Subkonto ZUS może przynieść wyższą wypłatę na emeryturze niż OFI. Rekordowe konto podstawowe ZUS

Przeciętna miesięczna wypłata z Otwartego Funduszu Inwestycyjnego (OFI) na emeryturze wynosić może około 205,54 zł dla mężczyzny i 136,25 zł dla kobiety, wynika z szacunków Analizy Online. W przypadku subkonta w ZUS kwoty wyniosłyby odpowiednio 254,57 zł i 154,06 zł.

"Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione założenia, oszacowaliśmy, że przeciętna miesięczna wypłata z Otwartego Funduszu Inwestycyjnego na emeryturze wynosić może około 205,54 zł dla mężczyzny i 136,25 zł dla kobiety. W przypadku subkonta w ZUS kwoty wyniosłyby odpowiednio 254,57 zł i 154,06 zł. Rekordowo wysokie wyniki otrzymaliśmy natomiast dla konta podstawowego w ZUS - 494,82 zł i 272,32 zł" - czytamy w komunikacie.

Według Analizy Online ta stosunkowo duża rozbieżność wynika po części z istotnie różnych średniorocznych stóp zwrotu dla OFI i dla obu rodzajów kont w ZUS.

"Jednym z najważniejszych jest to, że historyczne wyniki nie są dobrym wyznacznikiem dla przyszłych stóp zwrotu. Zarówno stopy zwrotu z OFI, jak i wskaźniki waloryzacji mogą w przyszłości istotnie różnić się od aktualnych. Analizując wartość hipotetycznych scenariuszy warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Stopy zwrotu z OFE były wygenerowane z aktywów, natomiast w przypadku kont w ZUS mamy do czynienia z zapisami ustawowymi wynikającymi z decyzji politycznych. A te jak wiemy potrafią zmieniać się w czasie" - czytamy dalej.

Warto jednak w tym miejscu przedstawić założenia metodologiczne badania, które były następujące:

- Wartość przenoszonych środków to 10 000 zł. Wynika ona z prostego szacunku - w OFE zgromadzonych jest aktualnie około 160 mld zł, a rachunki posiada około 16 mln Polaków.

- Przyszły emeryt ma dziś 30 lat. Według naszych szacunków mniej więcej tyle ma przeciętnie czytelnik naszego serwisu analizy.pl.

- Reprezentatywny członek OFE po przejściu na emeryturę żyć będzie jeszcze około 18 lat, jeśli jest kobietą i 13, jeśli jest mężczyzną. W tym okresie ze zgromadzonych środków dokonywane będą comiesięczne wypłaty.

- Kobieta na emeryturę przechodzi w wieku 60 lat, natomiast mężczyzna w wieku 65 lat.

- Zgodnie z projektem dotyczącym likwidacji OFE, od środków przeniesionych na IKE pobrana zostanie opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc.

- Środki zgromadzone w ZUS w momencie wypłaty obciążone są 18-proc. podatkiem dochodowym.

- Średnioroczna stopa zwrotu obliczona została na podstawie średnich wyników OFE i średniej waloryzacji konta podstawowego i subkonta w ZUS w okresie od lutego 2014 do marca 2019.

- Nie są dokonywane żadne dodatkowe wpłaty ani na IKE, ani do ZUS.

- W okresie emerytalnym świadczenia waloryzowane są w inny sposób niż nasze składki przed przejściem na emeryturę, a wskaźnik ten na ogół jest dużo niższy. Środki na IKE natomiast inwestowane są nadal w ten sam sposób. 

Czytaj więcej: Koniec OFE. Jacek Rostowski dla Gazeta.pl: "W ogóle nie rozumiem, po co rząd to robi"

Gdy stopy zwrotu są jednakowe lepiej wypada OFI

"Postanowiliśmy przeanalizować również przypadek, w którym stopy zwrotu byłyby jednakowe. Pozwoli to odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie w takich warunkach jest korzystniejsze - potrącenie 15 proc. opłaty przekształceniowej przy przenoszeniu środków czy podatku już na emeryturze. W tym przypadku widać już nieznaczną przewagę OFI nad ZUS. Jest ona jednak na tyle niewielka, że można pokusić się o stwierdzenie, że przy założeniu równych stóp zwrotu moment pobrania opłaty i podatku nie stanowi istotnej różnicy dla wypłat na emeryturze w obu wariantach" - czytamy dalej. 

Według autorów analizy, obie zaproponowane możliwości przekształcenia OFE (tj. transfer środków na IKE lub przekierowanie ich do ZUS) mają swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, decydując o przyszłości środków. Kolejny raz podkreślili, że historyczne wyniki nie powinny być jedynym czynnikiem, na podstawie którego podjęta zostanie decyzja o dalszych losach własnych środków z OFE.

"Bardzo istotny może być fakt, że wypłaty z IKE co do zasady nie są emeryturą. Wypłacane środki są kwotą realnie przez nas zgromadzoną. Jeżeli będziemy żyć na tyle długo, że dojdzie do ich całkowitej wypłaty, to miesięczne dopłaty ustaną. ZUS natomiast świadczenie wypłacać będzie dożywotnio" - podsumowano w materiale. 

Więcej o:
Komentarze (65)
Analitycy: Subkonto ZUS może przynieść wyższą wypłatę na emeryturze niż OFI
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 24 razy 22

  Podsumowując cały wniosek jest efektem wróżenia z fusów czego analitycy bynajmniej nie ukrywają. :)

 • kka69

  Oceniono 13 razy 13

  A ja uważam, że tych pieniędzy nie ma , a nawet jak są, to za kilkadziesiąt lat już ich na pewno nie będzie.
  I dlatego PIS tak bardzo boi się wejścia do strefy €uro.
  Bo złotówki to sobie dodrukują na obietnice wyborcze , ale z €uro nie będzie tak łatwo.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 15 razy 13

  Wszystko zależy od tego... jakim podatkiem będą obciążone wypłaty - nieprzypadkowo obecny 15% haracz nie jest nazywany podatkiem a "opłatą przekształceniową" - w przyszłości będzie można nałożyć podatek - na subkonto z ZUS niski 70% podatek a na wypłatę z OFI standardowy 89%.

 • vafello65

  Oceniono 11 razy 11

  Po 24 latach płacenia na tzw. III filar fundusz wypracował dla mnie kapitał mniejszy niż nominalna wartość wpłat. Podziękowałem grzecznie i poprosiłem o zamknięcie rachunku. Z samego procentu składanego miałbym dwa razy więcej niż z funduszu.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 10 razy 10

  PIS twierdzi, że przy pozostawieniou kapitału w OFE/IKE "reforma" jest neutralna dla przyszłego emeryta. Emeryt 15% zapłaci teraz albo potem. Jedna zatem różnica jest tak że PiS wyda tu i teraz te 15% (ok 24mld) na swoich potencjalnych wyborców. A że ogólny poziom oszczędności emerytalnych spadnie to co to PiS obchodzi - NIC a NIC. W ogóle PIS Polską nie jest zainteresowany (oprócz propagandy), ważne że ludzie zapamiętają że Jarosław dał (od siebie). Wszak ludzie pamiętają dobrze Gierka. To jest cel Jarosława. Reszta to tylko pomocnicy.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 8 razy 8

  To obecny 30-latek będzie miał trudny orzech do zgryzienia, czy za 35 lat wyciągnie nawet 254 zł/m-c swej emerytury czy tylko 205 zł. Czyli dywagacje na poziomie czy wtedy za tą kasę będę mógł miesięcznie kupić 1 bułkę i 1 jajko czy 2bułki i 1 jajko.
  Vivat Morawiecki i jego pryncypał!

 • z.04.2019

  Oceniono 9 razy 7

  wszystko zawiera się w słowie analitycznym "MOŻE", a ile zmiennych MOŻE wprowadzić jedno np. pisowskie sejmowo-senacko-prezydenckie 24 godz.

 • wujekdolf

  Oceniono 11 razy 7

  ale kasa na obiecanki kaczyńskiego żeby go nie zamknęli (zbyt szybko) też jest :)

 • 1pytanie

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wierzę żadnemu rządowi odnośnie emerytur ! ---->
  - 1999 roku zlikwidowali historię wpłat na ZUS i było trzeba udowadniać historię przelewów (rządził wtedy AWS - UW Jerzy Buzek - notabene siedzi w europarlamencie)
  - w 2013 roku połowa OFE za*ebali z kont Polaków ( rządził PO-PSL TUSK- notabene siedzi w europarlamencie)
  - w 2019 roku zostanie resztę OFE za*ebane ( PiS - rządzi Morawiecki- też dostanie się do europarlamentu ??? )
  POLAKU - ukrywaj swoje dochody i nie wierz NIGDY POLITYKOWI BO ZA*EBIE TWOJE OSZCZĘDNOŚCI !! ------->

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX