Komentarze (86)
Przetarg na tramwaje dla Warszawy. Wybór unieważniony, ponowna decyzja na dniach
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • stanislawperkoz

  Oceniono 2 razy -2

  Pachnie starym kim chi...

 • tirupati

  Oceniono 6 razy -4

  Ja cały czas nie wiem jak to możliwe że Koreańczycy zaoferowali cenę o miliard zł niższą, nie mają żadnego zakładu produkcyjnego w Europie. To pachnie z daleka dumpingiem.

 • kaemjot

  Oceniono 25 razy -5

  Zauważ że Pesa wygrywa też przetargi w innych krajach. Czy one w takim razie też nie są normalne. Czy na pewno dobrze by było żeby wszyscy byli ?normalni? bo wtedy firmy rodzaju Pesy nie miałyby żadnych zleceń z zagranicy . Raczej słabo

 • zawsze_edek

  Oceniono 11 razy -7

  bardzo ciekawe. z doswiadczenia z PZP wiem, ze jak w ofercie brakuje jakiegos dokumentu wymaganego w SIWZ, to taka oferte sie uniewaznia a nie domaga sie uzupelnienia dokumentacji....

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 11 razy -9

  Komentarze pod artykułem o ataku nożownika wyłączone?!?
  Jest jednak Dissenter, gdzie można swobodnie komentować pod artykułem GW:
  dissenter.com/discussion/begin?url=h t t p ://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24643294,atak-nozownika-w-warszawie-jedna-osoba-nie-zyje-trwa-oblawa.html

 • to-pu

  Oceniono 16 razy -10

  Coś czuję, że z tymi koreańskimi tramwajami skończy się tak, jak z budową autostrad przez Chińczyków... Niestety - jeśli jedynym kryterium jest cena, to każdy może wystartować w przetargu na budowę rakiety kosmicznej i wygrać. Oto Polska właśnie.

 • jurii.sachar

  Oceniono 13 razy -11

  bardzo dobrze, to był jakoś wałek z kupnem tego koreańskiego gó....a. Teraz prokuratura i radni PIS powinni przyjrzeć się temu i przesłuchać porządnie Trzaskowskiego. I wyjaśnić ten wałek...

 • qwardian

  Oceniono 14 razy -12

  Cena oferty Hyundai jest pomniejszona o VAT, który i tak potem musi być zapłacony..

 • sieceonk

  Oceniono 16 razy -14

  w EU kraje promują produkcję własną
  która z firm francuskich używa innych samochodów? nie znam
  Niemcy - tylko VW, Mercedes, Audi, BMW
  i jakoś nie ma problemów z przetargami i cenami

 • trashbox

  Oceniono 20 razy -16

  co z tego że pesa droższa, skoro pesa dana kasie wróci w 50% w podatkach, ta dana koreańczykom nie wróci.

 • princepinot

  Oceniono 19 razy -19

  Pomieszanie z poplataniem:
  1. Roznica w cenie proponowanej przez Hyundai I Pesa jest mniejsza bo cena Hyundai jest podana bez VAT.
  2. Aczkolwiek podana cena Hyundai jest bez VAT, Warszawa bedzie musiala zaplacic VAT od zakupu. Roznica w wysokosci sciagnietego VAT bedzie mala. VAT jest sciagany niezaleznie od tego gdzie product zostal wyprodukowany.
  3. W obu przypadkach producent musi wykazac ze duzy procent kosztow produkcji bedzie poniesionych w EU. Mysle ze w przypadku Hyundai caly koncowy montaz bedzie musisl odbyc sie w Polsce zeby ten procent osiagnac. Czesci beda importowane z Korei. Czesci do PESY tez nie sa produkowane w Polsce. Trudno ocenic w ktorym przypadku bedzie mniej produckcji w Polsce. Koreanczykow trzeba przypilnowac zeby procentowe zobowiazania wykonali.
  4. Hyundai bedzie musial znalezc partnera/producenta. mam nadzieje ze w Polsce. Moze "PESA" ?
  5. Cena Hyundai jest niska bo wchodzi na rynek EU, a zwlaszca na rynek tramwajow. To ryzyko I moze "dumping", ktory jest zabroniony, zwlaszcza w panstwowych zamowieniach. Dumpong trzeba udowodnic. Jest to trudne, ale trzeba sie temu przyjzec.
  6. Szkoda ze PESA nie wygrala, szkoda ze wiele firm nie uczestniczylo. Szkoda ze oczekiwanie Warszawy, a zwlaszca termin dostawy wyeliminowaly wielu producentow.
  7. Bede bardzo mile zaszkodzony jak Hyundai dotrzyma terminow. Mysle ze bedzie wykorzystywal kazda mala zmiane w zamowieniu w celu oddalenia dostaw.

 • jan700

  Oceniono 27 razy -21

  Niech rządzący Warszawą, w ramach rozmów negocjacyjnych, wezmą od Koreańczyków lekcję ich metod wspierania swojego innowacyjnego przemysłu.

 • moszna666

  Oceniono 32 razy -28

  Niech żyje przyjaźń polsko koreańska. Dzięki Warszawie jaką Koreańczycy będą mogli przetestować swój prototyp, dzięki czemu będą mogli sprzedawać tramwaj w innych krajach. Warszawiacy Pomyślmy jak fantastycznym uczuciem będzie to że dzięki testowaniu na nas tych prototypów Koreańczycy będą mieli pracę będą płacić podatki w Korei a Business Hyundaia rozrośnie się na cały świat! To wszystko dzięki nam warszawiakom pieniądze z naszych podatków i naszemu kochanemu prezydentowi Rafałowi trzaskowskiemu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX