Japonia. "Złoty" Długi weekend. 10 dni wolnego od pracy i problemy na giełdzie

Na przełomie kwietnia i maja wypadają święta zwane w Japonii Złotym Tygodniem, a ponadto uroczystości związane z przekazaniem władzy. W tym roku Japończycy zyskają aż 10 dni wolnych od pracy - niektórzy nie wiedzą jednak, co zrobić z tak długim urlopem.

Od 27 kwietnia do 6 maja mieszkańcy Japonii będą świętować cesarską sukcesję oraz uroczystości Złotego Tygodnia. W tym roku wypada, aż 10 dni wolnych od pracy - w tym czasie Japończycy będą podróżować, odwiedzać rodziny i znajomych. Przy okazji jednak długi weekend stanowi problematyczną kwestię dla handlowców, którzy obawiają się, że przedłużające się zamknięcie japońskich rynków finansowych zakłóci stabilność jena.

Japonia. 10 dni długiego weekendu - 24,6 milionów Japończyków planuje podróże, jednak 17 procent z nich będzie w tym czasie pracować 

Doroczne obchody Złotego Tygodnia wypadają zazwyczaj pod koniec kwietnia i trwają do początku maja. W ubiegłych latach dni świąteczne przeplatane były z normalnymi dniami roboczymi. W 2019 roku wypadają jednak dodatkowe święta: Dzień Showa (upamiętniający urodziny Hirohito), Dzień Konstytucji, Dzień Zieleni i Dzień Dziecka, które tradycyjnie są dniami wolnymi. Ponadto na 1 maja zaplanowano uroczystą sukcesję, w wyniku której książę koronny Naruhito przejmie tron po abdykującym cesarzu Akihito. 

Wyjątkowo długi Złoty Tydzień spowoduje najdłuższe od zakończenia II wojny światowej zamknięcie japońskiej giełdy. Krajowa Agencja Usług Finansowych wydała oświadczenie, w którym ostrzega przed ryzykiem wahania się cen akcji, potencjalnym niedoborem gotówki i niestabilnością rynku. Poprzedni spadek wartości jena odnotowano podczas Nowego Roku, który trwał w Japonii cztery dni. Dodatkowo podczas długiego weekendu będą miały miejsca ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na japońską giełdę, m.in. ma zostać podjęta decyzja o stopie procentowej Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. 

Główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute Hideo Kumano w rozmowie z "Japan Times" przyznał, że długi weekend może przynieść korzyści w niektórych branżach, zwłaszcza związanych z turystyką - szacuje się, że długi weekend przyniesie branży turystycznej w Japonii zysk większy o 332,3 miliardy jenów. Będzie to o 28,9 procent więcej w porównaniu z zyskami z ubiegłego roku. JTB Corporation szacuje, że podczas długiego weekendu podróżować będzie aż 24,6 milionów Japończyków. Ankieta przeprowadzona przez tę firmę zwraca jednak uwagę na to, że 17 procent ankietowanych nie zamierza rezygnować z pracy podczas wakacji. Podczas urlopu zamierzają oni pracować zdalnie. Według sondaży Japończycy obawiają się też tego, że nie będą potrafili sobie zorganizować odpoczynku. 

Więcej o:
Komentarze (23)
Japonia. "Złoty" Długi weekend. 10 dni wolnego od pracy i problemy na giełdzie
Zaloguj się
 • mercx

  Oceniono 5 razy 3

  od lat jak czytam wypociny polskich ekspertów na temat tzw. "strat ekonomicznych" spowodowanych długim weekendem to sie tylko uśmiecham.. każdy osioł wie że długi weekend - to wyjazdy, zakupy ponad miare, korki we wszystkich supermarketach, wypalona benzyna bilety, konsumpcja ponad miarę - czyli same zyski dla gospodarki. turystyka, usługi, handel, konsumpcja - wszędzie plusy.. ale matołki potrafią tylko przeliczać, że 8 godzin ktoś nie siedział w pracy i nie wysiadywał dupo-godzin. podczas gdy każdy normalny człowiek jak wie że ma cos zrobic w pracy to i tak musi zdązyć to zrobić przed długim weekendem. nie mowiąc o tym że jest masa stanowisk pracy - gdzie w związku z długimi weekendami - godziny pracy się wydłużają.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy też nie potrafią organizować sobie czasu wolnego, zamiast cieszyć się kwitnącymi tulipanami i jeździć na wycieczkę autobusem, rowerem, pociągiem ścigają się autami po miastach i zajeżdżają sobie drogę w wyścigach do centów handlowych i hipermarketów, zamiast ugotować coś pysznego zapychają się śmieciowym żarciem i biorą dolewki napojów gazowanych, albo leżą pijani piwem z lidla na kanapie przed tv i jeszcze żeby było tragiczniej oglądają TVPisslamizm, aż im się dziury w mózgach robią.

 • timtimtim

  Oceniono 2 razy 2

  Japończycy i tak pracują KRÓCEJ NIŻ POLACY i to o ok. 3 tygodnie. To Polacy harują jak woły i umierają na karoshi.

  Źródło:
  data.oecd.org/emp/hours-worked.htm

 • fazer5

  Oceniono 7 razy 1

  ojej, od kilku lat czytam tutaj, że długie weekendy są tylko w Polsce i że ma się wstydzić iż wypoczywam

 • kamuimac

  Oceniono 8 razy -2

  teraz wypadałoby żeby dziennikarz dopisał dlaczego japończycy nie wiedzą co ze sobą zrobić

  a jest tak dlatego że w Japonii zasadniczo nie ma tradycji brania dłuższego urlopu niż 5 dni. o powodach za długo pisać - ale gdyby Japończycy usłyszeli o naszych nauczycielach majacych 3 miesiace płatnego wolnego w roku popukaliby się w głowę.

 • potomek.abrahama

  Oceniono 13 razy -9

  BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!

  " W tym roku Japończycy zyskają aż 10 dni wolnych od pracy - niektórzy nie wiedzą jednak, co zrobić z tak długim urlopem."

  JA bym sie PO-wiesil ! I hyba tak tesz zrobie jak PiS wygra wybory ! A wy ? Mam nadzieje rze tesz !

  BUAHAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX