Butelkomat w Krakowie. Za każdą plastikową butelkę płaci 10 lub 20 gr

Pierwszy w Polsce butelkomat do skupu butelek plastikowych stanął w Urzędzie Miasta w Krakowie. Za każdą wrzuconą do niego butelkę wypłaca mieszkańcom losowo po 10 lub 20 groszy.

Automat stoi w Centrum Administracyjnym przy al. Powstania Warszawskiego 10. Maszyna może przyjąć 800 plastikowych butelek. Co ważne, nie mogą być one zgniecione. Powinny posiadać także kod kreskowy. Oczywiście, butelka powinna być pusta, choć nie musi być umyta. Nie musi też posiadać zakrętki.

 

Pomysłodawcą butelkomatu jest radny Łukasz Wantuch. Butelkomat ma na razie działać przez kilka dni, w ramach pilotażu, do momentu zebrania 10-15 tys. butelek. Ten ograniczony czas wynika także z faktu, że pieniądze na napełnienie automatu przeznaczył sam radny. Sama maszyna została sfinansowana z funduszy miejskich.

Czytaj też: UE wypowiada totalną wojnę plastikowi. 10 zakazanych produktów, których wkrótce nie kupisz

Wantuch liczy, że w ten sposób uda się wprowadzić ekologiczną rewolucję, a kaucja 10 groszy za butelkę zacznie obowiązywać w całej Polsce. Na razie, jak zapowiadał w TVN24, Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę, w której apeluje do prezydenta Majchrowskiego, aby takich automatów było więcej - nawet kilkadziesiąt. Z kolei w rozmowie z WP Tech Wantuch mówi o "fenomenalnym" odzewie na jego projekt. - Dostałem telefony z Warszawy, Wrocławia czy Polkowic. Mam zgłoszenie z innej firmy, która jest chętna na postawienie takiego butelkomatu na zewnątrz - mówi radny.

Krakowski butelkomat jest pierwszym w Polsce skupującym butelki plastikowe za gotówkę. Podobne rozwiązania funkcjonują już w niektórych krajach unijnych.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (101)
Butelkomat w Krakowie. Za każdą plastikową butelkę płaci 10 lub 20 gr
Zaloguj się
 • wesslingharald

  Oceniono 26 razy 22

  Takie automaty stoją w wejściu do KAŻDEGO większego spożywczaka w Szwecji. Skupują puszki i butelki, drukują kwitek, który oddaje się w kasie supermarketu, robiąc zakupy. Każda butelka PET i każda aluminiowa puszka sprzedawana w Szwecji jest obciążona drobnym zastawem, który odbiera się w ten właśnie sposób. Tam nie musiał żaden radny kombinować, wysilać mózgownicy, finansować ... po prostu to robią. Od lat.

 • race444

  Oceniono 24 razy 20

  Eureka.. odkrycie Ameryki a wystarczy pojechac do Niemiec i zobaczyc jak tam to funkcjonuje i to od lat. Moral z tej bajki: Jak daleko nam do cywilizacji.

 • diabetyczka

  Oceniono 10 razy 8

  W Szwajcarii takie butelkomaty są w każdej wiosce przy sklepach i minimarketach. A w Polsce aj waj.

 • labeo

  Oceniono 6 razy 6

  A kiedy zostanie rozwiązany odwieczny problem skupu butelek szklanych np. po piwie?

 • mozart

  Oceniono 5 razy 5

  Polska jest jednak cywilizacyjnym zadupiem. Takie automaty można znaleźć w każdym discouncie na zachód od Odry...
  W DE nie ma problemów w z butelkami czy puszkami. I nic takiego nie wala sie po ulicy. Przed i po każdym meczu, za fanami piłki podążają "nurkowie", którzy zbiorą każdą ilość pustych butelek i puszek po piwie.

 • xezaq

  Oceniono 6 razy 4

  Butelki (zwrotne) z piwa mają kaucję 35groszy a kubeł pełniutki. Nikomu się nie chce odnieść.
  Oh, wait! A może to dlatego, że bez paragonu ani rusz? Jakby przyjmowali bez gadania to by dzieciaki osiedlowe "zwróciły" je za jedno popołudnie. A tak - ekologia. Na pokaz.

 • gazetalp27

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie, nie chodzi o zarobek, tylko o ochrona wlasnego srodowiska. Za granica od lat funcjonuja takie automaty w sklepach spozywczych. Zasada jest taka, ze najpierw placisz kalcje za puszke czy butelke plastikowa, a potem zanosisz zwrotne opakowanie do automatu, dostajesz kwit, ktory mozesz zrealizowac w sklepie, gdzie zwrociles opakowanie. Zarabiaja ci, ktorzy napoju nie kupili, nie placili kaucji, tylko takie opakowanie znalezli.

 • klufin

  Oceniono 5 razy 3

  kurcze , ale sensacja , 20 lat po tym jak w innych krajach butelki idą do automatu ,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX