Zdzisław Sokal nie jest już prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Od 6 kwietnia 2019 r. prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest Mirosław Panek. Panek zastąpił na tym stanowisku Zdzisława Sokala. Tak zdecydowała rada BFG na posiedzeniu w dniu 5 kwietnia.

Nowy szef BFG w latach 2016 - 2018 był przedstawicielem Polski, Szwajcarii, Serbii, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu i Kirgistanu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W 2016 roku pełnił też obowiązki prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od 2009 do 2016 roku był niezależnym członkiem rad nadzorczych kilku spółek, m.in. notowanych na giełdzie Mostostalu Zabrze SA, Vistula Group SA czy Mennicy Polskiej. 

We wcześniejszych latach był członkiem zarządu i doradcą inwestycyjnym w ABN AMRO Asset Management (Polska) SA, członkiem zarządu i dyrektorem inwestycyjnym w ING Investment Management (Polska) SA i PZU SA oraz prezesem zarządu ING TFI.

Mirosław Panek, jak czytamy na stronie internetowej BFG, jest "od początku lat 90. związany z rynkami kapitałowymi. Uzyskał licencje maklera papierów wartościowych oraz doradcy inwestycyjnego". 

Panek jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem astrofizyki. 

Zdzisław Sokal odchodzi

Zdzisław Sokal był szefem BFG od 2 kwietnia 2016 roku. W latach 2015-2018 był przedstawicielem prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego.  

Z branżą finansową związany od 1994 r., a swoją karierę zaczynał w Kredyt Banku SA. W latach 2007-2013 był członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnego za rachunkowość, stabilność finansową, informatykę i bezpieczeństwo.

Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). 

Jego nazwisko pojawiło w rozmowie, którą z byłym szefem KNF nagrał biznesmen Leszek Czarnecki. 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego: gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach i kasach oraz odpowiada za przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem.

Więcej o:
Komentarze (23)
Zdzisław Sokal nie jest już prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 31 razy 29

  Po cichutku rozbrajamy tę minę. Po cichutku. Wpierw Chrzanowski znika na czas nieokreślony w pieleszach domowych, teraz Sokal się gdzieś zapodzieje i zniknie.
  Na koniec Glapiński poślizgnie się na przysłowiowej skórce od banana.

  W ten sposób unika się stawiania oskarżeń w miliardowym przekręcie.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 27 razy 25

  A kiedy przesłuchają Kaczyńskiego :-)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 23 razy 21

  Dzisiaj odchodzi, ale nie w zapomnienie. Zarzuty po wyborach usłyszy.

  Po wyborach te dwie spocone galarety Ziobro ze Święczkowskim nie będą już Pisiorów chronić.

 • rachuciachu2012

  Oceniono 20 razy 18

  no proszę, tak po cichutku go wymienili, żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że to w związku aferą KNF czyli plan Sokala : bank za złotówkę...

 • turbojaszczur

  Oceniono 20 razy 18

  No i znowu Zdzislaw bedzie chodzil do kolegow i plakal, ze nie ma za co zyc.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 14 razy 12

  A ile miał dwórek??- z wyglądu młodszy od pontona Glapińskiego czyli powinien mieć dwa razy więcej!!

 • ks-t

  Oceniono 9 razy 9

  NIe wykonał zadania, nie przejął banku za złotówkę dla Kaczyńskiego, Morawieckiego i Glapy, to posłali na zieloną trwkę. Ale spoko, krzywda mu się nie stanie. RObotę za 50 tysięcy w PISie się dostaje z marszu.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 10 razy 8

  Makler giełdowy prezesem BF? No, otarł się o jakiś bank, którego już dawno nie ma, ale kwalifikacje ma mizerne. I co z tego, że doktor. Co to ma wspólnego z gwarancjami bankowymi? BFG obniża loty, podobnie jak NBP i KNF. A właściwie, to jak wszystko za czasów PiS. Oczywiście oprócz zawrotnych karier, typu przedszkolanka w banku centralnym albo pomocnik aptekarza w monie. To kolejny pisowski słup.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX