Rząd zajmie się raportem o zakazie handlu w niedziele. Wnioski mają być zupełnie inne niż w poprzednich

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się zakazem handlu w niedzielę. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przygotowała raport, który przedstawi ministrom. "Wymowa tego raportu jest inna niż te, które do tej pory się pojawiały" - zapowiedziała minister.

Rząd może zapoznać się dziś z raportem dotyczącym wpływu na gospodarkę i zachowania Polaków tzw. zakazu handlu, czyli ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele na posiedzeniu rządu

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów chcę przedstawić raport dotyczący ograniczenia handlu w niedziele, mam nadzieję, że po zapoznaniu się ze szczegółami dojdzie do dyskusji. Wymowa tego raportu jest inna niż te, które do tej pory się pojawiały" - powiedziała dziennikarzom Jadwiga Emilewicz, której resort przygotował ten raport.

Dodała, że raport jest znacząco pogłębiony i przedstawia także społeczne skutki, gdyż w jednym z badań zapytano Polaków, co robią w wolnym czasie, a także jak zakaz handlu wpływa na ich przyzwyczajenia.

"Pokazujemy szersze wyniki, korzystaliśmy również z innych badań, a dzięki uprzejmości PKO BP, którego udział w kartach płatniczych w Polsce wynosi ok. 25 proc. mamy też odpowiednie wnioski nie prezentowane nigdzie indziej" - wskazała.

Według niej zaczęły zmieniać się przyzwyczajenia Polaków. 

"W większym stopniu korzystają na przykład z turystyki, co powoduje, że kilka innych branż zyskało na wolnych niedzielach. W raporcie pokazujemy także jak od 2014 r zmieniają się trendy w handlu w Polsce" - powiedziała minister.

Wiele badań publikowanych do tej pory pozwalało postawić tezę, że na zakazie handlu zyskują głównie dyskonty. Według licznych analiz grono Polaków przeciwnych zakazowi handlu miałoby się powiększać.

Czytaj też: Mali i średni przedsiębiorcy chcą interwencji premiera. Chodzi o zakaz handlu. "Nieprofesjonalna opinia"

Przepisy ograniczające handel w niedziele weszły w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku zakupy można było zrobić (z wyjątkami przewidzianymi w ustawie) w dwie niedziele miesiąca - pierwszą i ostatnią. Od stycznia 2019 roku handel został ograniczony do jednej niedzieli w miesiącu. Zakupy będzie można zrobić również w niedziele poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (53)
Zakaz handlu w niedziele. Rząd zajmie się raportem. Wnioski mają być zupełnie inne niż w poprzednich
Zaloguj się
 • endriu666

  Oceniono 34 razy 34

  "Według niej zaczęły zmieniać się przyzwyczajenia Polaków. "
  Niesamowite! Myślałem, że siła przyzwyczajenia jest tak duża, że będą przychodzić mimo zamknięcia i kręcić się bezrozumnie jak zombie. A tu po prostu przestali przychodzić...

 • yslsl

  Oceniono 19 razy 19

  Czyli co. Raport pod tezę. Nic nie robimy umywamy ręce i dalej lokalne sklepy upadają, dyskonty kwitną, PKB spada, wqurw w narodzie narasta a my umywamy rączki??? Jakżesz sie niczego innego nie spodziewałam. Nawet Węgrzy byli mądrzejsi...

 • pieknyinaczej

  Oceniono 18 razy 18

  Oto szklanka , jest w 50 % wypłoniona wodą :
  Raport nr 1. : Szklanka jest do połowy pusta , pustka ta powoduje suchość w ustach , kto wypił drugą połowę wody i dlaczego , z czyjej inspiracji ( na pewno Lewaki )
  Raport nr 2. : Szklanka jest do połowy pełna , da się tą ilością wody ugasić pragnienie , ale dlaczego nie napełniono jej do końca , kto ukradł drugą połowę wody i na czyje polecenie ( na pewno prawica ).
  Raport można napisać tak jak chce zleceniodawca ,
  Suwalszczyzna - bieda, brak pracy i perspektyw.
  Suwalszczyzna - piękna przyroda , wspaniałe jeziora i lasy , czyste powietrze.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 16 razy 14

  Jeśli fakty nie zgadzają się z naszą teorią, tym gorzej dla faktów, towarzysze.

 • xynat

  Oceniono 13 razy 13

  Zawsze się zastanawiałem jak zakaz handlu w niedziele miał ochronić małe "osiedlowe" sklepiki". Te małe sklepiki i tak zawsze są pozamykane w niedziele. Dlatego jak wcześniej nie kupiłem warzyw czy pieczywa to w niedzielę musiałem zapylać do marketu. Teraz ani male sklepiki ani markety nie są w stanie w niedziele zaoferować mi tego co potrzebuję.

 • igoro

  Oceniono 15 razy 13

  Czyli będzie to co w ostatniej analizie BAS - ubiliśmy małe sklepiki, ale nawet
  jak pozwolimy im pracować w niedzielę, to nic im to nie pomoże, bo klienci się
  odzwyczaili (i polubili Biedronki).
  Ale nie ma co płakać, część z nudów jeździ na weekendowe wypady.

 • michur51

  Oceniono 10 razy 10

  a to głupki, no popatrz nie chcą stać przed drzwiami do galerii przez calą niedzielę

 • aronia0

  Oceniono 14 razy 10

  Spokojnie, mam nadzieje, ze pis odda wladze na jesieni i wroci normalnosc (a takze handlowe niedziele).

 • susdomestica

  Oceniono 9 razy 9

  Czy z tego "artykułu" można wywnioskować, że Jadwika Emilewicz przedstawi rządowi ten raport co rząd chce go zobaczyć, a poprzednie poszły do kosza, bo nie pasowały do "dobrej zmiany"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX