Internet w kawałkach. To już się dzieje. Rosjanie forsują ustawę o "suwerennym Runecie"

Rosyjska Duma przyjęła nowe prawo pozwalające w dużo większym stopniu niż wcześniej wpływać odpowiednim organom państwa na ruch pomiędzy Runetem, rosyjską częścią internetu, a jego pozostałą globalną częścią.

Projekt ustawy, który Kreml nazywa ustawą o "suwerennym Runecie" przeszedł przez Dumę kilka dni temu. Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, zajmie się projektem jeszcze w kwietniu i ustawa wejdzie w życie w listopadzie. Nowe prawo będzie nakazywało operatorom telekomunikacyjnym instalację specjalnego sprzętu dostarczonego im przez Roskomnadzor, urząd nadzorujący między innymi internet. Zainstalowany na stykach Runetu z resztą internetu w sytuacjach zagrożenia pozwoli urzędnikom – jak piszą autorzy ustawy – odciąć Rosjan od internetu. Po tym zabiegu Runet będzie dalej działał – w tym serwisy kluczowych rosyjskich instytucji.

Jeszcze więcej cenzury

Nowy sprzęt będzie też wykorzystywany do filtrowania ruchu internetowego i blokowania dostępu do zakazanych w Rosji stron internetowych. Dostęp ten blokują teraz operatorzy - jakość tego filtrowania jest jednak, zdaniem Kremla, niewystarczająco dobra.

Na mocy ustawy powstanie też specjalne rządowe centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych oraz rejestr, punktów wymiany ruchu internetowego między rosyjską siecią a globalnym internetem. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a by się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać kryteria Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

W ustawie jest bardzo mało szczegółów technicznych, rozporządzenia do niej mają dodać urzędnicy Kremla – w sumie całe rozwiązanie, co podkreślają krytycy, sprowadzi do jeszcze większej kontroli internetu w Rosji przez Kreml zgodnej z jego oczekiwaniami.

Nowa regulacja współgra też z uchwalonymi niedawno przepisami, które pozwalają zamknąć do więzienia na 15 dni osobę, która w internecie wyrażała się z „rażącym brakiem szacunku” o władzy w Rosji i jej społeczeństwie.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ekologicznego rolnictwa jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (269)
Internet w kawałkach. To już się dzieje. Rosjanie forsują ustawę o "suwerennym Runecie"
Zaloguj się
 • naiwny_debilek

  Oceniono 58 razy 40

  Po obstawie tematu przez trolli z Olgino widać, że to dla kremla wybitnie wrażliwy temat. Tak jest zawsze gdy kacapia się boi.

 • wielkioprawca

  Oceniono 40 razy 26

  Następna kadencja PISu i u nas się zrobi porządek z tym netem. Będzie POLNET w celu ochrony użytkowników internetu oraz w szczególności dzieci.
  Ciemny lud to kupi i zagłosuje odpowiedni. Najważniejsze wszak jest 500+.

 • naiwny_debilek

  Oceniono 34 razy 24

  Dumny naród rosyjski kończy z kagańcem krwawego watażki na twarzy.

 • verdura2763

  Oceniono 29 razy 23

  A wy wacioki ruskie , siedźcie cicho i patrzcie jak was wasz Putler za ryj bierze i do ziemi

 • tonieemail

  Oceniono 20 razy 18

  za chwilę tak będzie u nas. Mały Kaczor czerpie garściami od takich miłośników wolności jak Putin, Orban, Erdogan.

 • cool_observer

  Oceniono 17 razy 15

  KACAPY, jak to mają w zwyczaju od zawsze: SWOJE OGRODZĄ I BĘDĄ PILNIE STRZEC, A NA CUDZE NADAL BĘDĄ WŁAZIĆ Z BRUDNYMI BUCIORAMI !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX