraz w Żywcu i w Cieszynie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r. W 2018 r. miała 3,3 mld zł skonsolidowanych przychodów i ponad 324 mln zł zysku netto. 

Browar Namysłów z kolei jest jednym z najstarszych browarów w Europie - ma blisko 700-lat. Jak podaje firma na swojej stronie internetowej "pierwsza wzmianka o istnieniu naszego browaru pojawia się w XIV w. 30 kwietnia 1321 roku książę oleśnicki i namysłowski, Konrad I podpisał dokument, w którym wspomina się o książęcej słodowni i warzelni w Namysłowie".

Więcej o:
Komentarze (115)
Żywiec na zakupach. Spektakularna transakcja na polskim rynku piwnym
Zaloguj się
 • pardonsik

  Oceniono 45 razy 37

  namysłów to za czasów mojej młodości największy sikacz na rynku ( gorszy był tylko rybnicki full) ,
  dzisiaj to miano dzierżą żywiec , lech i tyskie - płyny piwopodobne

 • marek.usc

  Oceniono 27 razy 23

  O ile się orientuję to Żywiec w Namysłowie jest już od 8 miesięcy teraz tylko dokończyli zakup a piwo gdzieś od paru miesięcy jest nie do wypicia podobnie jak inne z grupy Żywca. Dla mnie Żywiec równa się rzyganie już po 3 sztukach

 • benusek

  Oceniono 26 razy 22

  Zywiec , kiedyś był najlepszym piwem , po przejęciu go przez Heinekena to tylko największy producent napojów piwo-podobnych wysoko alkoholowych .

 • andrzej.duxa

  Oceniono 20 razy 16

  to po niezlym piwie....

 • 1pytanie

  Oceniono 24 razy 16

  Od dłuższego czasu Namysłów upodobnił się do Żywca jeżeli chodzi o smak.... teraz przynajmniej dołączy do grona sikaczy piwnych !

 • tomasz.rze

  Oceniono 16 razy 14

  Dla tych, co się znają: to koniec. Teraz będą warzyć z zasadami koncernowymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX