Donald Trump uderza w Iran. Koniec z wyjątkami dla sankcji. Ropa naftowa wyraźnie zdrożała

Prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydował, że sankcje na irańską ropę wejdą w pełni od maja. Do tej pory osiem krajów w drodze wyjątku mogło ją importować, wśród nich sojusznicy USA. Donald Trump chce, by ropa z Iranu zniknęła z rynku.

Stany Zjednoczone nie przedłużą wyłączeń dla sankcji nałożonych na irańską ropę. Osiem krajów mogło ją importować (w ograniczonym zakresie) bez narażania się na ewentualne działania ze strony Waszyngtonu. Były to Chiny, Grecja, Indie, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Tajwan i Turcja. Od 2 maja takich wyjątków już nie będzie. Decyzję ogłosił Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

"Spełniamy naszą obietnicę w sprawie zmniejszenia irańskiego eksportu ropy do zera" - napisał w oficjalnym komunikacie Departament Stanu. Według Amerykanów, eksport ropy naftowej był największym pojedynczym źródłem przychodów dla Iranu - dawał do 40 proc. - a reżim korzystał z nich, by finansować terroryzm i rozwijać programy militarne. Stany Zjednoczone zapowiadają, że będą "nadal wywierać maksymalną presję na irański reżim" dopóki jego liderzy nie zmienią swojego "destrukcyjnego zachowania" i nie powrócą do stołu negocjacyjnego.

Departament Stanu podkreśla, że tym, którzy sankcji przestrzegać nie będą, mogą grozić poważne konsekwencje, wśród nich utrata dostępu do amerykańskiego systemu finansowego i możliwości prowadzenia biznesu z amerykańskimi firmami.

Ropa naftowa w górę

W reakcji na tę decyzję ropa naftowa podrożała w poniedziałek. Jej notowania znalazły się na najwyższym poziomie od początku listopada ubiegłego roku. Ta amerykańska rosła w poniedziałek o 2,1 proc. We wtorek rano ten wzrost jest już mniejszy.

Notowania ropy naftowej WTI (amerykańskiej)Notowania ropy naftowej WTI (amerykańskiej) źródło: investing.com

Rynkowe ceny ropy typu Brent (europejskiej, jest międzynarodowym punktem odniesienia) wzrosły bezpośrednio po decyzji USA o 2,5 proc.

Notowania ropy naftowej typu Brent (europejskiej)Notowania ropy naftowej typu Brent (europejskiej) źródło: investing.com

Ruch w górę jest wyraźny, ale nie paniczny. Inwestorzy byli zaskoczeni decyzją władz USA, ale być może złagodziło to zapewnienie ze strony Amerykanów, że miejsce Iranu na rynku zajmą inni producenci ropy naftowej, w tym Arabia Saudyjska. Napisał o tym też na Twitterze Donald Trump.

Donald Trump zaostrza kurs wobec Iranu. 10 mld dolarów strat Teheranu

"Iran otrzymał bardzo złą radę od Johna Kerry'ego i ludzi, którzy pomogli mu doprowadzić do bardzo złego porozumienia nuklearnego z Iranem" - dodał Trump. John Kerry był sekretarzem stanu w administracji Baracka Obamy, kiedy podpisano wspomniane porozumienie. Podpisany w 2015 roku układ znosił stopniowo sankcje państw zachodnich w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego. Poza USA podpisały go też Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy. Donald Trump uznał, że Iran nie wywiązuje się z obetnic i w maju ubiegłego roku ogłosił, że zrywa porozumienie.

W poniedziałkowym komunikacie Departamentu Stanu czytamy, że od tego czasu z rynku zniknęło ponad 1,5 mln baryłek irańskiej ropy. To miało ograniczyć przychody Iranu z tego źródła o ponad 10 miliardów dolarów.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ekologicznego rolnictwa jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (82)
Donald Trump uderza w Iran. Koniec z wyjątkami dla sankcji. Ropa naftowa wyraźnie zdrożała
Zaloguj się
 • an_ma_o

  Oceniono 25 razy 17

  Turcja i Chiny mają w doopie zalecenia trumpka ....tylko patrzeć jak Indie zrobią to samo

 • Jan Kos

  Oceniono 14 razy 10

  W Polandii ograniczenie dostaw ropki od ajatolahów będzie można odczuć po niemal natychmiastowym wzroście cen przy dystrybutorach.

 • bosman64

  Oceniono 14 razy 6

  nie po to inwestowali w lupkowa technologie zeby teraz konkurowac z tania arabska ropa

 • jan.go

  Oceniono 9 razy 5

  Piękna katastrofę nam kretyni szykują Puki było dwóch samców alfa myślących jajami jakaś równowaga głupoty była Został jeden

 • twojeprawda

  Oceniono 10 razy 4

  Jak widac Izrael znowu miesza, a Chiny z pewnością się tym przejmą

 • kroliklesny

  Oceniono 10 razy 4

  Wizje kudlatego z czubem (o wlosach mowa!) sprowokuja kryzys w swiatowej gospodarce. Kto dal USA prawo bycia zandarmem? Pytanie retoryczne, wiem ze sami sobie dali prawo.

 • js08836

  Oceniono 12 razy 4

  Żyj i daj żyć innym jankeski głupcze. Japonia, Turcja, Korea Pd. Tajwan, Turcja, Włochy ,to chyba sojusznicy Jankesów. Kiedy tym psom wojny ktoś da solidną nauczkę, że Ziemia nie jest własnością USA. Liczę na San Andreas.

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 4

  Kiedyś może zdażyć się tak, że Trump nałoży na nas sankcje, a zdejmie je wtedy, kiedy wypłacimy odszkodowania Żydom, za zostawiony w Polsce majątek. I na nic zdadzą się tłumaczenia, że to, że śmo, żeśmy już wypłacili, że wstając z kolan zderzyliśmy się z fiutem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX