Zmienili wieżowce w elektrownię słoneczną i nie martwią się o ceny prądu. "Bilans ekonomiczny jest zadowalający"

W 2017 roku na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe pojawiły się baterie słoneczne. Po ponad roku pozyskiwania energii instalacja paneli została uznana za sukces.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe w 2017 roku zdecydowała się na innowacyjną inwestycję. Na dachach 35 bloków zainstalowano panele słoneczne. Celem było obniżenie kosztów energii elektrycznej i odciążenie środowiska naturalnego.

Jak donosi serwis Świat OZE, wrocławski eksperyment po ponad roku funkcjonowania ocenić można jako sukces. Ilość energii jest o 10 procent większa od pierwotnie zakładanej. Dzięki zastosowaniu paneli do atmosfery nie trafiło 557 ton dwutlenku węgla. 

Bilans ekonomiczny też jest zadowalający, dlatego na pewno na tym nie poprzestaniemy. Planujemy rozbudowę elektrowni i kolejne projekty ekologiczne.

- mówi Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe cytowany przez portal. 

Nie martwią się o ceny prądu

Wrocławska inwestycja okazała się szczególnie trafna w obliczu spodziewanych podwyżek opłat za energię elektryczną.

Najważniejsze, że już dziś, w związku z produkcją własnej energii, mieszkańcy nie odczują wzrostu cen energii elektrycznej. Dla przykładu: jeżeli cena rynkowa wzrośnie o 40 procent, to nasi mieszkańcy odczują finansowo podwyżkę w 10 procentach.

- dodaje Śnieżek. Chodzi o cenę energii, która służy do zasilania wind, korytarzy i osiedla. 

Trzy tysiące baterii zainstalowanych na dachach pozwoli na obniżenie rachunków za prąd 15 tysiącom mieszkańcom stolicy dolnego Śląska. Moc elektrowni to blisko 0,75 MW. Energia odnawialna - rocznie to 700 tys. kWh - zostanie użyta do oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych - donosi Wroclaw.pl. Oszczędności będą spore - opłata za elektryczność ma być niższa o około 335 tysięcy złotych. Inwestycja kosztowała 4,2 miliony złotych. 2,5 miliona złotych Fundusz Ochrony Środowiska przekazał w ramach pożyczki, 1,7 miliona złotych jako dofinansowanie.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (111)
Zmienili wieżowce w elektrownię słoneczną i nie martwią się o ceny prądu. "Bilans ekonomiczny jest zadowalający"
Zaloguj się
 • edimerc

  Oceniono 25 razy 15

  Na Fuertaventurze wieje cały czas i słońce świeci okrągły rok. Paneli nie ma w ogóle, trochę wiatraków (połowa zepsuta, nieruchoma). Prąd z elektrowni na ropę (trzeba przywieźć zbiornikowcami). Niech mi ktoś wytłumaczy o co chodzi, szczególnie że Hiszpania najgłośniej nawołuje do walki z CO2.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 32 razy 12

  Przy obecnej strukturze cen energii i polskim państwie dosłownie zwalczającym energię odnawialną na rzecz smrodu z węgla, instalowanie baterii słonecznych jest kompletnie nieopłacalne. Wszelki „dopłaty” polegają na tym, aby wziąć kredyt w banku i dać bankowi zarobić.

 • kka69

  Oceniono 19 razy 11

  Bardzo dobry pomysł aby wykorzystać duże powierzchnie dachów na blokach.
  Można by jeszcze małe elektrownie wiatrowe tam postawić.
  Oczywiście w rejonach gdzie mocno wieje.
  Z turbinami z osią pionową.
  Lepsze to niż węgiel z Rosji.

 • artau

  Oceniono 18 razy 8

  Nadchodzą Peryskity, pomaluje się nimi, co się da i pozbędziemy się elektrowni, kopalń, smogu.

 • bmarten

  Oceniono 9 razy 7

  Brawo prezes, zarząd i lokatorzy spółdzielni! To się nazywa nowoczesność, ekologia i rachunek ekonomiczny.

 • wpm1

  Oceniono 5 razy 3

  Po poniższych wypowiedziach już wiem co ogłosi Jarek tetryk w jedną z najbliższych sobót - po "nie bydzie ełra" powie teraz "nie bydzie paneluf".

 • bergg

  Oceniono 2 razy 2

  Chciałem, żeby moja wspólnota panele założyła, to pajace z zarządu żarówki w garażach wymienili na słabsze i twierdzą że tak oszczędzają

 • menel13

  Oceniono 10 razy 2

  Lista pobożnych życzeń zamiast bilansu za 2018.

 • pygargus

  Oceniono 3 razy 1

  W sumie rozsądne rozwiązanie- panele fotowoltaiczne na dachach. Bo często widzę parodię ekologii, czyli elektrownie solarne stawiane na cennych przyrodniczo łąkach. Ktoś sobie wymyślił biznes, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyklepie i jest cudownie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX