Minister inwestycji i rozwoju: Będzie łatwiej o pozwolenie na budowę. Ale na tym nie koniec

- Projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który zakłada m.in. zmniejszenie zakresu dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o pozwolenia na budowę, w najbliższych dniach trafi do konsultacji - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Nad propozycjami zmian w ustawie pracował zespół ekspertów doradzających ministrowi.

"Projekt nowelizacji Prawa budowlanego w najbliższych dniach trafi do konsultacji" - powiedział Kwieciński, cytowany w komunikacie.

"Ze względu na kompleksowość zmian rekomendacje będą wprowadzone w dwóch etapach. Najpierw zajmiemy się nowelizacją Prawa budowlanego, później nową ustawą o planowaniu przestrzennym" - dodał minister. 

Czytaj więcej: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Minister zapowiada zmiany w ustawie

Pozwolenie na budowę. Mniej dokumentów

Według resortu, najistotniejszą zmianą dla budujących będzie zmniejszenie zakresu dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie.

"Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek. Do wniosku będzie dołączał bowiem tylko uproszczony projekt" - zapewnił wiceminister Artur Soboń.

Projekt techniczny zawierający m.in. rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne będzie składany w urzędzie na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z czterech do trzech, wyjaśniono.

Projekt ustawy zakłada też wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Wprowadzało to niepewność prawną. Nowe rozwiązania sprawią, że po pięciu latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć. 

Projektant i program "Czyste Powietrze"

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom skuteczniej egzekwowany będzie przewidziany w Prawie energetycznym, obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Te zmiany wynikają z rządowego programu "Czyste Powietrze".

Projektant będzie sprawdzał, czy budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne można podłączyć do istniejącej sieci ciepłowniczej. Jeśli przedsiębiorca zarządzający siecią będzie opóźniał wydanie warunków przyłączenia do sieci, zapłaci karę za każdy dzień zwłoki. W projekcie ustawy znajdzie się też zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. 

Czytaj więcej: Drożeją materiały budowlane. Elektryka i oświetlenie wciąż najtańsze

Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanych i zwolnienie z pozwolenia na budowę

Ważna według resortu zmiana poprawiająca bezpieczeństwo budynków dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem skorzystania z uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku pozwolenia na budowę, m.in. dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy naziemnych tarasów przydomowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. huśtawki w parku i inne obiekty małej architektury w przestrzeni publicznej.

Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej, podano też w komunikacie. 

Więcej o:
Komentarze (32)
Minister inwestycji i rozwoju: Będzie łatwiej o pozwolenie na budowę. Ale na tym nie koniec
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 16 razy 14

  ROzumiem że w nowych przepisach wszystkie spółki z jakimś metalem szlachetnym w nazwie nie musza się ubiegać o żadne pozwolenia na budowę?

 • tinley

  Oceniono 9 razy 9

  Dzie sa tysionce mieszkań+ kaczyński? No dzie? Miały być tanie mieszkania są najdroższe w historii. By cie goooy strzelił i żebyś ty zdechł w szpitalnych męczarniach kłamco i manipulatorze.

 • antoszek22

  Oceniono 8 razy 8

  Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek.

  chyba karteczek /
  ci ludzie nie wstępowali o pozwolenie nawet na budowe pisuaru
  Projekt do pozwolenia na budowę pojedynczego obiektu niezależnie od jego wielkości to 4 teczki .
  Istotne jest to czego instytucje wydajace poszczególne uzgodnienia będa żądać od inwestora .
  Łatwo sobie wyobrazić sytuacje że zamiast w gminie pozwolenie na budowe na gaz wewnatrz i zewnatrz wyda gazownia która może nie zarobi na wydanych warunkach ale na uzgodnieniu projektu i wydaniu zgody na rozpoczęcie inwestycji.
  Urzędy zostana odciążone od noszenia cięzkich teczek ale dla zainteresowanych oznaczać będzie więcej niespodzianek i zachodu.
  Tak zreszta juz po części jest .
  Warunków przyłaczenia instalacji nie potrzeba, to miała byc ulga ale żeby uzyskać pozwolenie na budowe czegokolwiek trzeba dołaczyc do wniosku projekt instalacji a bez warunków to nierealne .
  Powstał martwy przepis jeden z wielu podobnych przepisów , ku zadowoleniu ministra.

 • piskizmiski

  Oceniono 9 razy 7

  Spieszą się z ustawą przed wyborami. Żeby jeszcze więcej lotnisk (ktoś wie, kto tak chce wydoić, że pojawiają się kolejne pomysły na lotniska? czyja to firma?), wież Srebrna, zamków na terenach chronionych. wieżowców w Zakopanym ;) Byle tylko kumple z firm, którzy chcą doić publiczne pieniądze odpalali pisowi na kampanię. I jeszcze może tego Czarnego Kota w Wawie zalegalizują, by zrobić na złość Trzaskowskiemu? ;)

 • darend888

  Oceniono 8 razy 6

  rozumiem że chce ułatwić budowę srebrnej .
  swołocz katolicko pisowska jureczek k.
  będzie siedzieć razem z całą pis bandą

 • antoszek22

  Oceniono 7 razy 5

  Z koniecznosci wydawania pozwoleń na budowę zostały wyłączone zjazdy indywidualne , co z tego gdy urzędy rządają zgody zarządcy a ten z kolei projektów, które niczym sie nie różnią od tych na pozwolenie albo instalacji wewnętrznych nawet dla prostych budynków bo nie zmieniono rozporządzenia jak ma wyglądac projekt.
  Nie wystarczy zmienić prawo budowlane potrzebne sa zmiany we wszystkich rozporządzeniach i ustawach około budowlanych czyli także np. o geodezji, drogach, budynkach ,projektach itp .

  Ustawa o dwóch wiezach się nie udała trzeba ją tak poprawić by dało sie je postawic bez większości w radzie więc powstal pomysł na ruchy pozorne jak w przypadku Czerwińskiej ?

 • wgrego

  Oceniono 4 razy 4

  jeszcze żadna ekipa nic sensownego nie zrobiła w temacie pozwolenia na budowę,

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Dla przestrogi, Czarny kot w Warszawie się kłania, ta ustawa jest tak pyerdolnięta jak pyerdolnięci są PiS-dziele

 • mikejar

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli SREBRNA juz moze budowac tylko ARCHITEKT wyjechal do Wiednia I ZABRAL PLANY. Kaczynski oskarzy go o SABOTAZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX