Umowa na Baltic Pipe podpisana. Premier obiecuje, że rurociąg zapewni Polsce bezpieczeństwo od 2022 r.

W Brukseli podpisano umowę na dofinansowanie projektu Baltic Pipe - rurociągu, który ma połączyć polską i duńską sieć gazową. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że zapewni to Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Podał też datę uruchomienia inwestycji.

Kolejna inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne Polski coraz bliżej. Chodzi o budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy polską i duńską sieć gazową. W Brukseli podpisano umowę na dofinansowanie z unijnego budżetu jego budowy.

Rurociąg Baltic Pipe przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy.

- powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki

Gaz popłynie w 2022 roku?

Premier Morawiecki podkreślił, że do 2022 roku inwestycja będzie funkcjonowała. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia. 

Mam nadzieję, że rezultat ostateczny będzie bardzo dobry dla całej Unii Europejskiej, szczególnie dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Baltic Pipe jest odpowiedzią na pojawiające się wątpliwości związane z bezpieczeństwem energetycznym naszego regionu.

- dodał szef rządu.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki i komisarze KE - do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz energii i klimatu Miguel Arias Canete. Podpisy złożyli prezes GAZ-SYSTEMU Tomasz Stępień i dyrektor unijnej Agencji Wykonawczej do Spraw Innowacji i Sieci (INEA) Dirk Beckers.

Zgodnie z podpisaną umową na budowę połączenia gazowego między Danią i Polską zostanie przekazanych 215 milionów euro. O przyznaniu tych pieniędzy z unijnego programu Łącząc Europę Komisja informowała w styczniu, a podpisana dziś umowa umożliwi przekazanie funduszy.

Kolejny strategiczny projekt

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który umożliwi przesył błękitnego paliwa ze złóż w Norwegii do Danii i Polski, a także do odbiorców w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i państwach bałtyckich. Komisja ogłaszając decyzję o dofinansowaniu podkreśliła, że nowe, dwukierunkowe morskie połączenie gazowe między Polską i Danią będzie kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku energetycznego w tym regionie.

Czytaj też: Jak Polska i Dania podzieliły kawałek Bałtyku. MSZ publikuje szczegóły ws. "szarej strefy"

Więcej o:
Komentarze (81)
Umowa na Baltic Pipe podpisana. Premier obiecuje, że rurociąg zapewni Polsce bezpieczeństwo od 2022 r.
Zaloguj się
 • slimslider

  Oceniono 13 razy 9

  Nawet na chłopski rozum inwestycja ta nie powinna wzbudzać jakichkolwiek kontrowersji wśród Polaków, a jednak wzbudza ją na tym forum gdzie ruskie trolle i głupole panoszą się.

 • obeznany

  Oceniono 5 razy 5

  Przyda się. W 2022 Putin będzie pompował nim gaz z Guberni Pisowskiej do Danii.

 • autograff

  Oceniono 11 razy 5

  Gaz przesyła się gazociągiem, ropę - ropociągiem. A rurociągiem? Rury.

 • e.olsen

  Oceniono 12 razy 4

  > Premier obiecuje

  Obietnice tego premiera są gó...o warte...

 • remo29

  Oceniono 8 razy 4

  Będzie rurociąg i to elektryczny.

 • druzpoz

  Oceniono 6 razy 2

  Chociaż jedna dobra wiadomość tym ciemnym Kaczogrodzie. Teraz tylko jeszcze wypatrywać nowych śmigłowców bojowych ... oh... wait :/

 • awakeningto

  0

  Kompletnie irracjonalny pomysł, za który premier powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za wyrządzanie Polskiej gospodarce wielkich szkód. Działania w kierunku zawyżania kosztów energii a więc kosztów stałych przedsiębiorstw powodują obniżenie konkurencyjności. Czyżby nasi
  mądrale tego nie wiedzieli, albo aż boję się pomyśleć że robią to specjalnie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX