Strajk nauczycieli. Episkopat dementuje informacje o zarobkach katechetów. "To ewidentne kłamstwo"

Strajk nauczycieli popierają niektórzy katecheci. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Episkopatu Polski, mają do tego prawo. Jednocześnie KEP stanowczo dementuje informacje o zarobkach nauczycieli religii i rzekomych podwyżkach.

Strajk nauczycieli postanowili wesprzeć również niektórzy katecheci. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" w łódzkich placówkach pedagodzy nauczający religii mają w tej kwestii "postępować zgodnie z sumieniem". Sprawę skomentował Adam Zandberg, współzałożyciel partii Razem.

Do strajku nauczycieli zaczynają dołączać nawet katecheci. Na miejscu rządzących zacząłbym się mocno niepokoić. Tak powszechnego buntu polska szkoła nie widziała. Zamiast kolportować w mediach bzdury o "spisku komunistów z ZNP", dajcie w końcu sensowne podwyżki

- napisał na Twitterze. 

Ile zarabiają katecheci?

O zarobkach tej grupy nauczycieli pisały ostatnio media. Władze Słupska, w odpowiedzi na pytanie jednego z mieszkańców poinformowały, że 50 katechetów nauczających religii w szkołach w mieście tygodniowo otrzymuje 46,9 tys. zł. - czyli ok 2 mln zł rocznie. 

Z informacji Wirtualnej Polski wynikało, że na tle innych pedagogów, katecheci są "dobrze wynagradzani". Zarabiają około 3,7 tys. złotych brutto miesięcznie, czyli tyle, ile wynosi średnia krajowa dla nauczyciela mianowanego - pedagoga z dużym doświadczeniem, na przedostatnim stopniu awansu zawodowego.

Serwis Money.pl napisał, że "Ministerstwo Edukacji Narodowej i Episkopat nie chcą ujawniać zarobków katechetów, w tym duchownych. Szczątkowe dane pokazują jednak, że średnio mogą zarabiać tyle, ile dostają najlepiej opłacani nauczyciele dyplomowani". To najwyższy "status" wśród nauczycieli. Osoby na takim stanowisku mogą liczyć na pensję brutto - uśredniając - przekraczającą 5000 zł brutto. MEN miałby zwlekać z ujawnieniem szczegółowych pensji katechetów. 

Episkopat dementuje informacje o zarobkach

Ks. Marek Korgul, sekretarz Komisji Wychowania KEP, w stanowisku przekazanym Katolickiej Agencji Informacyjnej zaprzeczył wyższym zarobkom nauczycieli religii. 

Jest to insynuacja nie mająca żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Nauczyciele religii mają bowiem takie same prawa i obowiązki, jak inni nauczyciele, z jednym wyjątkiem: nie przyjmują obowiązków wychowawcy klasy.

- napisał.

Otrzymują zatem takie same wynagrodzenie, jak inni nauczyciele, zróżnicowane m.in. w zależności od stopnia awansu zawodowego (do którego mają prawo, jak inni nauczyciele).

- dodał. Kwot jednak nie podał. 

Wyjaśnił też, że "nauczyciele religii mają bowiem takie same prawa i obowiązki, jak inni nauczyciele, z jednym wyjątkiem: nie przyjmują obowiązków wychowawcy klasy". Ksiądz Korgul odniósł się też do doniesień, które pojawiły się w mediach, dotyczących rzekomego "załatwienia przez Episkopat" podwyżek dla katechetów. Określił je krótko jako "ewidentne kłamstwo". Warto wspomnieć, że portal, który jako pierwszy upublicznił informację o rzekomych podwyżkach, usunął swój artykuł. 

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Nauczycielka: "MEN też bierze dzieci za zakładników, mszczą się lata 2016-2018"

Kto płaci katechetom?

Na mocy konkordatu katecheza prowadzona jest w szkołach podstawowych i przedszkolach. Kwestię wynagrodzenia reguluje jednak rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wynagrodzenia katechetów pochodzą z subwencji oświatowej, przekazywanej z budżetu centralnego do samorządów.

Ile kosztują pensje katechetów?

- Państwo wydaje rocznie ok. 1,2 mld zł na pensje katechetów. Dodatkowe 0,5 mld zł kosztuje działalność edukacyjna kościoła katolickiego. Fundusz Kościelny, służący głównie finansowaniu składek społecznych na ubezpieczenie księży, zakonników i katechetów to wydatki ok. 150 mln zł rocznie - podaje dr hab. Michał Mackiewicz, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, cytowany przez MondayNews

Duchowni mogą "dzielić się" z Kościołem

Diecezje mogą samodzielnie decydować o tym, czy duchowni pełniący funkcję katechetów - księża, zakonnicy, siostry zakonne - przekazują środki z pensji kościołowi. Nie ma danych o tym jaka część wypłaty katechety-duchownego trafia na rzecz parafii czy zakonu. Wiadomo jednak, że takie praktyki są stosowane. 

Katecheci mają prawo do strajku

W poniedziałek bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyjaśnił, że "katecheci mogą wziąć udział w strajku nauczycieli, ale muszą zobaczyć, czy nie dokonuje się to kosztem drugiego człowieka".

Więcej o:
Komentarze (109)
Strajk nauczycieli. Episkopat dementuje informacje o zarobkach katechetów. "To ewidentne kłamstwo"
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 53 razy 47

  Klechy kosztują w szkołach tyle, ile wyniósłby koszt podwyżki dla nauczycieli o kolejne 10%.
  Precz z tymi bajkami do kościołów.

 • laik404

  Oceniono 42 razy 40

  Episkopat dementuje.

  Jeszcze 2 lata temu Episkopat stanowczo dementował, jakoby pedofilia w kościele była jakimkolwiek problemem.

  Prawda was wyzwoli...

 • dan_on

  Oceniono 46 razy 38

  skandalem jest nawet 1 grosz podatnika wydany "nato".

 • mr_gm

  Oceniono 36 razy 34

  Jak wiadomo od wieków Episkopat jest ostoją prawdy i szczerości.

 • siwywaldi

  Oceniono 37 razy 33

  Uważam, że sprawę zarobków katechetów należało by zacząć od pytania: ILU z nich ma jakiekolwiek kwalifikacje pedagogiczne, poza kilkugodzinnym kursem? Bo póki co, to chyba może poza KUL-em czy UKSW, raczej żadna uczelnia uniwersytecka, na kierunku pedagogicznym NIE kształci studentów o specjalności katecheza...

 • opt

  Oceniono 33 razy 31

  Oczywiście ,że katecheci są uprzywilejowani, bo:
  - szybko w formie kursu ukończyli rzekome studia wyższe, od których zależy wysokość świadczenia,
  - normalny nauczyciel zyskuje dodatek za staż rok po roku o jeden procent, natomiast katechetom zaliczono do stażu pracę na parafii- oczywiście wiążący dokument wydał proboszcz,
  - nauczyciel fizyki, chemii aby nazbierać etat musi niejednokrotnie pracować w kilku szkołach, natomiast katecheta przy rozbuchanych siatkach godzin na naukę religii w jednej szkole bezproblemowo nazbiera nie tylko jeden etat, co się przekłada na godziny ponadwymiarowe i niestety niewspółmiernie wysoka kasę.
  Więc Episkopat niech nie bajeruje opinii publicznej.

 • wusu

  Oceniono 21 razy 21

  1. Panstwo swieckie.
  2. Religia KK na terenie nalezacym do KK.
  3. Panstwo polskie nie powinno brac odpowiedzialnosci za pranie mozgow dzieciom i mlodziezy przez KK. Teraz bierze bo katecheci KK grasuja w panstwowych szkolach.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 20 razy 16

  Katecheta zarabia tak samo jak zwykły nauczyciel. Jego uprzywilejowana sytuacja wiąże się z ilością godzin jego przedmiotu w szkole. W podstawówce - 16 godzin na okres nauki ucznia w szkole, a np. fizyka - 4 godziny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX