Ekonomiści ING oceniają Wieloletni Plan Finansowy. "Wstęp do kolejnych obietnic przedwyborczych"

Rząd opublikował Wieloletni Plan Finansowy na lata 2019-2022 w ramach tzw. Aktualizacji Planu Konwergencji. Opisuje w nim takie czynniki jak spodziewany poziom długu publicznego i deficytu, wzrost PKB i działania związane z podatkami. Według ekonomistów ING plan ten jest zbyt optymistyczny.

Działania przedstawione w "Programie konwergencji. Aktualizacja 2019" obniżą wynik sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) o 1 proc. PKB do 1,2-1,5 proc. PKB w 2020 roku, wynika z analiz ING Banku Śląskiego

Deficyt w kolejnych latach wzrośnie

"Deficyt wg naszych prognoz wyniesie więc 1,2-1,5 proc. PKB. W 2021 r. wzrośnie on przynajmniej do 1,5-1,7 proc. PKB (niewiele ze względu na drugą transzę opłaty transferowej z OFE). Brak wpływów z tego tytułu przy utrzymaniu stałego wzrostu wydatków spowoduje ponowne rozszerzenie się deficytu o co najmniej 0,4 proc. PKB w kolejnych latach. Potrzeby pożyczkowe państwa wzrosną jednak o znacznie większą kwotę, gdyż zabraknie też innych jednorazowych wpływów (z aukcji CO2 oraz częstotliwości 5G) o wartości ok.10 mld zł. Obawiamy się również, że pozornie dobra sytuacja fiskalna w Polsce, jaką pokazuje Wieloletni Plan Finansowy 2019-2022 stanowi wstęp do kolejnych obietnic przedwyborczych, których dotąd nie ujmowaliśmy w naszych prognozach fiskalnych" - czytamy w komentarzu głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego Rafała Beneckiego i ekonomisty Karola Pogorzelskiego.

Ekonomiści wskazują, że Wieloletni Plan Finansowy 2019-2022 w przypadku przyszłego roku jest zbyt optymistyczny w kwestii spodziewanej ok. 5 mld zł nadwyżki w ujęciu kasowym i 0,9 proc. PKB deficytu GG wg unijnej metodologii ESA2010.

"Ministerstwo Finansów założyło uruchomienie szeregu nowych źródeł dochodów o wartości 46 mld zł. Aż 39 proc. z tej kwoty (17,8 mld zł) to wpływy jednorazowe, z których tylko opłata transferowa OFE (10 mld zł) obniży deficyt budżetowy i tylko w latach 2020-2021. Operacja na aktywach OFE oznacza de facto przyspieszenie płatności PIT (normalnie ten podatek byłby pobrany dopiero za wiele lat, gdy wypłacane byłyby emerytury z OFE) i użycie ich do finansowania bieżących, przedwyborczych wydatków budżetowych. Jest ona spójna z metodologią unijną, ale i tak ten zabieg oceniamy negatywne ponieważ oznacza finansowanie bieżących wydatków kosztem pomniejszenia przyszłych wpływów budżetowych. Sprzedaż uprawnień do emisji CO2 oraz aukcja częstotliwości pozwolą wprawdzie obniżyć potrzeby pożyczkowe budżetu, ale nie zmniejszą deficytu, a wpływy z nich zostaną wydane na bieżącą konsumpcję zamiast na rozwój Polski w dłuższym okresie" - wskazano w komentarzu.

ING sceptycznie wobec dodatkowych dochodach podatkowych

Ekonomiści oceniają również, że założone uzyskanie dodatkowych 14,1 mld zł dzięki wyższemu podatkowi VAT oraz składkom na ubezpieczenia społeczne jest trudne do osiągnięcia w przyszłym roku i szacują te przychody do budżetu na poziomie 5-10 mld zł.

"Należy przyznać, że Wieloletni Plan Finansowy wskazuje też wiarygodne źródła dodatkowych dochodów budżetowych. Najważniejszym z nich będzie likwidacja OFE. ZUS otrzyma tą drogą co najmniej 3,5 mld zł dodatkowych składek rocznie (nie licząc jednorazowej opłaty przejściowej). Zakładane wpływy (1,2 mld zł) powinna też przynieść danina solidarnościowa, podobnie jak wzrost akcyzy na papierosy i alkohol (o ile wejdzie w życie). Wprowadzenie nowego progu podatkowego (17 proc. od dochodów do 42 764 zł) zamiast obniżenia dolnej stawki podatkowej z 18 do 17 proc dla wszystkich, również obniża koszt tej zmiany dla finansów publicznych względem naszych wcześniejszych prognoz" - oceniają ekonomiści.

Więcej o:
Komentarze (17)
Wieloletni Plan Finansowy. Ekonomiści ING: "Wstęp do kolejnych obietnic przedwyborczych"
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 16 razy 14

  Jednym słowem, potwierdza się to co już dawno było przecież wiadome.
  "RZĄD" PIS NIE MA JUŻ PIENIĘDZY !!!!!! WSZYSTKO SPRZENIEWIERZYLI !!!!!!
  Rozdawnictwo na krótko może "poprawić" a raczej zafałszować wskaźniki.
  ALE FIZYCZNIE, TO NIE PRZYNOSI PIENIĘDZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • spyderman2

  Oceniono 10 razy 10

  rząd pisu likwidując ofe zabiera wam 15% tego coście uciułali ciemne ludy
  pisowskie kacyki za to co zrabują utuczą znów swoje rodziny bo im się należy

 • js08836

  Oceniono 7 razy 7

  Plan finansowy rządu PiS jest taki, że wzrasta o 3 % akcyza na używki. I tak akcyza ma wzrosnąć w latach 2019 -2020 na : alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie. Rząd tłumaczy, że akcyza na te produkty nie wrosła od 2013 roku. Chcę zwrócić uwagę nie wzrastają ceny tych produktów ze względu na inflację, a akcyza. Czyli, jest to niczym nie skrępowanym złodziejstwem mającym na celu zebrać haracz na fanaberie rządu . W ten sposób wartość akcyzy dogania cenę detaliczną. Strajk nauczycieli czy teraz pożar w Paryżu, jest doskonałą zasłoną przed wprowadzaniem podwyżek i liczenie, że nikt nie zwróci na to uwagi. Tak durny elektoracie PiS jesteście dymani, ale jeszcze was to śmieszy. Rząd robi wszystko, aby was głupcy " uszczęśliwić ". Musicie tak głosować, aby z złodzieje mieli ponad 50 % poparcia.

 • komentarz.24

  Oceniono 5 razy 5

  Jak przyznała dzisiaj w TOK FM p. Jadwigą Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości, wszelkie programy "+ coś tam" nie mają być i nie są żadnym działaniami socjalnymi.
  Po raz pierwszy zgadzam się z członkiem rządu PIS - to nie ma nic wspólnego z polityką socjalną!
  Jest to korupcja polityczna, czyli w najczystszej postaci kupowanie głosów w wyborach za pieniądze!
  Nie można tego mylić z polityką socjalną, czyli pomaganiem potrzebującym; to rzecz kosztowna, ale akceptowana społecznie, oczywiście do poziomu rozsądnego opodatkowania tych, którym pieniądze się zabiera.
  Korupcja polityczna to rozdawnictwo wszystkim, jak leci, biednym i bogatym, bez względu na ich potrzeby, za to za nadzieją, że obdarowany zrewanżuje się przy urnie. A najlepiej, jeżeli obdarowanego trwale uzależni się od świadczenia, które jest społecznie nieakceptowane; wtedy będzie się odwdzięczał do końca; swojego lub budżetu państwa.
  To trwałe uzależnienie wyborców próbowali zwalczać twórcy Konstytucji 3 Maja, pozbawiając prawa głosu "szlachtę" kupczącą głosami na sejmikach.
  Uczmy się na czyichś błędach, to najtańsza nauka!

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 4

  I znowu trzeba będzie pędzić bimber - ech !

 • pisofucker

  Oceniono 2 razy 2

  Dzień dobry Państwu, miłego dnia życzy Margaret Thatcher: “The state has no source of money, other than the money people earn themselves. If the state wishes to spend more it can only do so by borrowing your savings, or by taxing you more. And it’s no good thinking that someone else will pay. That someone else is you. There is no such thing as public money. There is only taxpayers’ money”.

 • kac

  Oceniono 1 raz 1

  Im więcej ukradnę, tym więcej obiecać mogę...
  ot taka maksyma przyszła mi ni z tego ni z owego dzisiaj rano do głowy.

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Gdy ego przerasta wszystkie rozumy, pajaca widzą rozmodlone tłumy!

  Nauczony przeszłością, zeszmaconą solidarnością.

  Chcesz, czy nie chcesz, podlegasz ewolucji.
  Adam i Ewa to małpy przy tobie.
  Według siedliska zmieniasz się instrukcji.
  U ludzi najszybciej przy jakim jest żłobie.

  Paszę zadaje, albo samożywny.
  Koryto plus wymaga sprawności.
  Awansem posada, kto nie jest przeciwny.
  Warunkiem oszust pełen pobożności.

  Solidarność łapię jak złotą rybkę.
  Życzenia są służb, przyparafialnych.
  Na ich majątki patrzę przez szybkę.
  Jak zagrabione jest nietykalnych.

  Pod nazwą Prawo i Sprawiedliwość.
  Już mają Srebrną, chcą jeszcze złotą.
  Wieże pomnika i z budżetu chciwość.
  Ochłapy biorą wyborcy z ochotą.

  Solidarności nie ma, zbyt niebezpieczne.
  Bo przecież nie każdy jest przy korycie.
  Prawo - za mordę wdrożyć jest konieczne.
  Tak po bożemu, jak z komuną życie.

  Ani leninowsko, ani stalinowsko.
  Wydane wyroki, program nauczania.
  Ale z nienawiści świnić ludziom bosko.
  Nam się nie opłacą, więc do skasowania.

  2019-04-16 almagus

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX