Koniec OFE. Jacek Rostowski dla Gazeta.pl: "W ogóle nie rozumiem, po co rząd to robi"

- Z punktu widzenia składkowiczów ta część środków OFE, którą ludzie przeniosą do ZUS, będzie traktowana dokładnie tak jak to, co my przenieśliśmy do ZUS w 2014 r. Jeżeli nie jest to kradzież dzisiaj, to nie mogła to być "kradzież" w 2014 r. Niech PiS się do tego przyzna i przeprosi Polaków za swoją kłamliwą propagandę - mówi w rozmowie z next.gazeta.pl Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów.

Mikołaj Fidziński, next.gazeta.pl: Co PiS dziś proponuje w sprawie likwidacji OFE? Jak pan to ocenia?

Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów: Po pierwsze, jeżeli ktoś nie wybierze, żeby jego środki z OFE przeszły do ZUS, to one automatycznie będą przeniesione na konto IKE. Tymi IKE dalej będą zarządzały te same instytucje - jeśli ktoś nie wybierze innego funduszu. Zresztą już od dawna wiele firm zarządzało i IKE i OFE.

Teraz co się dzieje? Rząd w zamian za tę dobroczynność pobierze 15 proc. haraczu.

To będzie opłata przekształceniowa.

Czyli podatek.

Rząd argumentuje, że dziś pobierze 15 proc., ale za to gwarantuje - bo takie są zasady IKE - że w przyszłości te pieniądze w żaden sposób nigdy nie będą ponownie opodatkowane - na "wyjściu", przy ich wypłacie na emeryturze.

Zawsze tak było z IKE. Od dochodu normalnie płaci się podatek PIT, wpłaca się pieniądze na IKE, i potem przy wypłacie po osiągnięciu wieku emerytalnego nic się nie płaci. Tylko że przy przesunięciu środków z OFE to rząd decyduje, że te środki mają iść na IKE, a składki, które szły do OFE, były nieopodatkowane na wejściu...

...ale w ramach suwaka potem szłyby do ZUS-u, i byłyby opodatkowane PIT-em przy wypłacie emerytury. Tak jak to jest z emeryturami teraz.

Tak, oczywiście, emerytury byłyby opodatkowane. Rząd jednak bierze ten podatek z wyprzedzeniem i chyba głównie o to mu chodzi. Bo przecież PSL postuluje zwolnienie emerytów z podatku, więc daleko niejasne jest, czy Polacy na tym "dobrodziejstwie" zyskają. A 24 miliardy złotych to smakowity kąsek dla władzy, która szasta kiełbasą wyborczą na nigdy wcześniej niespotkaną skalę! Dlaczego PiS nie daje ludziom wyboru, czy chcą, by pieniądze przeszły do IKE i zapłacić podatek dzisiaj, czy do IKZE i podatek ewentualnie zapłacić w przyszłości?

W poniedziałek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, tłumaczył mi, że dlatego rząd wybrał przekształcenie OFE w IKE, a nie w IKZE, bo na IKZE dziś podatek przy wypłacie wynosi 10 proc., a kiedyś jakaś władza mogłaby podnieść go w przyszłości np. do 20 proc.

Czyli "na wszelki wypadek" bierze o 5 proc. więcej? A przyszły rząd tak samo dobrze mógłby obniżyć podatek od IKZE do 5 proc. Najlepiej by było, gdyby PiS nic nie zmieniał i gdyby przed emeryturą środki przechodziły jak teraz do ZUS, który wypłaca dożywotną emeryturę na zasadzie kwoty tych oszczędności.

Czytaj też: Koniec OFE. "Po raz drugi mamy do czynienia z zaborem funduszy emerytalnych"

Mówił pan o dwóch elementach planowanego przekształcenia OFE. Pierwszy to podatek 15 proc. A drugi?

Druga rzecz jest taka, że przy IKE pieniądze nie są wypłacane w formie emerytury do końca życia. Można wziąć cały kapitał od razu w wieku 60 lub 65 lat. Uważam, że to jest niebezpieczne.

Dlaczego?

Gdybyśmy mieli pewność, że każdy będzie się zachowywał racjonalnie i odpowiedzialnie i oszczędzał prywatnie na emeryturę, to w ogóle nie potrzebowalibyśmy systemów emerytalnych. Przy propozycji PiS, gdy osoba dojdzie do wieku emerytalnego, może pieniądze z IKE wziąć i roztrwonić, i będzie wtedy miała niższą emeryturę w porównaniu do obecnej sytuacji.

Przekazanie środków z OFE do prywatnych IKE jest więc złe?

Brytyjczycy wprowadzili taki system, przy którym z kont emerytalnych można wypłacić kapitał w momencie przejścia na emeryturę. Teraz się martwią, bo widzą, że ludzie coraz częściej wybierają te kwoty, a potem nic specjalnie mądrego z tymi pieniędzmi nie robią.

W Polsce środki do OFE były wpłacane jako składki emerytalne, które są podstawą do obliczenia emerytury w przyszłości. Uważam, że przekazanie tych środków do IKE jest zupełnie niepotrzebne i że jest to łamanie konstrukcji systemu, który miał gwarantować ludziom dożywotne emerytury.

Ale najważniejsze jest, że ja w ogóle nie rozumiem, po co rząd przeprowadza tę likwidację OFE. Oprócz tego, żeby dostać 24-27 mld zł.

Pojawiają się opinie, że system OFE jest skomplikowany, że to "węzeł gordyjski". I że to Platforma "ukradła" 150 mld zł z OFE.

To są typowe pisowskie kłamstwa. To PiS dzisiaj chce "z wyprzedzeniem" pobrać 24-27 miliardów złotych podatku. Dodatkowo, z punktu widzenia składkowiczów, ta część środków OFE, którą ludzie [w trakcie obecnych zmian – red.] przeniosą do ZUS, będzie traktowana dokładnie tak jak to, co my przenieśliśmy do ZUS w 2014 r. Jeżeli nie jest to kradzież dzisiaj, to nie mogła to być "kradzież" w 2014 r. Niech PiS się do tego przyzna i przeprosi Polaków za swoją kłamliwą propagandę!

Aktywa w OFE dziś i pięć lat temu są trochę inne.

Dokładnie. My przenieśliśmy z OFE do ZUS obligacje skarbowe, czyli dług publiczny, który został jedynie przekształcony w inną formę długu publicznego (wobec przyszłych emerytów). Na skutek tego, że tak są skonstruowane zasady statystyczne liczenia długu publicznego, zmniejszyliśmy go, także obniżając koszty jego obsługi. Zresztą to dzięki temu - mimo bezpardonowej krytyki naszych działań - PiS w ogóle mógł zrealizować różne swoje kosztowne pomysły, w tym swój flagowy program 500 plus.

To różni się fundamentalnie od pomysłu Morawieckiego na likwidację OFE ["alternatywną" część, czyli przeniesienie składek danego klienta z OFE do ZUS - red.]. Dziś aktywa w OFE to są w trzech czwartych akcje. Składki osób, które wybrały OFE w 2014 r., są więc wykorzystywane głównie do zakupu akcji i co roku zasilają realną, prywatną gospodarkę. Tego strumienia już nie będzie, a akcje już zgromadzone w OFE będą najprawdopodobniej zarządzane przez nominowanych ludzi PiS w PFR - obawiam się, że z opłakanymi skutkami.

Czytaj też: Rząd wyłożył karty na stół. Wiemy, skąd weźmie pieniądze na "piątkę". Zabieg z OFE, wzrost akcyzy i nie tylko

Więcej o:
Komentarze (272)
Koniec OFE. Jacek Rostowski dla Gazeta.pl: "W ogóle nie rozumiem, po co rząd to robi"
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 41 razy 19

  Prawda jest taka, że wydymali nas i jedni i drudzy. Przy tym wszystkim po drodze "zgubiło się" kilkanaście miliardów ( ok. 6 mld ) na prowizje za tzw. buhahahaha !!! "zarządzanie" , teraz nas skroić chcą na 15% i jeszcze mamy płacić prowizje za tzw. buahahahaha !!! "zarządzanie" IKE nawet, jeśli bedzie wtopa na tym rachunku.

 • bzychnur

  Oceniono 45 razy 13

  Słuchaj Dżeki, wtedy to było złodziejstwo, ale nikt nie poszedł siedzieć, więc dziś rozkradają w biały dzień reszte... Taka jest smutna prawda. Jedyna różnica jest taka że wtedy był kryzys. Polska w ruinie. Kasa zajumana z OFE posłużyła ( mam nadzieję) na inwestycje. Dziś Polska w rozkwicie. Koniunktura na swiecie inwestycje zgodnie z danymi GUS w czarnej doopie. Kasę juma się żeby kupić głosy plebsu

 • merkury-3

  Oceniono 15 razy 9

  Ja wplacilem do OFE prawdziwe pieniadze i jesli PIS twierdzi ze mi oddaje to niech mi przeleje prawdziwe pieniadze a nie oszukancze zapisy ksiegowe . Prwezciez tych pieniedzy juz dawno nie ma to sa tylko oszukancze tabelki excell

 • saves

  Oceniono 21 razy 9

  No to już się czuje usprawiedliwiony. Bo oni też kradną.

 • zarliwy

  Oceniono 12 razy 8

  Kiedy mówię, że KAŻDA władza to zorganizowana grupa przestepcza, to słyszę, że nie mam racji - w zależności jaki stosunek do aktualnej władzy mają moi oponenci. Być może teraz, niektórzy to zrozumieją, że włodarze zawsze kradną - zależy tylko, czy z garnka wybiera łyżeczką, czy chochlą. Obecni, zabierają cały garnek, a ochłapami które zostaną, kupują głosy "obdarowanych". Najtragiczniejsze dla Ojczyzny jest to, że jest to na ogół elektorat, dla którego zdobycie czegokolwiek własną pracą, jest niewyobrażalne. Zwalczają komuchów, ale spróbujcie im zlikwidować przywileje. A teraz jazda, naciskamy prawą łapkę.

 • elbertson

  Oceniono 22 razy 8

  Reforma emerytalna to przekręt stulecia, najpierw emerytury pod palmami a teraz figa z makiem.
  Chętnie bym jeszcze raz zobaczył te nasze autorytety tak zachwalające OFE, jak tym ludziom nie było wstyd ??? za pare groszy gardłowali w TVP za cudownymi rozwiązaniami, gdzie jesteście profesorzy ????!!!!

 • mozart

  Oceniono 20 razy 6

  Tow. Gargamel, jesteście takimi samymi złodziejami jak AWS czy PiS. Jedni zmusili obywateli do uczestnictwa w OFE, drudzy potraktowali OFE jako skarbonkę na bieżące potrzeby polityczne.

 • saves

  Oceniono 22 razy 6

  Liczy że z Donkiem wróci. Powrotu do władzy nie ma i nie będzie!!! Tak jak piniendzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX