Morawiecki chce przelać miliardy z OFE. Prof. Góra ostrzega: To gwałt na systemie. Nie wolno tego robić

Łukasz Kijek
Rząd przygotowuje poważne zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. - Przekażemy Polakom aktywa zarządzane przez OFE - obiecał premier Mateusz Morawiecki. Przed takim rozwiązaniem ostrzega prof. Marek Góra. - Przeniesienie środków z OFE do IKE byłoby gwałtem na systemie. Nie wolno tego robić w ten sposób - mówi w rozmowie z Next.gazeta.pl współtwórca reformy emerytalnej z 1999 roku

- Nie wolno przenosić środków z systemu powszechnego do systemu, który jest dodatkowy. Zrobienie tego w ten sposób jest po prostu czymś, co uderza w samo serce funkcjonowania społeczeństwa - mówi profesor Marek Góra. Zobacz całą rozmowę: 

W OFE zgomadzonych jest dziś ponad 160 miliardów złotych. Przypomnijmy, że ostateczna decyzja o przetransferowaniu pieniędzy zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma zapaść jeszcze przed wyborami. Rząd rozważa dwa warianty:

 • Pierwszy zakłada, że 75 proc. środków zostanie przeniesionych na prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE), a reszta trafi do publicznego Funduszu Rezerwy Demograficznej. 
 • Drugi pomysł to przetransferowanie z OFE wszystkich zgromadzonych pieniędzy na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne. 

Dlaczego ta propozycja jest niebezpieczna z punktu widzenia wszystkich Polaków? Zobacz załączony powyżej wywiad wideo z profesorem Markiem Górą.

Więcej o:
Komentarze (459)
Morawiecki chce przelać miliardy z OFE. Prof. Góra ostrzega: "To gwałt na systemie. Nie wolno tego robić"
Zaloguj się
 • starveling

  Oceniono 92 razy 74

  Czemu Matopinokio nie przyzna, że chce ukraść 25% środków gromadzonych przez przyszłych emerytów?

 • xaveriusz

  Oceniono 74 razy 58

  Morawiecki to nie tylko kłamca ale i zlodziej. Niedawno PiS krytykował Tuska, że połowę pieniędzy z OFE przelał do ZUS. A Morawiecki chce zrobić jeszcze coś gorszego.

 • franko66

  Oceniono 51 razy 45

  Morawiecki taki kłamca bo wzór starego Morawieckiego oszusta naciągacza.Remont siedziby i nic nie zapłacił ze 140 tys zł .Bank PKO BP nielegalne rwgulował z pominęcem fatur vat.To jest moralność Moraweckiego

 • kemor234

  Oceniono 49 razy 45

  Moim zdaniem, prawda jest taka, że
  FINANSE PAŃSTWA LEGŁY W GRUZACH !!!!!

 • kac

  Oceniono 53 razy 39

  PiS już dawno pokazał, że takie drobiazgi jak przepisy prawa czy konstytucja nie są dla niego problemem. Czas zagłosować jesienią, aby prawo dla ludzi z PiS problemem jednak się stało, dużym problemem.

 • rattus-rattus

  Oceniono 47 razy 35

  A ma wybór? Pińćset kosztuje!
  Jeśli dodatkowo rząd zredukujemy środki na służbę zdrowia, to suweren nawet się nie zorientuje bo spora część po prostu do emerytury nie dożyje.

 • darend888

  Oceniono 40 razy 34

  krowa 500+ i wszystko jasne
  jedna odpowiedź - skok na kase trwa w najlepsze

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 33

  A ile to będzie 25 % z 160 miliardów?
  Czyż nie 40 miliardów na obiecanki prezia? Wielkiego stratega i ekonomisty co to tylko potrafi ukraść bo w życiu uczciwie ani złotówki nie zarobił

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX