Pałac Westminster w Londynie w opłakanym stanie. Może skończyć jak katedra Notre Dame

Pałac Westminsterski w Londynie - siedziba brytyjskiego parlamentu - jest w opłakanym stanie - ostrzegają posłowie. "The Guardian" przypomina, że tylko w latach 2008-2012 w budynku wybuchło 40 pożarów, na szczęście niegroźnych.
Stan Pałacu Westminsterskiego jest bardzo zły, ryzyko pożaru jest bardzo duże w budynku, w którym jest tyle drewna

- mówi w "The Guardian" Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy. Corbyn uważa, że poniedziałkowy pożar paryskiej katedry Notre-Dame "powinien być sygnałem ostrzegawczym". 

Gdybyśmy mieli zaprojektować budynek, który łatwo spłonie, to byłby to ten

- mówił cytowany w "The Times" poseł Mark Tami, o pochodzącej z XI wieku części pałacu - Westminster Hall.

Kilka razy w ciągu ostatniego roku kawałki muru odpadły od budynku. Mieliśmy szczęście, że nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Co gorsza, systemy elektryczne, grzewcze i kanalizacyjne są już zniszczone, już przekroczyły swoją przewidywaną "żywotność". Z każdym rokiem wzrasta ryzyko katastrofalnego pożaru

- ostrzegał niedawno David Lidington, członek rządu Theresy May. W 2017 r. "The Guardian" zwracał uwagę, że wiele rur i kabli zainstalowano tuż po wojnie i powinny one zostać wymienione w latach 70. XX wieku.

Wszyscy zwracają uwagę, że Pałac Westminsterski - który ma już ponad 1000 lat, licząc od początku jego budowy - wymaga gruntownej renowacji. To, że 4 kwietnia br. Izba Gmin musiała przerwać swoje posiedzenie, bo z sufitu ciekła woda, było kolejnym ostrzeżeniem.

Jak zwraca uwagę "The Guardian", w latach 2008-2012 w siedzibie brytyjskiego parlamentu doszło do 40 pożarów - na szczęście szybko opanowanych. "The Times" pisze o 66 "poważnych incydentach" od 2008 r.

Wielki program renowacji Pałacu Westminsterskiego, wart miliardy funtów, jest już zaplanowany. Ma on jednak rozpocząć się dopiero w połowie przyszłej dekady, a być może - mając na względzie opóźnienia prac w innych częściach budynku - nawet i za osiem-dziewięć lat. Remont będzie wymagał "wyprowadzki" posłów i rządu z budynku na okres około sześć lat. Nie jest wcale wykluczone, że parlament nie przeniesie się w inne miejsce na stałe. Co prawda w Pałacu Westminsterskim były już w ostatnich latach prowadzone prace związane z ochroną przeciwpożarową, ale dopiero naprawdę duży remont może sprawić, że ryzyko zostanie poważnie zredukowane.

Pałac Westminsterski ma już w swojej historii dramatyczny pożar. W 1834 roku strawił on najstarszą część budynku.

Więcej o:
Komentarze (28)
Pałac Westminster w Londynie w opłakanym stanie. Może skończyć jak katedra Notre-Dame
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 7 razy 7

  Tutaj mamy jeszcze większy klopot niż w Notre Dame. Pugin odbudowując pałac połozył tam ciężka żeliwną więźbę z przekryciem z ołowiu. O ile w Notre Dame oprócz więźby nie miało się właściwie co palić to tu mamy pełno drewna wewnątrz i jak to zajmie ogień i zawali się dach to mamy nie tylko katarstrofę budowlaną i utratę zabytku ale i katastrofę ekologiczną gdy opary ołowiu rusą nad miasto

 • cmochall

  Oceniono 1 raz 1

  No to faktycznie mamy problem.

 • extrafresh

  Oceniono 7 razy 1

  Kościoły w UK i FR (za chwilę IT) to zabytki dla turystów z Chin, a nie miejsce modlitw.

 • barrt21

  0

  Za to w Polsce zabytki są wzorcowe utrzymywane. Na przykład Licheń

 • e50504

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież mieli się zabrać za remont już jakiś czas temu. No nieważne, małą brytanie przecież stać. Zajmijcie się remontem a ja podeślę wam worek ziemniaków żeby było co jeść xD

 • mzungu2

  0

  Właściwie, to Westminster nie jest już potrzebny. Wszelkie istotne decyzje i tak podejmowane są na Kremlu.

 • oriole86

  0

  Bez obaw, pleśń na to nie pozwoli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX