PKN Orlen uruchomił pierwszą stację na Słowacji. Do końca roku 9 kolejnych

Grupa Orlen rozszerzyła właśnie działalność o kolejny kraj. Spółka uruchomiła pierwszą stację paliw w Słowacji. Łącznie u naszych południowych sąsiadów ma pojawić się 10 stacji polskiego koncernu, które będą działały pod marką Benzina.

Grupa Orlen uruchomiła pierwszą stację paliw na rynku słowackim pod marką Benzina. Jeszcze w tym roku pojawi się na Słowacji łącznie 10 stacji tej sieci. Tym samym PKN Orlen zgodnie z zapowiedziami rozszerzył działalność w segmencie detalicznym o kolejny kraj.

Zgodnie ze strategią, konsekwentnie rozbudowujemy również segment detaliczny. Wchodzimy na nowy rynek, ale jest on nam bliski i dobrze znany pod kątem oczekiwań konsumenckich i otoczenia konkurencyjnego. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i kompetencje oraz atrakcyjna, szeroka oferta obejmująca także produkty i usługi pozapaliwowe, połączona z silną i rozpoznawalną marką, jaką jest Benzina, zapewnią nam sukces również na Słowacji

- powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Stacja została otwarta w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Zgodnie z założeniami biznesowymi, zarówno nowo otwarta stacja, jak i cała słowacka część sieci Benzina ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Grupa Orlen, zaopatrując stacje na Słowacji, będzie korzystała przede wszystkim z własnych paliw. W ofercie pozapaliwowej zaś dostępne będą zarówno produkty lokalne, jak i pochodzące z Polski i Czech.

Wejście Benziny na nowy rynek poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które pokazały, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone. Na rynku czeskim sprzedaż pozapaliwowa rozwija się bardzo dynamicznie, w ciągu ostatnich sześciu lat sieć Benzina zanotowała 50-procentowy wzrost w tym obszarze, a sprzedaż produktów gastronomicznych wzrosła w tym czasie trzykrotnie, podano również.

Na rynku słowackim działa obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów. PKN Orlen poinformował, że jest otwarty na przejęcia większych lub mniejszych sieci, natomiast małym operatorom stacji będzie oferował korzystną współpracę franczyzową.

Inwestycje w segmencie detalicznym na Słowacji traktujemy jako projekt długofalowy. Krok po kroku zamierzamy zwiększać nasz udział w rynku, aby finalnie stać się tu liczącym się graczem. Dlatego do końca tego roku na Słowacji powinno pojawić się 10 naszych stacji paliw pod marką Benzina

- powiedział wiceprezes odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol Tomasz Wiatrak, cytowany w komunikacie.

Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol, należącej do Grupy Orlen, prowadząc największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej, liczącą 412 placówek. Unipetrol jest spółką w stu procentach zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2018 r. spółka przerobiła 7,6 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (47)
PKN Orlen uruchomił pierwszą stację na Słowacji pod marką Benzina. Do końca roku łącznie 10 stacji
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 14 razy 10

  W Czechach i Slowacji stacje ORLEN nazywaja sie Benzina a w Niemczech 565 stacji Orlen nazywa sie STAR wiec sie pytam co reklamuje Williams na swoim bolidzie, hmmmmmm ORLEN, ktory jest znany w Polandii

 • d1r3ct

  Oceniono 5 razy 3

  A dlaczego nie Orlen Benzina, a a w Niemczech Orlen Star ? Trzeba promować markę/koncern. Tak jak jest Intel...Intel Pentium, Intel Core - Intel Core i5, i7, i9. Mamy też firmę Nvidia...i Nvidia GeForce czy RTX i rodzinę GTX 1080 czy teraz RTX 2080. Ale każdy wie, że to Nvidia i karty GTX/RTX, a zmieniają się numerki. Siła koncernu i marki dalej jest podkreślana.

 • barakuda62

  Oceniono 9 razy 3

  Wstydzą się swojego logo? boją się że Słowacy nie będą kupować?
  i słusznie- ja też reżimowy koncern omijam jak goowno w trawie

 • ja_prostak

  Oceniono 4 razy 2

  zaraz Słowacy wykryją salmonellę w paliwie

 • wranek

  Oceniono 4 razy 2

  Od ilu to juz lat stacje słowackie sprzedaja paliwa w Polsce?
  Po ilu latach działalnosci Sowaków wPolsce Orlen zauwazył ich istnienie?

 • known2own

  Oceniono 5 razy 1

  Ciekawe ile kosztowały badania konsumenckie, które pokazały, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone :)))
  Dobrze też, że zdecydowali się na spójną strategie i silną markę Benzina! :)))

 • rozaliaroyale

  0

  docelowo 10 stacji , rzeczywiście szalona inwestycja ....

 • ks-t

  Oceniono 1 raz -1

  Wójt Pcimia będzie Kubicy w Euro płacił?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX