Mamy najwyższy od 10 lat odsetek Polaków, którzy "przejadają" oszczędności

Odsetek gospodarstw domowych, które uważają, że w najbliższych miesiącach uda im się zaoszczędzić, wynosi obecnie 24 proc. i jest dziś trzykrotnie wyższy niż przed 10 laty, wynika z badania "Sytuacja na rynku consumer finance", przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH).

"Gospodarstwa domowe w Polsce nadal nieźle oceniają swoją kondycję finansową. Na przestrzeni ostatnich 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się grupa gospodarstw przyznających się do popadania w długi. Obecnie ten problem dotyczy 4 proc. respondentów" - czytamy w komunikacie.  

"Co ciekawe, nasilające się nastroje konsumpcyjne powodują, że obecnie aż 11 proc. badanych przyznaje się do "przejadania" swych oszczędności - to najwyższy odsetek od 10 lat i aż o połowę większy niż przed rokiem. Interesujący może być jednak fakt, że prawie połowie polskich gospodarstw domowych udaje się oszczędzić jakiekolwiek pieniądze. To odsetek wyższy aż o 65 proc. w porównaniu z rokiem 2009, ale niższy o prawie 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym" - dodano.

Kondycja finansowa - stanKondycja finansowa - stan Kondycja finansowa - stan/Barometr KPF-IR SGH. I kwartał 2019.

Wśród najważniejszych motywów gromadzenia oszczędności (badanych w cyklu półrocznym), najczęściej wskazywaną opcją było "bez specjalnego przeznaczenia". Takich respondentów było ok. 23,5 proc. Na drugim miejscu znajduje się wypoczynek (22,6 proc.), gdzie obserwowany jest trend wzrostowy od kilku edycji badania. Na trzecim miejscu uplasowała się potrzeba gromadzenia środków na bieżące wydatki konsumpcyjne (21,7 proc.). Kolejne miejsce zajmują: oszczędności z przeznaczeniem na remont (18 proc.) oraz oszczędzanie na zakup drobnych dóbr trwałych (10,2 proc.). Podobnie jak w poprzednich edycjach badania, obecnie obserwowany odsetek gospodarstw domowych deklarujących oszczędności, które służą celom związanym z zakupem mieszkania lub samochodu, utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. To odpowiednio 6,6 proc. i 6,5 proc. badanych. Udział gospodarstw domowych oszczędzających z przeznaczeniem na emeryturę jest niewielki, a dodatkowo w bieżącym badaniu uległ zmniejszeniu do 3,9 proc. z 9,1 proc. 

Czytaj więcej: Polacy oszczędzają coraz chętniej, ale daleko nam do reszty Europy

Zły czas dla oszczędzania? "Szczyt optymizmu został już osiągnięty"

Jak wskazano w materiale, odsetek gospodarstw domowych, będących zdania, że obecnie jest dobry lub bardzo dobry czasy by oszczędzać, wzrósł o 1/4 w porównaniu z badaniami sprzed 10 oraz 5 lat.  "Szczyt optymizmu został już jednak osiągnięty i wkroczyliśmy w fazę spadkową - od kilku kwartałów maleje odsetek respondentów uważających, że obecnie jest korzystny klimat do oszczędzania. Aktualnie jest on o 15 proc. niższy niż przed rokiem" - napisano w informacji.

Klimat do oszczędzaniaKlimat do oszczędzania Barometr KPF-IR SGH. I kwartał 2019.

Ambicje zakupowe Polaków rosły w ostatnich latach szybciej niż ich realne dochody, co zapewne stanowi jeden z powodów osłabienia dynamiki przyrostu udziału gospodarstw domowych, optymistycznie podchodzących do oszczędzania. Jeszcze bardziej może niepokoić to, że rośnie różnica pomiędzy udziałem łącznym negatywnie nastawionych do oszczędzania i tych o przeciwnych opiniach. Zmiana odczuć gospodarstw domowych w tym obszarze wydaje się być nawet zaskakująco duża jak na okres wciąż utrzymującego się wzrostu gospodarczego oraz nadal rosnących płac. Jeśli ta tendencja zostanie utrzymana, to w kolejnych kwartałach nie tylko oszczędzanie, ale i konsumpcja mogą podlegać ograniczaniu

- powiedział prezes KPF Andrzej Roter, cytowany w komunikacie. 

Więcej o:
Komentarze (71)
"Szczyt optymizmu osiągnięty". Najwyższy od 10 lat odsetek Polaków, którzy "przejadają" oszczędności
Zaloguj się
 • wmr2000

  Oceniono 33 razy 27

  Na tym polega polski "cud" gospodarczy: oprocentowanie 3 razy niższe od inflacji, więc ludzie wydają pieniądze na potęgę. Inwestycje leżą ale konsumpcja kwitnie. Obudzimy się tradycyjnie, po polsku, z ręką w nocniku

 • ogniesteoczy

  Oceniono 23 razy 19

  Lokata sowita... 0,7% rocznie....
  jak mam 100.000zł oszczędności to rocznie mam z tego tyle forsy, że jak się zesram ze szczęścia to mi na papier do dupy nie starczy z odsetek...

 • ceppisowski

  Oceniono 18 razy 16

  Przejadają?
  Ludzie wyciagaja pieniadze ktore byly na czarna godzine bo inflacja jest poteżna za Pislamskich rządów

 • alben albus

  Oceniono 20 razy 16

  Bzdura. Nie iż przejadamy oszczędności tylko do marnych zarobków zasila się z oszczędności by przeżyć od pierwszego do pierwszego pomijając tempo drożyzny choćby gwałtowny wzrost utrzymania po galopujący ceny mieszkań kończąc na cenach paliw - pomijając iż na tle starej unii zabiabiamy poniżej godności...

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 16 razy 16

  Jeżeli rządzący obecnie nie uznali za stosowne odkładać pieniądze z koniunktury (przynajmniej części) na bufor, który złagodziłby nadejście spowolnienia/kryzysu, a w zamian przez cztery lata rządów nałożyli 34 nowe podatki (zwane dla niepoznaki opłatami/daninami), to sÓweren, który teraz pieje z zachwytu, że mu parę groszy do portfela wpadło (kosztem innych pracujących) będzie zdziwiony, gdy te wszystkie transfery trzeba będzie ciąć równo.

 • ochujek

  Oceniono 12 razy 12

  Ceny idą ostro w górę. Koniec odkładania pieniędzy bo trzeba jeść i ubrać się. Prąd i woda też drożeją. Ciemny lud chce zmian więc zagłosował na PiS.

 • js08836

  Oceniono 14 razy 12

  Przy tych cenach, które funduje nam dojna wredna zmiana szybko tracimy nasze oszczędności. Jak tu oszczędzać, gdy np. cena paliw jak na zachodzie. U mnie na stacji np. olej napędowy 5.24 zł/l. Cena, jak za Tuska tyle, że wtedy za baryłką płacono 120 -140 $ z baryłkę. Zaczynamy pracować na opłaty. Na życie coraz bardzie j brakuje. Tak rządzi najbardziej złodziejska partia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX