Wkrótce urodzi ci się dziecko? Ważna zmiana w "500 plus". Elżbieta Rafalska: "Termin składania wniosku wydłuża się"

Program 500 Plus czeka jedna istotna zmiana, z której ucieszą się wszyscy przyszli rodzice. Termin na składanie wniosku został znacząco wydłużony. Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, wyjaśnia dlaczego ma to znaczenie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że jednym z czynników, który wpływa na podejmowanie decyzji o posiadaniu przez Polaków kolejnych dzieci, jest rządowy program Rodzina 500 plus.

500 plus na pierwsze dziecko niezależnie od dochodu

W "Sygnałach dnia" na antenie radiowej "Jedynki" szefowa resortu zaznaczyła, że od lipca program obejmie każde dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego rodziny.

Elżbieta Rafalska mówiła o jeszcze jednej zmianie - termin składania wniosku o świadczenie wydłuża się do trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Do tej pory wniosek trzeba było złożyć w ciągu miesiąca.

To jest dla rodziny gorący i trudny czas. Nie każdy też wiedział, że miał tylko miesiąc na dopełnienie tej formalności

- podkreśliła Elżbieta Rafalska. Dodała, że jeśli wniosek zostanie złożony w trzecim miesiącu życia dziecka, zostanie wypłacone wyrównanie.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Wypłata na pierwsze jest możliwa po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Czytaj też: Ekonomiści ING oceniają Wieloletni Plan Finansowy. "Wstęp do kolejnych obietnic przedwyborczych"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że elektroniczne wnioski o otrzymanie pięciusetzłotowego świadczenia na pierwsze i każde kolejne dziecko można składać od 1 lipca, wnioski w wersji papierowej - od 1 sierpnia.

500 plus na pierwsze dziecko oficjalnie

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował o przyjęciu przez rząd rozszerzenia programu "500 plus". Podczas wczorajszej konferencji podkreślił, że w ramach programu 500 plus do polskich rodzin trafiło już 67 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (23)
Wkrótce urodzi ci się dziecko? Ważna zmiana w "500 plus". Elżbieta Rafalska: "Termin składania wniosku wydłuża się"
Zaloguj się
 • 1-wolne

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli nadal będziemy kupować wyborców i rozdawać kasę to Polska będzie chuda w finansach jak
  Rafalska. Za 500 zł. to można namówić do rodzenia dzieci kobiety z nizin społecznych ale własnie o takich obywateli PIS chodzi.

 • eva01

  Oceniono 7 razy 7

  Pomagać rodzinom z dziećmi należy, ale większość z nas wie, że nie pieniądze decydują o urodzeniu dziecka. Nie wierzę w efekt demograficzny. Ludzie dzisiaj chcą zdobywać wykształcenie, zwiedzać świat i pracować za minimum średnią krajową i często jedno dziecko im wystarczy, aby zaspokoić uczucia rodzicielskie i przedłużyć swoje geny.

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 3

  ten chory na władzę przykurcz francowaty obieca wszystko żeby tylko go od koryta nie odciągnąć...

 • miszka_szyfman

  Oceniono 2 razy 2

  Dajcie chociaż ze stówkę na wnuka.

 • remo29

  Oceniono 6 razy 2

  To jeszcze 500+ na dziecko deklarowane do 2030 roku. Zadeklaruję piątkę za 2,5 koła na rękę.

 • mixxol

  Oceniono 1 raz 1

  Osobiście wolałabym zamiast 500+ zarobić tyle pieniędzy, aby stać mnie było na godne życie, a nie tyrać jak teraz za najniższą krajową i przeżywać za to po zapłaceniu rachunków tydzień. Po wprowadzeniu programu widać drożyznę w sklepach i podwyższenie rachunków. Najwięcej skorzystała na tym patologia i MADKI. Ale wyborcę trzeba kupić - niestety.

 • statystyczny_polak

  Oceniono 1 raz 1

  najlepiej by bylo gdyby to 500+ bylo ulga podatkowa a nie kasa do lapy. Zacheciloby to rodzicow do aktywnosci zawodowej.

 • tad-tad1

  Oceniono 1 raz 1

  Potrzeba przekupywania kolejnych ludzi, powoduje coraz większewygibusy, niebawem zgłosić się po łapówkę , będzie można DZIEŃ PO, świadczy to tylko o pogardzie dla motłoch mającym rodzić i właściwie głosować, jeślio będzie więcej urodziń , w co wątpie, to w rodzinach dzie łapówki zastąpią pracę, ple to źle rokuje na prayszłość, bo dzieci w takich rodzinach , będą tak samo pazerne jak i pracowite,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX