Rząd bierze się za firmy, które nie istnieją. "Test przedsiębiorcy" sprawdzi, kto rzeczywiście prowadzi działalność

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie tak zwanego testu przedsiębiorcy - wynika z Aktualizacji Programu Konwergencji. Resort będzie chciał sprawdzić czy przedsiębiorcy faktycznie prowadzą działalność gospodarczą.

Niektóre firmy zachęcają  do zakładania działalności gospodarczej, żeby płacić niższe podatki. Założenie firmy w niektórych przypadkach może być korzystne także dla pracowników. Takie rozwiązania pozwala płacić niższe podatki lepiej zarabiającym.

Żeby uszczelnić ten sektor od 1 stycznia 2020 roku resort chce zmienić ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Resort szacuje, że dodatkowe dochody mogą wynieść około 1 mld 247 mln zł. Resort zapowiada też opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych. To źródło ma przynieść ponad 217 mln zł.

Będą zmiany w akcyzie

Rząd chce także uszczelnienia opłaty recyklingowej oraz indeksacji stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i tak zwane wyroby nowatorskie. Fiskus ma również w planach wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

Ministerstwo Finansów zawarło informacje na temat wprowadzenia „testu przedsiębiorcy” w Aktualizacji Programu Konwergencji. To dokument z prognozami gospodarczymi, które co roku każde państwo członkowskie wysyła do Brukseli.

Więcej o:
Komentarze (122)
"Test przedsiębiorcy" sprawdzi, kto rzeczywiście prowadzi działalność
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 67 razy 55

  A może by tak kler opodatkować i pensje dla katechetów przerzucić na kościół? Ileż to pińcetplusów można byłoby sfinansować. Ach, rozmarzyłam się.....

 • kemor234

  Oceniono 48 razy 42

  TA CAŁA "SREBRNA" TO PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ, CZY NIE ???
  To ważne, bo tam pieniądze w kopertach dają. Duuuuuuże pieniądze.

 • kemor234

  Oceniono 46 razy 40

  Jadnak pod obecnymi "rządami", to w Polsce zdecydowanie najlepiej jest ... nierobom.

 • jtby

  Oceniono 33 razy 27

  Żeby rozdawać łapówy wyborcze, trzeba coś zabrać wyborcom - Rząd nie ma swoich pieniędzy. Jakoś to państwo kojarzy mi się z socjalizmem, w którym dorastałem, a nie z państwem socjalnym. Cechą dla mnie znaczącą jest jak było onegdaj: rząd rządzi, ale partia kieruje.

 • spyderman2

  Oceniono 34 razy 26

  przestańcie kraść pisowskie komuchy. pisie sekretarki mają 65 tys miesiecznie, kierowca kałczyńskiego 3 domy i ogromne oszczędności a to pisie niziny to ile koszą pisowskie kacyki??

 • punter

  Oceniono 26 razy 22

  To ten Test Przedsiębiorcy ma udowodnić, że Jarosław Szeregowy Poseł jest przedsiębiorcą ?

 • greeg99

  Oceniono 23 razy 19

  "Rząd chce także indeksacji stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe," ... taaaa podrożeje wódka i fajki - uderzają w serce swojego elektoratu :)

 • yulek_cezar

  Oceniono 21 razy 17

  Pytanie: co to za chory kraj w którym obłożona papierologią i biurokracją jednoosobowa firma bardziej się opłaca od etatu? Polska, w której im bardziej się starasz i możesz tym bardziej jesteś łojony w kakao.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX