Zakaz podwójnej jakości żywności przyjęty. W Polsce ma być tak jak w innych krajach Unii

Parlament Europejski przyjął przepisy przeciwko podwójnej jakości produktów w Unii Europejskiej. Chodzi o sprzedaż w różnych krajach żywnością pod tą samą marką, ale o znacząco innym składzie i właściwościach.

Przedstawiciele naszego regionu od lat alarmują, że w różnych częściach Europy sprzedawane są produkty gorszej jakości: mniej jest soku w sokach, ryby w produktach rybnych czy czekolady w maśle czekoladowym, a napoje gazowane są słodzone syropem słabszej jakości. Więcej jest za to konserwantów, stabilizatorów i różnych ulepszaczy. Teraz ma się to zmienić.

Opowiadamy się za tym, by obywatele Unii bez względu na miejsce zamieszkania mieli dostęp do produktów absolutnie tej samej jakości

- mówiła jeszcze przed środowym głosowaniem europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Ostatecznie Parlament Europejski przygniatającą liczbą głosów opowiedział się za nowymi przepisami (603 głosy "za", wobec 17 "przeciw").

Zgodnie z nimi producenci będą musieli ujednolicić skład produktów na wszystkich rynkach. Jeśli z kolei zechcą różnicować skład w zależności od kraju, będą musieli wyraźnie to opisać, używać innej marki i zmienić opakowania, żeby nie wprowadzać w błąd klientów. Są możliwe wyjątki - producenci będą mogli wykorzystywać na przykład lokalne owoce i warzywa, ale wtedy odpowiednia informacja musi się znaleźć na opakowaniu.

Nowe przepisy mają być podstawą prawną do działania dla krajowych organizacji ochrony konsumentów. Za dwa lata nastąpi przegląd regulacji, czy uzgodnione rozwiązania są wdrażane i sprawdzają się w praktyce.

Więcej o:
Komentarze (66)
Zakaz podwójnej jakości żywności przyjęty. W Polsce ma być tak jak w innych krajach Unii
Zaloguj się
 • jaceku65

  Oceniono 17 razy 13

  W artykule nic o tym nie ma, ale chciałbym (chociaż orientacyjnie wiedzieć) jakie są kary dla producentów łamiących te przepisy. Bo jeśli nie ma żadnych, albo są znikome, to raczej będzie to martwy przepis.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 16 razy 10

  A co z proszkami do prania, płynami do naczyń etc., etc., etc. !!!

 • wujekdolf

  Oceniono 11 razy 9

  i do tego nam jest ta Unia! pisiorskie ćwoki! a chcecie tam wysłać takie miernoty co ani me, ani be,
  ani kuku ryku!

 • kajotgw

  Oceniono 6 razy 6

  "przyjął przepisy przeciwko podwójną jakością produktów"
  "sprzedaż w różnych krajach żywnością"

  Po takim wstępie odechciało mi się czytać reszty...

 • maryshaa

  Oceniono 14 razy 6

  Czy ktoś te artykuły czyta przed opublikowaniem w sieci?

 • galaktyczne_jajco

  Oceniono 21 razy 3

  Tyle, ze Polacy będą niezadowoleni!

  Polacy lubią jak jest przede wszystkim TANIO, więc na grilla wrzucają niby-kiełbasę z dyskontu, czy nafaszerowaną byle g... karkówkę! No i do tego lubią te tanie, wodniste szczyny, sprzedawane im w dyskontach - koniecznie w puszce! :D

 • saves

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz się okaże, jak nas traktują. Jeśli się pojawią nowe marki, to wiadomo. Dalej po staremu.

 • kot_miczurina

  Oceniono 12 razy 2

  Przyjechali znajomi Niemcy do polski, poszli na zakupy do polskiego sklepu, kupili niemieckie produkty i wypluli, próbując każdy z nich. Wytłumaczyli mi następnie, ze żaden Niemiec nie zjadłby tego gowna, które eksportowane jest do Polski. Stołowali się w restauracjach . To do Polski i bloku wschodniego wysyłany jest szajs

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX