Świąteczny prezent dla kierowców. Obwodnica Suwałk już otwarta. Komentują nawet urzędnicy UE

W sobotę około południa oddano do użytku 13 km drogi ekspresowej S61. Obwodnica Suwałk, a jednocześnie część ważnego europejskiego szlaku ViaBaltica, pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta.

W ramach inwestycji powstały dwa nowe węzły - Suwałki Zachód, który umożliwia przejazd w kierunku na Bakałarzewo, oraz Suwałki Północ, łączący "eskę" z drogą nr 8. Dzięki nowemu odcinkowi niemal cały ruch tranzytowy został wyprowadzony z miasta. 

To niezmiernie ważne wydarzenie dla Polski, układu komunikacyjnego, jak i mieszkańców Suwałk

- mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podczas uroczystości. 

Wartość kontraktu wynosiła 399,5 mln zł, podpisano go w roku 2015. Samą budowę rozpoczęto w lutym 2017 roku. Jak podaje jej generalny wykonawca, firma Budimex, "jest to pierwsza droga szybkiego ruchu o nawierzchni betonowej w woj. podlaskim".

Nowa obwodnica to w sumie blisko 40 km nowo wybudowanych dróg. Powstało ponad 12 km trasy głównej drogi S61, 8,5 km dróg poprzecznych o nawierzchni bitumicznej oraz 17,5 km dróg serwisowych i dojazdowych do terenów sąsiadujących z inwestycją. 

Ważna inwestycja dla całej Unii Europejskiej

O znaczeniu polskiej drogi świadczy też odnotowanie jej otwarcia przez Mortena Jensena, szefa Connecting Europe Facility (CEF, z ang. "Łącząc Europę"). To nowy unijny program infrastrukturalny, który zastąpił dotychczasowy TEN-T. Wspiera rozwój trzech obszarów - sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Unia Europejskie przeznaczyła w swoim budżecie na ten cel odrębną pulę środków finansowych. Fundusze te można wykorzystywać w latach 2014-2020 na inwestycje dotyczące budowy i modernizacji infrastruktury w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji.

Czytaj też: Już 2000 km dróg ekspresowych w Polsce. Lista nowo oddanych odcinków

Droga ekspresowa S61, łącząca się w Ostrowi Mazowieckiej z S8, to polski fragment międzynarodowej trasy Via Baltica, która ma skomunikować nasz kraj (a docelowo także kraje Europy Środkowej) z państwami bałtyckimi - a dokładnie Warszawę z Tallinnem w Estonii. 

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Polsce cała długość Via Baltica w Polsce to prawie 320 km. Na terenie naszego kraju przebiega ona w ciągu drogi S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku. Do tej pory zbudowane zostały odcinki o łącznej długości 117 km, w realizacji jest na chwilę obecną 201 km.

Więcej o:
Komentarze (74)
Świąteczny prezent dla kierowców. Obwodnica Suwałk, część Via Baltica, już otwarta
Zaloguj się
 • ceppisowski

  Oceniono 26 razy 16

  UE dała kase na obwodnice
  ale pamietajcie suwalskie pisowskie przyglupy
  Rozkaz jest prosty - nienawidzic UE

 • susceptant

  Oceniono 16 razy 12

  Brawo Budimex i podwykonawcy!!!
  Droga oddana w terminie kontraktowym - to obecnie nieczęsto się zdarza.

 • lusjola

  Oceniono 5 razy 3

  A ja już myślałam że kierowcy dostali pincet+ :)

 • romangrzybek

  Oceniono 9 razy 3

  Wia Baltica "ważny europejski szlak"?
  "To niezmiernie ważne wydarzenie dla Polski"?
  Autostrada A4 łączy Zachód Europy ze Wschodem. Bezpośrednio łączy Niemcy – 83 miliony ludności z Ukrainą – 43 miliony ludności. W województwach leżących nad tą autostradą zamieszkuje 14 milionów Polaków. Autostrada „Via Baltica” łączy Litwę, Łotwę i Estonię – łącznie 6 milionów mieszkańców ze Słowacją – 5 milionów a w leżących nad nią województwach zamieszkuje 8 milionów ludzi wliczając całe województwo mazowieckie. Jak myślicie która autostrada jest bardziej ważna dla Polski i Europy? Dlatego bardziej ważna jest modernizacja odgałęzienia A4 na Berlin bo zaniedbane przynosi wstyd Polsce i 4 pasy w każdą stronę na odcinku Wrocław Legnica bo jest tam dniem i nocą taki tłok jak w centrum Warszawy w godzinach szczytu. W dodatku TIRy, TIRy, TIRy.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 16 razy 2

  Nawet sprawnie jak na nich rząd Morawieckiego naprawił za pieniądze z UE chodnik wokół Suwałk.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 2 razy 0

  Trolnia putlera najwyraźniej dostała prikaz, coby atakować inwestycje unijne w tzw. korytarzu suwalskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX