Do dziesięciu razy sztuka? Najnowszy pomysł rządu na emerytury to oszczędzanie w PPK. "To nie rozwiązuje problemów"

Łukasz Kijek
Rząd Mateusza Morawieckiego ma swój autorski pomysł na emerytury, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. - To w ogóle nie jest produkt emerytalny i PPK nie rozwiązuje naszych problemów emerytalnych - mówi w rozmowie z next.gazeta.pl Artur Rutkowski, ekonomista Grape.

20 lat temu system emerytalny zmieniono tak, aby zachęcić Polaków do systematycznego oszczędzania. Powstały m.in OFE, które niebawem mogą przejść do historii. Rząd pracuje nad tym, jak i gdzie przenieść zgromadzone w nich pieniądze. Byłaby to dziesiąta zmiana systemu emerytalnego.

Dotychczas w ciągu tych dwóch dekad politycy emerytury zmieniali dziewięć razy, w tym raz podnoszono, by później obniżyć wiek emerytalny. Efekt jest taki, że zaufanie do systemu maleje z roku na rok. Czy PPK uratują Polaków przed głodowymi emeryturami? To jeden z wątków poruszonych w rozmowie z Arturem Rutkowskim, ekonomistą GRAPE. Obejrzyj wideo.

Więcej o:
Komentarze (62)
Do 10-ciu razy sztuka? Najnowszy pomysł rządu na emrytury to oszczędzanie w PPK. "To nie rozwiązuje problemów"
Zaloguj się
 • adam1967r

  Oceniono 27 razy 27

  PPK to pomysl jak przejac spore srodki i czesciowo ukrasc a czesciowo dosypac do megalomanskich pomyslow rezimu. Co do emerytow odpowiedz bedzie prosta...nie mamy waszych pieniedzy i co nam zrobicie ?

 • dyskootantka

  Oceniono 17 razy 17

  Problem jest w tym, że różni geniusze finansjery cały czas kombinują, jak ukraść część z pieniędzy odkładanych na emerytury. Raz już stało się to z OFE, których sam pomysł był może dobry, ale po drodze dołączyli do tego tzw. "udziałowcy", których w założenie=ach pierwotnych miało nie być. Bo w okresie hossy wychodziło na to, że uzbieranej kasy jest dużo i niektórym żal się zrobiło, że emeryci będą mieli zbyt dużo. Potem był kryzys finansowy i ci udziałowcy wycofali się, zabrali swoją kasę, koszty kryzysu mieli ponieść tylko sami przyszli emeryci.
  Do tego doszło drugie złodziejstwo - w samych OFE, gdzie koszty zabierane ze składek rzędu 5% miały być tylko przez pierwszy rok, najwyżej dwa, ale biedulki przyzwyczaili się i pobierali to dalej. Przepisy w tym względzie zmieniono cichcem a przyklasnęli temu ochoczo wszyscy politycy. Bo była dobra koniunktura i wszystkim się wydawało, że emerytom będzie zbyt dobrze. Sprawa się rypła w 2008 przy okazji kryzysu finansowego, więc Tuska, który de facto ocalił część pieniędzy przed okradaniem przez OFE zrobili winnym całego złodziejstwa, a najgłośniej krzyczeli finansiści typu Balcerowicz, bo oni mieli już dalsze plany oskubania OFE.
  Teraz Matołuszek zabiera 25% z tego, co pozostało i jeszcze bajeruje, że to dla dobra przyszłych emerytów. No jak dla waszego dobra zabiera wam 25% kasy? Tego nie da się obronić.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 13 razy 13

  Do chwili do której to wszytko ą wirtualne pieniądze dodatkowo będące pod zarządem aktualnej władzy która to również ustawami decyduje gdzie te pieniądze mają być inwestowane to wszytko nie ma najmniejszego sensu. Co z tego iż Kowalski odłoży w takim OFE czy PPK czy czymkolwiek innym jakieś pieniądze skoro w każdej chwili mogą one mu być zabrane bo jednej czy drugiej władzy braknie. A ZUS z którego i tak będzie pochodziło powiedzmy 60% emerytury to studnia bez dna. Po za tym jeśli kasa jest inwestowana w obligacje czy akcje to wystarczy drobny krach i nie ma 50% kasy. Po za tym aby to wszytko miało sens zasady muszą być JEDNAKOWE dla wszystkich. Bo im wiecej osób po za sytemem albo na specjlnych warunkach w systemie to Kowalski z każdej złotówki co posiada i uskłada tak naprawdę dostanie 60 gr bo 40 gr pójdzie na tych co są po za systemem a z czegoś trzeba im pełnotłuste wynagrodzenia emerytalne wypłacać. A takich jest sporo - cała munduruwka czyli Policja, Wojsko, Straż Pożarna + wymiar sprawiedliwości we wszelakich odmianach i powiązane z nim agendy co tez pod status specjalnych się łapią. Ci nie odkładają niczego a emeryturę dostają - do tego dochodzą ci z przywilejami oraz najliczniejsza grupa czyli KRUS -owcy. Tam się odkłada ultra niewiele a emeryturę jednak się dostaje. Wiec albo ujednolicimy system bo żadne reformy nie maja sensu. Za dużo wyjątków a żadne rząd nie zaryzykuje bankructwa ZUS -u. Wiec zawsze kasa czy to w PPK czy na jakiś innych kontach emerytalnych będzie łakomym kąskiem. Teraz płacimy za obietnice wyborcze i na kupowanie głosów z PPK za kilka lat zapłacimy za coś innego a bilans docelowo i tak wyjdzie na zero

 • tonieemail

  Oceniono 12 razy 12

  Niestety wszystko co firmowane jest przez rząd może być też łatwo przejęte przez niego. A pokusa będzie bo kasa kiedyś się skończy.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 12 razy 10

  PPK - Przekręt Pierwszej Klasy

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 9 razy 9

  PPK to nowy szyld starego złodziejstwa.

  Przypomnijcie sobie 2 filar i 3 filar.

  Jedyne co mogę oddać temu kraju dobrowolnie to poranna kupa.

 • 174pit

  Oceniono 9 razy 9

  PPK to od początku nie był żaden pomysł na rozwiązanie problemow z emeryturami, bo akurat to tej władzy zwisa malowniczo. To był pomysł jak z kieszeni pracujących wyciągnąć pieniądze na polityczna korupcję niektórych grup wyborców.

 • 5rrrr

  Oceniono 9 razy 9

  Emerytury zusowskie, wyniki funduszy emerytalnych będą takie jak gospodarka którą zostawi nam Pis, czyli najpewniej w ruinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX