Piątka Kaczyńskiego. Rząd ścina pieniądze na PKS-y o połowę

Nie 800 mln zł, ale maksymalnie 400 mln zł ma zostać w tym roku przeznaczone na dofinansowania do lokalnych przewozów autobusowych. Ta obietnica to jeden z elementów tzw. "piątki Kaczyńskiego".

Odtworzenie lokalnych połączeń autobusowych dzięki rządowym dofinansowaniom do przewozów to jeden z elementów tzw. "piątki Kaczyńskiego" zaprezentowanej pod koniec lutego br. 

Jak wynikało z pierwszych wyliczeń, a potem z opublikowanego w połowie marca projektu ustawy "o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej", na ten cel miało iść 800 mln zł rocznie. Także w 2019 r. 

Kilka dni temu minister infrastruktury opublikował jednak zmienioną wersję projektu tej ustawy. Wynika z niej już, że w tym roku limit wydatków budżetowych na rozwój przewozów autobusowych został ścięty o połowę - do 400 mln zł.

Wersja projektu ustawy z 11 marca br.

.. projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 11 marca br.


Wersja projektu ustawy z 8 kwietnia br.

.. projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 8 kwietnia br.

Jak tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury "kwota uwzględnia proporcjonalny okres, na który zostanie przeznaczona w 2019 r.".

Dlaczego miesiąc temu w pierwszym projekcie nie uwzględniono "proporcjonalnego okresu"? Wygląda na to, że dlatego, iż prace nad projektem idą znacznie wolniej niż to planowano. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w marcu, że liczy, iż prace parlamentarne zakończą się do połowy kwietnia, a prezydent podpisze ustawę do połowy maja "i ustawa wchodzi w życie". Minęła połowa kwietnia, a projekt nawet nie ma jeszcze akceptacji Rady Ministrów, nie mówiąc o jakichkolwiek pracach w Sejmie nad nim.

Co ciekawe jednak, w nowym projekcie ustawy skrócono czas na wejście ustawy w życie - pierwotnie miały to być trzy miesiące od dnia jej ogłoszenia, teraz już tylko dwa.

"Piątka Kaczyńskiego" rozjeżdża się z oczekiwaniami

400 mln zł na odtworzenie połączeń autobusowych w tym roku, zamiast zapowiadanych 800 mln zł (tyle ma wynosić limit wydatków rządowych dopiero od przyszłego roku) to niejedyny przykład, że "piątka Kaczyńskiego" nieco różni się od zapowiedzi. 

Podobnie jest z obniżką podatku PIT z 18 do 17 proc. Jak pokazało kilka dni temu Ministerstwo Finansów, nie będzie żadnej obniżki stawki z 18 do 17 proc., ale zostanie wprowadzony dodatkowa stawka 17 proc. dla kwot do 42 764 zł. Dla wyższych kwot - do 85 528 zł jak obecnie - pozostanie stawka 18 proc. Oczywiście - będzie to oznaczało pewną obniżkę podatków, ale mniejszą, niż można było oczekiwać po zapowiedziach Kaczyńskiego i członków rządu.

Czytaj więcej: Obniżka PIT w "Piątce Kaczyńskiego". Stawka 18 proc. jednak nie zniknie. Kluczowy "haczyk"

Czytaj też: Bez samochodu nie wyjedziesz z gminy. PKS-y padają, a miasta likwidują połączenia [MAPA]

Więcej o:
Komentarze (65)
Piątka Kaczyńskiego. Rząd ścina pieniądze na PKS-y o połowę
Zaloguj się
 • bolo2002

  Oceniono 39 razy 35

  To znaczy, że nowe autobusy będą miały tylko 2 kółka i krótsze tez o połowę !

 • public_enemy

  Oceniono 35 razy 33

  Nie 800 a 400, nie na pks-y a na pociągi, nie dadzą ale zabiorą...

  Nikt ci nie da tyle, ile piSS obieca

 • 500nakrowe

  Oceniono 33 razy 29

  A pissowskie pelikany łykają wszystko co im powie Kaczyński 😁A tu ani PKSów nie będzie ani podatków nie odniżą. Dadzą tylko pińcet na wódę i to na wschodniej ścianie Podkarpaciu wystarczy aby w d.. całował pis

 • elzbietttta

  Oceniono 19 razy 19

  Z piątki Kaczyńskiego zostały tylko jedynki górne, nadgryzione przez próchnicę

 • dan_on

  Oceniono 20 razy 18

  ja do pks mam pięć kilometry. nie zdanżam, ale i tak mam dobrze, bo przepełniony i się nie zatrzymuje.

 • adam66-sz

  Oceniono 17 razy 17

  Radio PISSS czyli Erewań BIS:
  Czy to prawda, że rząd da 800 mln na PKS?
  Tak jest. To jest prawda, chociaż nie na PKS, ale na na samochody powyżej 6 osób, ale mniej niż 8 osób. I nie 800 mln, ale 400 mln. Oraz nie da, ale weźmie od każdego, co ma takie pojazdy. Reszta się zgadza.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 19 razy 17

  Jeszcze miesiąc , dwa i się okaże że rząd podnosi ceny biletów PKS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX