Strajk nauczycieli. Twoje dziecko nie pójdzie do szkoły? To musisz wiedzieć!

Jeśli 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli, to rodzice dzieci z zamkniętych szkół i przedszkoli będą mogli w niektórych przypadkach zgłosić w pracy "usprawiedliwioną nieobecność" i otrzymać zasiłek opiekuńczy.

Nieubłaganie zbliża się 8 kwietnia, tymczasem negocjacje związkowców ze stroną rządową ws. podwyżek dla pracowników edukacji cały czas trwają. Jeśli porozumienia nie będzie, od poniedziałku do odwołania w wielu szkołach i przedszkolach w Polsce będzie trwał strajk. W ilu - na razie trudno powiedzieć, bo zależy to od liczby pracowników, którą dyrektor szkoły będzie miał 8 kwietnia "do dyspozycji", i czy uda mu się zorganizować wobec tego zastępstwa. Tak naprawdę nawet pracownicy szkoły, którzy nie wzięli udziału w referendum strajkowym (albo opowiedzieli się przeciwko strajkowi), 8 kwietnia do protestu mogą się przyłączyć. 

Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, 79 proc. wszystkich szkół i przedszkoli w Polsce deklaruje udział w strajku. To razem ponad 15 tys. placówek. Dyrektorzy niektórych już zawiadamiają rodziców, że 8 kwietnia zajęć nie będzie.

Co w takiej sytuacji może zrobić rodzic? 

Prawo wspiera rodziców dzieci w wieku do 8. roku życia. Mogą oni skorzystać z usprawiedliwionej nieobecności w pracy w przypadku "nieprzewidzianego" zamknięcia przedszkola czy szkoły ich pociechy. Jeśli zostali oficjalnie poinformowani o zamknięciu placówki w terminie krótszym niż siedem dni - to taka sytuacja jest właśnie "nieprzewidziana".

Rodzicowi w takiej sytuacji przysługuje także zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. wysokości wynagrodzenia. Aby mieć w pracy "usprawiedliwioną nieobecność" i otrzymać zasiłek, należy dostarczyć pracodawcy swoje oświadczenie (o zamknięciu szkoły dziecka) oraz druk ZUS Z-15.

Doniesienia medialne o planowanym strajku, tudzież informacje o tym, że przedszkole planuje do niego przystąpić, nie stanowią oficjalnego powiadomienia o zamknięciu placówki

- uczula jednak Magdalena Marcinowska, partner w kancelarii Grant Thornton. Liczy się oficjalna informacja ze szkoły!

Niestety, rodzice dzieci starszych niż 8-letnie z zasiłku opiekuńczego już skorzystać nie mogą. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z Kodeksem Pracy, rodzicowi dziecka w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Alternatywnym rozwiązaniem jest po prostu urlop.

Czytaj też: Widmo strajku coraz bliżej, rodzice dostają wiadomości o zawieszeniu lekcji. "Tkwimy w niepewności"

Więcej o:
Komentarze (98)
Strajk nauczycieli. Twoje dziecko nie pójdzie do szkoły? To musisz wiedzieć!
Zaloguj się
 • lucek10

  Oceniono 22 razy 12

  Dlaczego rząd nie chwali się skutkami reformy edukacji Tylko ciągle o 500+ słyszymy i o reformie sądów? Dlaczego żaden Morawiecki, Duda, żadna Kempa, Szydło, Mazurek, Kuchcińska, żaden pisowski poseł ani posłanka nigdy nie wymieniła na swoich konwencjach sukcesów tej reformy? Tylko Zalewska o nich mówi, ale nie potrafi powiedzieć, jakie to są sukcesy. TVPiS nigdy też ich nie wymienił.

 • Oceniono 31 razy 9

  Trzymam za nauczycieli kciuki!!, wy też się trzymajcie w swoich postanowieniach!!, skąpo obdarzony wzrostem pęknie da zezwoli swoim nazwijmy to haha ministrom na podwyżki!!, wybory się zbliżają także miniaturowy nie ma innego wyjścia!!

 • 1moja

  Oceniono 15 razy 7

  Do tych wszystkich niezadowolonych, do wszystkich sfrustrowanych, do wszystkich obroncow Towarzysza Rzadu: Dlaczego nie ZADACIE natychmiastowego zaprzestania tego aby miliardy podatnikow szly na utrzymanie ich przewielebnych zlotych cielcow z kosciolka a nie na np. swiecka edukacje dzieci, na ochrone zdrowia podatnika, czy na lepsze wyplaty dla nauczycieli.
  Dlaczego NIE chcecie dekomunizacji stalinowskiego funduszu koscielnego.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • blahblah69

  Oceniono 8 razy 4

  Moje dziecko objęte jest obowiązkiem szkolnym, za ktorego niedopełnienie z mojej strony groża mi konsekwencje prawne. Rozumiem, że za niedopełnienie wykonania przez moje dziecko obowiązku szkolnego powstałe z winy szkoly odpowiada prawnie szkoła?

 • srajdusbajdus

  Oceniono 6 razy 4

  A ja mam takie pytanie. Do jakiej szkoły mogę złożyć swoje dokumenty? Ilu nauczycieli już się zwolniło? Pytam serio. Chciałabym podjąć pracę na takich warunkach jakie są teraz - pensum 18h, wolne wakacje, ferie, okres przed i między świętami, długie weekendy. Kilkanaście lat temu szukałam pracy jako nauczycielka, zdobycie stałej pracy w szkole było jak trafienie, może nie 6, ale 4 w lotka..... W międzyczasie zdążyłam się przekwalifikować, zarobki wyższe niż nauczyciele. Teraz moje dziecko poszło do szkoły a ja znowu myślę o powrocie do szkoły..... Wieczny problem z wakacjami i feriami, co chwile jakieś dni dyrektorskie. Doszło do tego, że musiałam zmniejszyć wymiar czasu pracy by zapewnić właściwą opiekę dziecku a i tak mam tylko 26 dni urlopu.... Po odliczeniu akcji typu "lato w mieście", "ferie w szkole", po zmniejszeniu ilości godzin zarabiam pewnie tyle co i nauczyciel. Gdzie są te oferty? (na stronach kuratoriów spoza Warszawy po 2-3 oferty na pełen etat tzn. 18 h lub więcej, w Warszawie zresztą większość ofert to też na 2-3 h tygodniowo....)

 • jajek01

  Oceniono 7 razy 3

  dzieci na zakładników....bravo ! Hitler jest z was dumny!

 • decide-woman

  Oceniono 15 razy 3

  I bardzo dobrze niech ktos w koncu zrozumie na górze ze nauczyciela tez sie należy. W szczegolnosci Becia powinna to zrozumieć.

 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 2

  Moje pójdzie, bo jest w szkole prywatnej, a tam nauczyciele nie strajkują, bo są godziwie wynagradzani (w zamian za rezygnację z karty nauczyciela), ALE... Już dwoje pracowników mi się na poniedziałek zapowiedziało, ze do pracy nie przyjdą, bo w razie strajku nie mają co z dziećmi zrobić... C

  Ciekawe ilu takich rodziców będzie musiało brać wolne, by zostać w domu z dziećmi, bo przez PIS nie mogą one pójść do szkoły???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX