Pożar Notre Dame. Miliarderzy poruszeni. Właściciele marek Gucci i Louis Vuitton dają 300 mln euro

Pożar katedry Notre Dame błyskawicznie zmobilizował Francuzów. Szefowie marek Gucci, Yves Saint Laurent i Louis Vuitton chcą ofiarować setki milionów euro. We Francji ruszyła też ogólnonarodowa zbiórka na rzecz odbudowy katedry.

Pożar katedry Notre Dame wywołał reakcję francuskich miliarderów. Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH, najbogatszy mieszkaniec Europy, a jednocześnie właściciel marki Louis Vuitton, zaoferował 200 mln euro - podaje "El Pais". 

Françoisa-Henri'ego Pinaulta, właściciela luksusowej marek Gucci i Yves Saint Laurent. Francuski miliarder zaoferował pomoc w obudowie kościoła. Ofiaruje na ten cel 100 mln euro. 

Wraz z moim ojcem postanowiliśmy przekazać z funduszu Artemis kwotę 100 milionów euro, aby uczestniczyć w wysiłku, który będzie konieczny do całkowitej odbudowy konstrukcji Notre Dame.

- napisał Pinault na Twitterze cytowany przez "Le Figaro"

Ta tragedia uderza we wszystkich Francuzów, każdego, kto czuje się przywiązany do wartości duchowych. W obliczu takiej tragedii każdy chciałby jak najszybciej przywrócić blask klejnotu naszego dziedzictwa.

- czytamy w oświadczeniu wydanym przez francuskiego przedsiębiorcę.

Czytaj też: Prawnicy Prady wyrzucili z rynku polską markę odzieżową. Poszło o czcionkę i renifera

Prezydent Francji Emmanuel Macron już zapowiedział uruchomienie ogólnokrajowej zbiórki funduszy na odbudowę zabytku. Podobne zbiórki prowadzone są także na platformie crowdfundingowej Go Fund Me. Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego również utworzyło stronę, dzięki której można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry. Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO. 

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wybuchł w poniedziałek około godziny 19. Zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach.

Marki Gucci i Yves Saint Laurent należą do holdingu Kering, który posiada też sieć sprzedaży wysyłkowej, sklepów z książkami i płytami oraz kilkanaście innych marek. Koncern jest też właścicielem 60 proc. akcji spółki Puma znanej m.in. z produkcji obuwia sportowego.

Więcej o:
Komentarze (151)
Pożar Notre Dame. Miliarderzy poruszeni. Właściciele marek Gucci i Louis Vuitton dają 300 mln euro
Zaloguj się
 • wlodzimierz.krzysztofik

  Oceniono 42 razy 18

  Mam lepszy pomysł, dajcie te pieniądze na uratowanie planety, bo już dziś jest w gorszym stanie, niż katedra po pożarze. Pycha człowieka sięgnęła zenitu. Nikomu nie żal połowy płazów, tysięcy gatunków ssaków, gadów i ptaków, które wymazaliśmy z powierzchni planety. Puszczy Amazońskiej też Wam nie żal. Katedra ważna. Żenada. A co jeśli, a coraz więcej na to wskazuje, Ziemia jest tym samym co prawie wszyscy widzieliście w kinie. Jeśli, a naprawdę bardzo wiele na to wskazuje, Ziemia jest jak Pandora, żywą jednością? TO CO WTEDY? Wy się katedrą martwicie? Oto cały człowiek, żadnego szacunku dla Matki (przyrody) i do Boga też, bo jeśli jest, to nie dba o mury tylko o coś zupełnie innego. Co my mamy w głowach zamiast rozumu? Dajcie te pieniądze na ochronę Matki.

 • cergos

  Oceniono 17 razy 11

  Gdyby byli poruszeni przed pożarem, to by się nie wydarzył. Przez wiele lat były problemy z zebraniem pieniędzy na renowację i kwota, którą zebrano po pożarze, w niecały 1 dzień, wystarczyła by aż nadto.

 • hanzal

  Oceniono 18 razy 10

  Czekajcie na naszą Becie i Mateuszka. Jak zrobią program Katedra + to Wam oczy zbieleją

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 8

  Właściciele znanych marek dają 300 mln euro, a u nas taki jeden w Toruniu to pewnie wyje z wściekłości, że TYM RAZEM przyjdzie mu się oblizać smakiem.... :-))

 • manren

  Oceniono 10 razy 4

  Prezesie! Patrz i ucz się! Tak się buduje wieże!

 • kruk6666

  Oceniono 11 razy 3

  Jeżeli płonąca katedra ma być karą ,to dlaczego nie ma wersji że to kara za pedofilię i chciwośc kleru?

 • lewulka

  Oceniono 4 razy 2

  François-Henri Pinault daje 100 milionów (majątek 32 miliardy euro) chwała mu za to!
  Ja mam 930 zł renty i to cały mój majątek, a to w tych proporcjach jakbym
  dał ok. 68 groszy. Dam złotówkę! Czekam na Pinault, może mnie przelicytuje.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  W tym samym czasie płonął meczet Al Aksa. Koincydencja naprawdę powoduje lekką grozę.

  Redaktor Terlikowski może mieć rację...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX