UOKiK apeluje do Apple'a i Google'a. Chodzi o naruszanie prywatność przez aplikacje na smartfony

UOKiK przyłączył się do apelu, które 27 organizacji chroniących praw konsumentów wystosowało do firm Apple i Google. Chodzi o stworzenie wyższych standardów dotyczących prywatności i aplikacji.

UOKiK dołączył do międzynarodowego apelu w sprawie sklepów z aplikacjami, podał urząd. 27 instytucji zrzeszonych w Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network - ICPEN) domaga się, aby Apple i Google umożliwiły dostawcom aplikacji przeznaczonym na smartfony przejrzyste informowanie klientów o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania ich danych.

"Konsumenci przed pobraniem aplikacji muszą mieć jasne informacje, do jakich danych będzie miała dostęp. Wtedy będą mogli świadomie podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z oferty sklepu. Natomiast aplikacje będą mogły ze sobą konkurować ustawieniami prywatności tylko wtedy, gdy konsumenci będą mieli świadomość, jakie są między nimi różnice pod tym względem" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Czytaj też: Oto Apple TV Plus. Na pokładzie Steven Spielberg i Oprah Winfrey, ale Netflix może spać spokojnie

Aplikacje ściągane na telefon często proszą konsumentów o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji. Zdarza się, że jest to konieczny warunek, aby pobrać oprogramowanie. Potem dostawcy aplikacji mogą w różny sposób wykorzystywać pozyskane dane. Jak podano, sklepy Apple'a i Google'a są tak zaprojektowane, że bardzo trudno znaleźć informacje, na jakich zasadach się to odbywa.

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (3)
UOKiK apeluje do firm Apple i Google. Chodzi o naruszanie prywatność przez aplikacje na smartfony
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 1 raz 1

  Z tego co wiem takie problemy w iOS nie występują gdyż aplikacje nie mają dostępu do prywatnych danych użytkownika - no chyba, że się zhakuje system.

 • 3ion

  0

  Przecież już obecnie każda nowo zainstalowana aplikacja pyta się o dostęp do kontaktów, GPS, kamery, galerii zdjęć, itd. Po co jeszcze dodawać dodatkowe opcje?
  Czy to nie skończy się tak, jak z ochroną w przeglądarkach, że na każdej nowej stronie muszę kliknąć:
  "Akceptuję politykę cookie"
  "kliknij w przycisk "PRZECHODZĘ DO SERWISU" jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych"
  pomimo, że każdy zwykły użytkownik najchętniej wolałby tego nie mieć?

 • anal_fa_beta

  Oceniono 2 razy -2

  Ostatnio usunąłem asystenta google kilka dni puźniej przypomniał mi że mam płatności za telefon !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX