Trzynasta emerytura również dla tysięcy cudzoziemców. Nie muszą nawet mieszkać w Polsce

W ustawie wprowadzającej trzynastą emeryturę dla rencistów i emerytów nie zastosowano zabezpieczenia znanego z programu "500 plus". Tym samym 1100 zł brutto "trzynastki" trafi również do cudzoziemców, którzy nawet w Polsce nie mieszkają.

Wypłata "trzynastek" dla emerytów i rencistów obejmie również cudzoziemców - czytamy w "Rzeczpospolitej". Na skutek braku odpowiednich zapisów w ustawie świadczenie, będące elementem "piątki Kaczyńskiego" otrzymają też emeryci i renciści pochodzący zza granicy, którzy nawet w Polsce nie mieszkają i nie mają polskiego obywatelstwa.

Uprawnione do nowego świadczenia są również te osoby, które pobierają emerytury z innych państw. Chodzi nie tylko o mieszkańców UE, ale i Ukraińców, których obejmuje stosowne porozumienie zawarte w roku 2012. ZUS może wysłać też "trzynastki" do Norwegii, Szwajcarii, Australii, Kanady, Korei Południowej czy USA - informuje Zakład na swojej stronie.

Obecnie ZUS wypłaca ok. 170 tys. międzynarodowych emerytur. Jak informowała w zeszłym roku "Gazeta Wyborcza" to dwukrotnie więcej niż pięć lat temu. Ok. 58 tys. spośród uprawnionych mieszka za granicą - w Niemczech (19 tys.), Australii (5,6 tys.), i USA (5 tys.). Reszta, czyli 114 tys. takich emerytur, trafia do osób, które mieszkają w Polsce - na przykład takich, które po zakończeniu aktywności zawodowej za granicą zamieszkały u nas.

Czytaj też: "Wyraz wdzięczności dostarczony wprost pod drzwi". Premier Mateusz Morawiecki o "trzynastkach" dla emerytów i rencistów

W Polsce składki ZUS opłaca 587 tys. cudzoziemców. Z tego, jak podaje ZUS Opole odpowiedzialny za opracowywanie tego typu komunikatów, do systemu emerytalnego składki wpłaca 441 tys. pracowników pochodzących z Ukrainy. Reszta pochodzi z aż 170 krajów.  

Jak cudzoziemiec może uzyskać emeryturę?

W przypadku cudzoziemców wymogi dotyczące emerytury są takie same jak w przypadku Polaków - do uzyskania świadczenia jest wymagany odpowiedni staż i wiek. Pracownicy z Ukrainy są na nieco uprzywilejowanej pozycji. Mogą oni sumować okres zatrudnienia na Ukrainie i w Polsce. 

Emerytura Plus

Ustawa o trzynastej emeryturze przewiduje jednorazową wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów. Wyniesie ono 1100 złotych brutto, co oznacza, że do ręki każdy senior otrzyma 888 złotych i 25 groszy. Świadczenie będzie wypłacane wraz z majowymi emeryturami i rentami.

Koszt trzynastych emerytur dla budżetu państwa ma wynieść ok. 10,7 mld zł. Ok. 0,8 mld zł ma pochodzić z budżetu państwa, 8,5 mld zł z ZUS, 1,2 mld zł z KRUS, a ok. 111 mln zł z Funduszu Pracy. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (108)
Trzynasta emerytura również dla cudzoziemców. Nie muszą nawet mieszkać w Polsce, ani mieć obywatelstwa
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 74 razy 70

  Okazuje sie , ze przecietny Polak , przede wszystkim, musi harować na zachciewajki obrzydliwego gnoma , który ma bezkresne i niczym nie poskromione pragnienie władzy, a sam nigdy nie skalał się pracą.

 • cim_cum

  Oceniono 58 razy 52

  Ha ha ha. PiS i wszystko jasne. Kolejny gniot. Szkoda tylko, że to wszystko kosztem pracujących Polaków.

 • kiks11

  Oceniono 48 razy 42

  no cóż, stuka pisania prawa przerasta możliwości intelektualne państwa z pisu, który w porywach mają IQ sztachety i to ci inteligentniejsi.

 • ola-blue

  Oceniono 45 razy 39

  PiS oszalał!!! Grosz z państwowej kasy powinien być wydawany na potrzeby Polaków, a nie na kampanię wyborczą partii politycznej. PiS boi się utraty władzy i Trybunału Stanu?

 • dyskootantka

  Oceniono 38 razy 36

  Jestem na emeryturze i nie mam rewelacyjnej, ale wolałabym, żeby pieniądze poszły na dobrą edukację moich wnuków. Człowiek chętnie zagospodaruje każdy grosz, który mu wpadnie, ale trzeba nam trochę odpowiedzialności rządzących za kasę, którą dysponują w imieniu obywateli.

 • wolak007

  Oceniono 42 razy 36

  Dojna zmiana - oleeeee!

  A dla nauczycieli wciąż nie ma pieniędzy?...

 • japka_putina

  Oceniono 36 razy 30

  Żeby było taniej i celniej (społecznie), można byłoby użyć do rozrzucania kasy śmigłowców. Im kto biedniejszy, tym gorliwiej by zbierał. Niestety, śmigłowce które mamy, mogłyby pospadać na głowy zbierającego banknoty suwerena.

 • spam_box

  Oceniono 28 razy 26

  A nie można dać już teraz tej trzynastej emerytury przyszłym emerytom? To zagwarantuje kolejne głosy.

 • remo29

  Oceniono 23 razy 23

  Teraz rząd weźmie to co zawsze: taśmę, dyktę, patyki, kit, kłębek drutu, metr sznurka i zacznie się poprawianie. Widziałem to w każdym odcinku "Sąsiadów". I zawsze kończy się tak samo - zwycięstwem 1:27.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX