Rząd PiS negatywnie oceniany przez większość zagranicznych inwestorów. Polska spada w rankingu atrakcyjności

Zagraniczni inwestorzy kolejny raz ocenili sytuację gospodarczą w Polsce. Większość z nich krytycznie oceniła działania rządu PiS. Znacząco zwiększył się też odsetek firm, które spodziewają się pogorszenia koniunktury. A Polska jest uznawana za gorsze miejsce do inwestycji niż np. Czechy.

Polska zaliczyła kolejny spadek w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej krajów regionu. Trzy lata temu byliśmy liderem, dziś plasujemy się za Czechami i Estonią, a Słowacja przegrywa z nami o włos. 

Złe notowania wśród zagranicznych inwestorów zebrał PiS. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" 61,3 proc. ankietowanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK) negatywnie oceniła działania rządu. Dobrą ocenę wystawiło zaledwie 4,4 proc., "zadowalająco" zaznaczyło 15,7 proc. badanych, a 18,6 proc. z nich nie ma zdania. Powodem takich wyników jest niska stabilność polityczna i społeczna. 

Z analiz AHK wynika też jednoznacznie, że znacząco zwiększyła się liczba inwestorów mających wątpliwości co do rozwoju naszej gospodarki. 27 proc. przewiduje pogorszenie perspektywy - rok temu takie zdanie miało 11,8 proc. inwestorów. 

Czytaj też: Ślamazarny pościg za Europą. Czesi nam odjeżdżają. Koszty pracy w Polsce w ogonie UE

Polskie firmy ostrożne

Ocenę stanu polskiej gospodarki poruszył też PKB BP w "Raporcie o sytuacji mikro,małych i średnich firm
w roku 2018". Jednym z tematów, który opisuje, jest Ogólny Wskaźnik Koniunktury. W 2018 roku wyniósł 100,4 pkt. "Oznacza to, że statystycznie wśród polskich przedsiębiorców było więcej optymistów niż pesymistów, jednakże przewaga ta była niewielka, biorąc pod uwagę, że wskaźnik wyniósł zaledwie 0,4 punktu ponad poziom neutralny 100 punktów" - czytamy w dokumencie. Eksperci podkreślają jednocześnie, że Ogólny Wskaźnik obniżył się w stosunku do poprzedniego badania o 0,4 punktu. Przyczyną jest spadek nastroju związany z gorszymi prognozami stanu polskiej gospodarki.

Warto zaznaczyć, że Wskaźnik za rok 2018 jest jest drugim najwyższym w historii badań. Różnica
pomiędzy tegorocznym wynikiem a najniższym odczytem z 2012 r. wynosi aż blisko 11 punktów.

Firmy boją się wzrostu podatków

Według kwietniowych badań IBRiS przedsiębiorcy obawiają się, że niestabilność w Polsce pogłębi się chociażby przez programy takie jak "Piątka Kaczyńskiego". 68 proc. właścicieli firm sądzi, że "polityka socjalna przyczyni się do wzrostu podatków". 59 proc. odpowiedziało na to pytanie "zdecydowanie tak", a 9 proc. "raczej tak". Zdanie przeciwne ma 14 proc. przedsiębiorców.

Więcej o:
Komentarze (183)
Rząd PiS negatywnie oceniany przez większość inwestorów. Polska spada w rankingu atrakcyjności
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 40 razy 36

  Oj tam, co ciemnotę obchodzą jakieś inwestycje, gospodarka, itp. Większość elektoratu nie ma wykształcenia lub by nie zdało nawet matury. Dla nich ważne że co miesiac moga wyciagac lapska po 500zł za nieróbstwo i że mogą doić z pracujących. To ze wystarczy 1 kryzys i wszystko się posypie jak domek z kart to ciemnoty nie obchodzi. Dopiero jak za swoje ukochane 500zł kupią pół bułki bo hiperinflacja przebije wenezuleską to beda darli mordy o skandalu

 • kemor234

  Oceniono 29 razy 25

  Polska, ustami Kaczyńskiego "musi walczyć". O co walczyć? Z kim walczyć? Co to jest, ta Polska??
  xxxx
  I to wszystko dzieje się w sytuacji gdy sądownictwo, szkolnictwo, służba zdrowia, dosłownie giną na naszych oczach.
  W ostatnim zatrważająco rośnie liczba osób które umierają, bo nie zostali przyjęci do szpitala ...
  PIS NIC Z TYM NIE ROBI ???? DLACZEGO ????

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 30 razy 24

  Ale Kaczyńskiego to nie obchodzi. On jest etnicznym Rosjaninem a nie Polakiem, więc dla utrzymania władzy bez mrugnięcia okiem utopi Polskę, tym bardziej że jest polonofobem jak każdy Rosjanin.

  No przecież to potomek rosyjskich chłopów pańszczyznianych. Jego wujek, Wilhelmem Świątkowski, jako stalinowski sędzia zamordował Pileckiego.

 • kataryniarski

  Oceniono 26 razy 22

  No i dobrze!

  Kapitał zagraniczny wyjdzie, suweren wróci brona w polu orać i będzie szczęśliwy... "byle pińset płacily te z PiSu ludzkie pany"...

 • plan_zdzislawa

  Oceniono 25 razy 21

  PIS nie miał i nie ma żadnego programu dla POLSKI. Kaczyński to nie jest mąż stanu tylko zachłanny na władzę i sławę manipulant. O reszcie tego towarzystwa nawet nie ma co mówić.
  Mam nadzieję, że w grudniu tego roku zostanie po nich tylko smród i niesmak.

 • jael53

  Oceniono 22 razy 20

  Żadna większa nowina, ponieważ od 3. lat systematycznie notuje się spadek inwestycji. I nie wyciąga z tego żadnych wniosków, choć przy dobrej koniunkturze takie zjawisko winno uruchomić parę światełęk alarmowych.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 27 razy 19

  Taka jest ocena nie tylko zagranicznych inwestorów. Ja też negatywnie oceniam PiSdeckich bandziorów.

 • plan_zdzislawa

  Oceniono 28 razy 14

  Dla PIS-u zaczyna się powolny zjazd w dół. Skończy tak jak Samoobrona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX