Rafalska podaje nowe dane o bezrobociu. "Rodzina 500 plus nie dezaktywuje matek"

Liczba bezrobotnych ponownie spadła poniżej miliona i wynosi obecnie 986 tys. osób, tj. o 30,7 tys. mniej niż w lutym, podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane z urzędów pracy. Stopa bezrobocia ma dalej spadać, choć resort ubolewa, że "w rejestrach bezrobotnych pozostają najtrudniejsi klienci".
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu marca br. 5,9 proc.. To o 0,2 pkt proc. mniej niż w lutym br. i o 0,7 pkt proc. mniej niż w marcu 2018 r. W marcu br. liczba bezrobotnych wyniosła 986 tys. - o 30,7 tys. mniej niż w lutym i o 106,2 tys. mniej niż w marcu 2018 r.

- czytamy w komunikacie resortu.

Największy spadek bezrobocia w marcu br. (w porównaniu do miesiąca poprzedniego) zanotowano w województwie lubuskim - o 4,9 proc. (1,1 tys. osób)

- powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

.. źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo komentuje, że spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem się wiosennych prac sezonowych, czemu sprzyjała pogoda. "Z drugiej strony, w rejestrach bezrobotnych pozostają dziś najtrudniejsi klienci, których najtrudniej zaktywizować" - zwraca uwagę resort.

Wcześniej dziś Rafalska informowała, że stopa bezrobocia rejestrowanego może obniżyć się do 5,2 proc. we wrześniu, zaś na koniec roku wynieść 5,5 proc.

W budżecie na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec roku.

Ministerstwo: "500 plus nie dezaktywizuje kobiet"

Wbrew przewidywaniom przeciwników programu "Rodzina 500+" ten nie dezaktywuje matek. Statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet pracuje, znacznie też spadła stopa bezrobocia wśród kobiet

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zwraca uwagę, że wprawdzie nadal aktywność zawodowa, jak i wskaźnik zatrudnienia kobiet są niższe niż mężczyzn, niemniej jednak na przestrzeni ostatnich czterech lat wskaźniki te uległy poprawie. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet (osoby pracujące i bezrobotne zainteresowane podjęciem pracy) wzrósł bowiem z 48,4 proc. w 2015 r. do 48,6 proc. w okresie III kwartałów 2018 r.

mBank: "Tempo spadku hamuje"

Jak wskazują ekonomiści mBanku, po odsezonowaniu (czyli abstrahując od wahań sezonowych bezrobocia) stopa bezrobocia wyniosła w marcu wręcz 5,6 proc. Analitycy zwracają przy tym uwagę, że tempo spadków bezrobocia systematyczne hamuje.

Więcej o:
Komentarze (30)
Rafalska podaje nowe dane o bezrobociu. '500 plus nie dezaktywuje matek'
Zaloguj się
 • bombadilwlocie

  Oceniono 21 razy 17

  Rafalska zawsze ma pod ręką tak zmanipulowane dane na potreby ciemnego ludu. Niedawno chwaliła się, że sprzedaż w małych sklepach po wprowadzeniu zakazu handlu wzrosła. Sęk w tym, że do małych sklepów zaliczyła też dyskonty[!]. Teraz kolejny powód do dumy - współczynnik aktywności zawodowej kobiet w ciągu 3 lat wzrósł o 0,2%[!]. No, nie ma co, to wielki sukces. Nie podała przy tym, jak przedstawia się sytuacja kobiet mających dzieci, bo po co zaburzać tak optymistyczne prognozy. Szacunek dla demagogii na najwyższym poziomie.

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 10

  Ja bym szczegółowo zbadał ile matek pobierających 500+ pracuje a ile nie pracuje i szczegółowo zbadał jaki był przebieg ich kariery zawodowej i dlaczego nie pracują teraz.

 • rggg

  Oceniono 14 razy 10

  Dane podawane przez rząd są tyle warte co za Gierka. Jak wszystkie instytucje są zależne od władzy to nie ma wiarygodnych danych - dane dyktuje prezio (gensek). Za Gierka też wszystkie wskaźniki były super a obudzilismy się z ręką w nocniku...

 • bugaboo

  Oceniono 7 razy 7

  ale ona podaje bezrobotnych zarejestrowanych. A ilu jest nierejestrowanych bo to nie ma sensu?

 • mcguirre

  Oceniono 6 razy 6

  No to gdzie się podziały pracownice z np. sektora hotelowego, gastronomii ? Znalazły pracę w zarządach korporacji ? Gdyby nie Ukraińcy to byłaby niezła sra....ka na rynku.

 • takaprawda2015

  Oceniono 8 razy 6

  Pani Rafalska przestań Pani kłamać. 500+ miało spowodować wzrost dzietności, która leci na łeb na szyję. W tej chwili pińcet plus to kolejny zasiłek.

 • ikar.ka

  Oceniono 5 razy 5

  Kobieta, która jest na macierzyńskim i wychowawczym jest oficjalnie nadal zatrudniona. Część też nie rejestruje się w UP, bo ubezpiecza je mąż. Dane z UP nie oddają dezaktywacji - a ta występuje. Tylko trzeba wyjść zza biureczka i arkusika excela wybranego tak sprytnie, żeby udowadniał to co chcemy udowodnić. Trzeba pobyć z ludźmi. Niedobory pracowników wypełniają imigranci. Rządu nie interesują długofalowe efekty obecnej sytuacji.

 • gorillaglu

  Oceniono 7 razy 5

  nie pracują tylko żony-nieroby właścicieli Januszexów, normalne kobiety pracują.

 • H2O H2O

  Oceniono 4 razy 4

  Że nie ma wpływu na plamy na słońcu to tu się zgodzę z ministerstwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX