Islandia chce zarobić na efekcie cieplarnianym. Za kołem podbiegunowym powstanie duży port

Na północnym-wschodnim wybrzeżu wyspy niemiecka firma buduje duży port dla statków, które będą korzystały z nowych północnych szlaków.

Niemiecka grupa portowa Bremenports podpisała umowę z islandzką spółką budowlaną Efla i dwoma niewielkimi gminami na budowę nowego portu głębokowodnego na północnowschodnim krańcu Islandii, w okolicy Finnafjord. Głównym właścicielem nowego przedsięwzięcia będą Niemcy – do Bremenports będzie należało dwie trzecie udziałów w nowym przedsięwzięciu.

Port ma być ważnym punktem na tzw. przejściu północno-wschodnim biegnącym wzdłuż północnych wybrzeży Rosji aż do Morza Beringa. Korzystanie z tej trasy może skrócić żeglugę z Azji do USA o ponad dwa tygodnie. Szlak ten teraz, przez efekt cieplarniany i topniejące w związku z tym lody, staje się coraz bardziej dostępny.

Niezbędne nowe porty

By wygodnie po nim żeglować, trzeba zbudować nowe porty – w tym właśnie nową przystań Finnafjord na Islandii. Statki będą mogły się w niej zatrzymać, część tylko po to, by uzupełnić paliwo lub żywność, inne po to, by przeładować ładunek na inne jednostki.

Nowy port zostanie zbudowany w bardzo mało zamieszkanym regionie. Do najbliższej miejscowości od miejsca, gdzie powstanie jest 15 minut jazdy samochodem, do drugiej 45 minut - w sumie w trzech najbliższych miasteczkach mieszka teraz około 1300 osób.

Zatoka, która wybrano na budowę portu jest głęboka nawet na kilkadziesiąt metrów – to był dodatkowy argument za lokalizacją inwestycji właśnie w miejscu.

Budowa portu ma wkrótce się rozpocząć i potrwa od trzech do pięciu lat.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (38)
Islandia chce zarobić na efekcie cieplarnianym. Za kołem podbiegunowym powstanie duży port
Zaloguj się
 • radqq

  Oceniono 17 razy 13

  Heloooł! Islandia nie leży "za kołem podbiegunowym", nawet jej północne obszary.

 • obeznany

  Oceniono 10 razy 6

  Niemcy potrafią na wszystkim zarobić.
  Nawet na głupkach z PiSu zarobią!

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 5

  Bzdury. Najbardziej opłacalny jest przekop Mierzei i port w Elblągu. W wolnych chwilach marynarze będą zbierać bursztyny na plaży. Prezes ma takie wizje, a on jest nieomylnym zbawcą.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 3 razy 3

  'z tej trasy może skrócić żeglugę z Azji do USA o ponad dwa tygodnie.'

  Z Azji do USA jest około 85 km .... Cieśnina Beringa. To informacja dla autora aby bardziej panował nad polszczyzną i logiką a mniej fantazjował.

 • kartownik

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli siły roboczej brak. Warto teraz w Polsce wybierać zawody związane z obsługa portów. Klimat na Islandii zrobi się przyjemniejszy, dobra miejsca pracy w budowie. Świetna wiadomość dla młodych.

 • ps11111ps

  Oceniono 8 razy 2

  Matołuszku! Nie przekopuj mierzei. Poczekaj aż efekt cieplarniany ją zaleje. Tak bedzie duzo taniej! Wincyj wungla!

 • sieceonk

  Oceniono 4 razy 2

  z Azji do USA wzdłuż północnych wybrzeży Rosji?
  a nie prościej przez Pacyfik do Zachodniego Wybrzeża, lub przez Kanał Panamski na Wschodnie?

 • michalinn

  0

  każdy chce zarobić finanse.wnp.pl/uokik-ostrzega-przed-firma-oferujaca-kryptowalute-dascoin,343941_1_0_0.html

 • wasaty_janusz

  0

  Cwane te Islandce, najpeirw naemitowały dwutlenku tym wulkanem - i grożą kolejnymi - a teraz jeszcze chca na tym zarobic :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX