Theresa May prosi Brukselę o opóźnienie wyjścia z UE. Po raz kolejny. Tajemnicza odpowiedź Donalda Tuska

Daniel Maikowski
12 kwietnia zbliża się wielkimi krokami, a Wielka Brytania nadal nie potrafi znaleźć sposobu na dżentelmeńskie opuszczenie Unii Europejskiej. We wtorek Theresa May zaapelowała do Brukseli o kolejne przesunięcie terminu brexitu.

W poniedziałek brytyjska Izba Gmin miała zdecydować, co dalej z brexitem. Ale nie zdecydowała. Po raz kolejny żaden ze scenariuszy rozwodu z UE nie zdobył bowiem poparcia większości posłów.

Londynowi zostało zaledwie kilka dni, aby zaproponować Brukseli wyjście z tej sytuacji. Jeśli Theresa May nie przyjedzie z konkretną propozycja na najbliższy szczyt UE, który został zaplanowany na 10 kwietnia, to już 12 kwietnia Wielka Brytania wyjdzie ze wspólnoty bez umowy, co może wywołać ekonomiczny chaos.

Theresa May prosi o opóźnienie brexitu. Po raz kolejny

Brytyjska premier zdaje sobie sprawę, że czasu jest co raz mniej, a szanse na przyjęcie porozumienia z UE przez Izbę Gmin są dziś jedynie iluzoryczne. Dlatego we wtorek, w krótkim wystąpieniu Theresa May zadeklarowała, że poprosi Unię Europejską o przesunięcie brexitu. Po raz kolejny.

Zawsze byłam zdania, że w dłuższej perspektywie wyjście bez umowy może się okazać sukcesem. Ale wyjście z porozumieniem to najlepsze rozwiązanie. Dlatego będziemy potrzebować dalszego przedłużenia artykułu 50 - możliwie najkrótszego i takiego, które zakończy się, gdy przyjmiemy umowę. Musimy wiedzieć, do czego ma służyć takie przedłużenie - aby mieć pewność, że wyjdziemy w sposób uporządkowany i terminowy

- podkreśliła Theresa May.

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedziała też, że zaprosi do rozmów lidera opozycji Jeremy'ego Corbyna w sprawie wypracowania dalszego planu pozwalającego na "uporządkowane" wyjście z Unii.

Bruksela może się na to nie zgodzić

Przypomnijmy, że pierwotny termin brexitu minął 29 marca. Na ostatnim szczycie Unia Europejka zgodziła się jednak na przesunięcie brexitu do 22 maja, ale tylko jeśli Izba Gmin przyjmie umowę z UE. W innym wypadku do brexitu miało dojść 12 kwietnia, chyba że Londyn zaproponowałby Brukseli alternatywny plan.

Decyzja o kolejnym przesunięciu brexitu musiałaby zostać podjęta na wspomnianym unijnym szczycie 10 kwietnia. Nie ma jednak wcale pewności, że tak się stanie. Na taki opóźnienie musi zgodzić się bowiem wszystkie pozostałe 27 państw członkowskich.

A niektórzy unijny politycy mają już serdecznie dość komedii, w która powoli zmienia się brexit.  W sobotę Michael Roth, niemiecki minister ds. UE, w czasie konwencji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec nie pozostawił suchej nitki na brytyjskiej klasie politycznej, stwierdzając, że 90 proc. członków gabinetu Theresy May "nie ma pojęcia, jak myślą, żyją i zachowują się zwykli pracownicy".

"Brexit to istny bajzel. Wiem, że to, co mówię, jest bardzo niedyplomatyczne" - dodał Roth.

Tajemniczy tweet Donalda Tuska

Tuż po przemówieniu wygłoszonym przez Theresę May, Donald Tusk opublikował dość tajemniczy wpis na swoim koncie w serwisie Twitter. "Nawet jeśli po dzisiejszym dniu wciąż nie będziemy wiedzieć, jaki będzie wynik, to musimy być cierpliwi" - napisał szef Rady Europejskiej, i opatrzył swój tweet tagiem #Brexit.

Brytyjscy komentatorzy sugerują, że wpis Tuska może świadczyć o tym, że jest on gotowy po raz kolejny zasiąść do negocjacji z premier Theresą May i popiera pomysł dalszego przesunięcia brexitu.

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o:
Komentarze (149)
Theresa May prosi Brukselę o opóźnienie wyjścia z UE. Po raz kolejny. Tajemnicza odpowiedź Donalda Tuska
Zaloguj się
 • stanislaw.sk

  Oceniono 20 razy 14

  mrs. May, ale nie wiadomo, czy bez zgody Morawieckiego jakikolwiek brexit jest ważny...

 • marymania

  Oceniono 21 razy 13

  "Jestem za a nawet przeciw" - oto nowe motto brytyjskiego parlamentu. LOL

 • japka_putina

  Oceniono 26 razy 12

  Zawsze ceniłem czarny angielski humor.

 • kac

  Oceniono 18 razy 10

  Totalna kompromitacja, absolutnie całkowita...

 • rezun-one

  Oceniono 16 razy 8

  Teresa bądź miła i popatrz w kalendarz, na razie jest taki sam jak w UE, po Brexicie możecie sobie zmieniać. Czy wy w tym Albionie nie znacie pojęcia TERMIN?
  Niby dlaczego wasz parlament ma wodzić za nos całą Europę, bawcie się sami, skoro chcieliście.

 • anders76

  Oceniono 9 razy 7

  Jak wycofaja wniosek teraz to sobie moga pare lat debatowac az do czegos dojda i wtedy moga zlozyc wniosek ponownie. To co teraz wyprawiaja jest chyba rekordem wszech czasow.

 • alejagwiazd

  Oceniono 13 razy 7

  chca miec wszystkie przywileje aby ich biznes i ludzie mieszkajacy na kontynencie nie stracili ale nie chca zadnych zobowiazan. Dlatego nie potrafia ani zaakceptowac umowy ani wyjsc bez niej. Na takie numery sie 27 panstw nie zgodzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX