Strajk pracowników obsługujących 500 plus coraz bliżej. Rząd tnie koszty, część urzędników może stracić pracę

Strajk wśród pracowników zajmujących się obsługą programu 500 plus jest coraz bardziej realny. Organizacja zrzeszająca pracowników socjalnych zapowiada zaostrzenie protestu trwającego od listopada. Powodem są planowane cięcia kosztów, przez które jedni mogą stracić pracy, a drudzy mieć więcej obowiązków.

Strajk nauczycieli może nie być ostatnim, z jakim poradzić będzie musiał sobie rząd PiS. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS), która prowadzi akcję protestacyjną od listopada, zapowiada zaostrzenie działań. 

Rozpoczynamy zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej.

Wypłaty 500 plus zagrożone?

W gronie osób, które mogą przystąpić do strajków znajdują się pracownicy odpowiedzialni za obsługę programu "500 plus". Federacja uważa bowiem, że ta grupa jest zaniedbywana przez państwo. 

Protest Pracowników Pomocy Społecznej jest odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w sferze pomocy społecznej, ale także na trwające lekceważenie i ignorowanie naszych postulatów przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- czytamy na stronie organizacji. Federacja stwierdza  też, że dotychczasowe akcje protestacyjne takie jak pikieta w Warszawie, Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej okazały się sukcesem. 

Jednocześnie federacja wyjaśnia, że pomimo słabo zorganizowanych związków zawodowych akcja protestacyjna ma sens. Jako przykład wskazywani są nauczyciele -  400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale ma prawo przyłączać się do strajku. 

Czytaj też: PiS wspiera głównie najbiedniejszych? Nowe 500 plus wywróci tę logikę do góry nogami

Więcej pracy, mniej pieniędzy

PFZPSiPS jest zaniepokojona zmianami, jakie mają zajść w programie "500 Plus". Świadczeniem, zgodnie z tym co obiecał Jarosław Kaczyński, objęte ma być również pierwsze dziecko. Jednak jak tłumaczą pracownicy socjalni projekt rządu zakłada także procentowe zmniejszenie dotacji do kosztów obsługi programu Rodzina 500+. Zmiany mogą doprowadzić do redukcji etatów w mniejszych gminach. Oznaczać to może więcej pracy dla urzędników. 

Koszt programu "Rodzina 500 plus" w roku 2018 wyniósł 24,5 mld zł. W 2017 resort rodziny na promocję i obsługę projektu wydał 400 mln zł. Rozszerzenie świadczenia na pierwsze dziecko podniesie koszty projektu w przyszłym roku do 40 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Strajk pracowników obsługujących 500 plus coraz bliżej. Rząd tnie koszty, część urzędników może stracić pracę
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 63 razy 55

  a dziwicie sie im ? ludzie wypłącajacy po kila tysiecy złotych niepracującym nierobom za cały miesiac pracy zarabiaja 1600 zł na rękę . a tamci śmieją im sie w twarz.

  500 plus jest najbardziej demoralizującym programem od konca komuny powinno zostać natychmiast zlikwidowane

 • falbor

  Oceniono 36 razy 34

  A tymczasem, jak podaje serwos OKO.press: 73 osoby związane z PiS, zasiadając we władzach 14 giełdowych spółek z udziałem Skarbu Państwa, wzbogaciły się łącznie o 95 milionów zł. Wśród nich 19 prawdziwie "złotych ludzi" zarobiło powyżej 2 mln (Krupiński - 6,9 mln). Kolejnych 13 "srebrnych"- od 1 do 2 mln zł.
  OKO.press przedstawia ranking zarobków "dobrej zmiany" - oto link do strony:
  h++ps://oko.press/95-mln-zl-zarobili-ludzie-pis-w-14-spolkach-z-udzialem-panstwa-rekordzista-69-mln-zl-ranking-oko-press/

 • stasi1

  Oceniono 34 razy 28

  Kiedyś znajoma zrobiła szkolenie dla bezrobotnych(biorących zasiłki na życie). I okazało się że większość tych kobiet nie przyszło. Powód? Nie miało z kim dzieci zostawić. Jedna pracownica stwierdziłą że one też przecież mają dzieci a jednak przychodzą do p;racy. Na co one: że te pracownice muszą przychodzić do pracy, one nie muszą być na szkoleniu

 • yulek_cezar

  Oceniono 26 razy 24

  Możecie sobie strajkować, rząd już pokazał przy nauczycielach jak się obchodzi z ludźmi żyjącymi na krótkim budżetowym pasku.

 • damtek

  Oceniono 23 razy 21

  Pracujcie dla idei, marszalek Karczewski wyciaga drobne 200 tys. rocznie.

 • wagadudu

  Oceniono 24 razy 20

  Pomoc społeczna w Polsce jest rozbuchana i patologiczna, przez co ci, którzy tej pomocy potrzebuja jej nie dostają, a MOPS-y stały się sposobem na życie dla całej rzeszy nierobów, których miejsce jest w kamieniołomach, a nie na zasiłkach.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 19

  Pomoc społeczna jest w Polsce demoralizującą fikcją. Maskuje się ją mnożeniem świadczeń finansowych, nieprzemyślanych i adresowanych "po uważaniu". Maskuje projektami - wydmuszkami, tworzonymi po to, aby zarobili ich autorzy. Na poziomie gmin i powiatów nie ma ani sensownych programów, ani wykonawców.

 • kocurko

  Oceniono 22 razy 18

  O to rozdawnictwo PiS potknie się i rozłoży na łopatki. Komunistyczna rewolucja Kaczyńskiego pochłonie własne dzieło

 • djtajga

  Oceniono 11 razy 9

  Właśnie. W tej chwili koszt obsługi wynosi 1,5% od otrzymanej dotacji na świadczenia 500+, zaraz będzie 1,2% a docelowo 0,85%, czyli połowę dotychczasowych pieniędzy nie tylko na wynagrodzenia, ale również koszty oprogramowania, serwisowania sprzętów, zakup artykułów biurowych itp. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ZUS od świadczenia Mama 4+ otrzyma 2,5% kosztów otrzymanej dotacji na to świadczenie i to od niemal dwukrotnie wyższego świadczenia, czyli trzy razy więcej niż w przypadku 500+. Nie dość tego, to w świadczeniach rodzinnych jest niemal identyczne świadczenie jak Mama 4+, które nazywa się świadczeniem rodzicielskim w wys. do 1'000zł i od tej należności koszt obsługi wynosi 30 zł, ale wyłącznie JEDNORAZOWO, choć świadczenie jest wypłacane przez 12 miesięcy - ZUS zaś będzie otrzymywał 2,5%, ale MIESIĘCZNIE!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX