Co z ustawą o wolnym w Wielki Piątek? Czeka w Sejmie od miesięcy. I jeszcze poczeka

Dziś Wielki Piątek, a to dzień, który zgodnie z projektem ustawy Polskiego Stronnictwa Ludowego z końca 2018 r. miałby być wolny od pracy. Nie jest, a projekt od czterech miesięcy leży w sejmowej "zamrażarce". I, jak wynika z naszych informacji, jeszcze tam poleży.

Zgodnie z projektem ustawy autorstwa PSL, który wpłynął do Sejmu na początku grudnia 2018 r., już od 1 stycznia br. lista dni ustawowo wolnych od pracy miała wydłużyć się o Wielki Piątek oraz 24 grudnia, czyli Wigilię.

.. .

Tyle, że jest druga połowa kwietnia, Wielki Piątek, a projekt leży w sejmowej "zamrażarce". Sejm ani go nie odrzucił, ani go nie przyjął, po prostu w połowie grudnia dokument został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i w zasadzie od tej pory słuch po nim zaginął.

Jak powiedział nam poseł PiS Grzegorz Matusiak, zastępca przewodniczącego Komisji, w planie prac komisji na bieżące półrocze projektu PSL nie ma. Zatem jeśli nie wydarzy się zaskakujący zwrot akcji - na zajęcie się tematem wolnego Wielkiego Piątku i Wigilii jeszcze poczekamy.

Warto jednak i tak zaznaczyć, że - jak wynika z oficjalnej opinii Głównego Inspektora Pracy - projekt PSL w obecnej formie wymaga dopracowania. Konkretnie, konieczne byłyby jednoczesne zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu. Ta bowiem mówi, że w Wigilię praca w handlu po godzinie 14:00 jest zakazana (oczywiście z wyjątkami jak w niedziele niehandlowe). Gdyby w życie weszła ustawa o wolnym Wielkim Piątku i Wigilii, powstałby miszmasz prawny - jeden punkt ustawy o zakazie handlu mówiłby bowiem, że praca w handlu w święta (a więc także 24 grudnia) jest całkowicie zakazana, a drugi, że zakaz obowiązuje dopiero od godziny 14:00.

Czy Wielki Piątek powinien być wolny od pracy?

Temat wolnego w Wielki Piątek pojawia się co jakiś czas. PSL składając w grudniu ub.r. swój projekt argumentował m.in., że "Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan".

PSL wskazywał także, że w 15 krajach Unii jest to dzień wolny od pracy. Tego dnia nie pracują: Austriacy,
Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy,
Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

Ministerstwo nie mówi "nie"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła w grudniu, że nad propozycją wolnego Wielkiego Piątku i Wigilii "warto się zastanowić". Wytykała jednak PSL, że nie zajął się sprawą, gdy sam był przy władzy.

W takich sytuacjach, w których jak w kalejdoskopie są prezentowane pomysły tych, którzy jeszcze niedawno rządzili, pytam się, dlaczego tych szczytnych celów nie zrealizowano w ciągu ostatnich ośmiu lat, kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe miało swoich dwóch ministrów

- mówiła Rafalska.

Co ciekawe, w 2018 r. wcale nie jednoznacznie negatywnie o wolnym Wielkim Piątku dwukrotnie - w odpowiedziach na interpelacje posłów Mariana Zembali i Adama Andruszkiewicza - wypowiadał się Stanisław Szwed, wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co prawda zwracał uwagę, że więcej dni wolnych od pracy może oznaczać spadek PKB oraz niższe dochody budżetowe, ale chwilę potem stwierdzał, że realne straty mogą być mniejsze, bo będą kompensowane w inne dni (ludzie zrobiliby zakupy np. w czwartek, a nie w piątek).

W jednym zdaniu Szwed zauważał też, że liczba dni świątecznych w Polsce już jest wyższa od średniej unijnej (13 vs. 12,6), a dodatkowy dzień wolny od pracy może oznaczać koszty po stronie pracodawców, a zaraz potem zwracał uwagę, że cztery dni wolnego (od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego) mogą "pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników, a tym samym na wydajność ich pracy, a także zwiększać optymizm konsumentów".

Podobne argumenty były przy 12 listopada

Inna sprawa, że Szwed pisze np., że propozycja wolnego Wielkiego Piątku "wymagałaby szerokich konsultacji społecznych" m.in. z udziałem "partnerów społecznych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego".

Złośliwie można przypomnieć, że ustawa o wolnym 12 listopada takich "szerokich konsultacji" nie potrzebowała. Została skierowana do Sejmu jako projekt poselski, czyli bez konsultacji społecznych, i została ostatecznie przyjęta przez Parlament i podpisana przez Prezydenta 7 listopada, zaskakując pracodawców. 

Wówczas również - w uzasadnieniu ustawy - przewidywano, że dodatkowy dzień wolny "nie wpłynie istotnie na wzrost gospodarczy w porównaniu do lat poprzednich", a "w okresie kilku kwartałów możliwe jest nadrobienie straty w procesie produkcyjnym". Ostatecznie dane z przemysłu czy handlu nie wykazały, żeby gospodarka na dniu wolnym szczególnie ucierpiała.

Choć oczywiście należy pamiętać, że jednak czymś innym jest nowy dzień wolny co roku, a czym innym "jednorazowe" wolne jak 12 listopada. Możliwe, że w skali kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat jakiś efekt wolnego Wielkiego Piątku gospodarka by odczuła. 

Więcej o:
Komentarze (109)
Co z ustawą o wolnym w Wielki Piątek? Czeka w Sejmie od miesięcy. I jeszcze poczeka
Zaloguj się
 • Jan Kos

  Oceniono 31 razy 23

  Kler woli mieć wolny poniedziałek niż wolny Wielki Piątek. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku gdzie nie ma mszy więc nie ma tacy. Kościołowi wolny piątek nie spina się biznesowo.

 • konigin

  Oceniono 12 razy 10

  Zrobilista se wolne w Trzech czy Szesciu Kroli, teraz Wielki Piatek i Wigilia. Potem jeszcze Zielone Swiatki i Wniebowstapienie Chrystusa. Moze w ogole zacznijcie pracowac tylko pod koscielny kalendarz. Na pewno sie nie narobicie, ale kasa bedzie szla.

 • acideu

  Oceniono 9 razy 9

  W połowie Europy? Raptem w 13 krajach ... W większej części Europy jest normalnym dnie roboczym ...

 • terisma

  Oceniono 13 razy 9

  To mamy mieć 4 kolejne dni wolne i niehandlowe. Bez przesady tylko będziemy świętować ą nie pracowac. Na Zachodzie wolne ale poniedzialek roboczy.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  Święta powinny być w lato - 24 czerwca w odwieczno słowiańskie Sobótki i w lipcu np. w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, może jeszcze w rocznicę Unii Polsko Litewskiej, Unii Polsko - Litewsko - Ruskiej i wejścia do Unii Europejskiej . Połowę dni obecnie wolnych od pracy powinno się zlikwidować bo katolicyzm już umarł ...

 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  Mam dosyć gów...ch wolnych dni w jakieś "święta" religii która już prawie przeminęła. Mamy XXI wiek a ludzie wciąż wierzą w te zabobony ...

 • ks-t

  Oceniono 10 razy 8

  Wielki Piątek jest dniem wolnym w krajach protestanckich. Jedyny wyjątek to Hiszpania i Portugalia. Z reguły nie mają wtedy wolnego drugiego dnia wielkanocy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX