Wypłaty "500 Plus" zagrożone, bo pracownicy straszą strajkiem. Gowin: I tak sobie poradzimy

Związkowcy reprezentujący pracowników obsługujących program "500 Plus" zapowiedzieli w środę, że wkrótce mogą przystąpić do strajku. Ewentualny protest na antenie radiowej "Jedynki" skomentował wicepremier Jarosław Gowin.

Pracownicy obsługujący program "500 Plus" coraz głośniej mówią o strajku. Marcowe spotkanie w ministerstwie nie zakończyło sporu wokół wynagrodzeń i obowiązków, których pracownicy socjalni mają coraz więcej. Termin protestu nie jest jeszcze przesądzony, bo środowisko nie chce oskarżeń o podsycanie antyrządowych nastrojów. 

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, w "Sygnałach Dnia"  radiowej Jedynki odniósł się do ewentualnego protestu.

Jeżeliby doszło do takiej czy innej formy protestu, to i tak poradzimy sobie z wypłatą tego tak zwanego 500 plus

- stwierdził. 

Wynagrodzenia w całej sferze budżetowej są zbyt niskie. Doszło do nadmiernego rozwarcia między poziomem wynagrodzeń w sferze rynkowej. [...] Wynagrodzenia w sferze budżetowej rosną w tempie zbyt wolnym, dlatego nasz rząd rozpoczął proces podnoszenia wynagrodzeń, no ale to jest proces, który musi potrwać parę lat.

- dodał. 

Pracownicy socjalni mają postulaty

Sylwester Tonderys, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych, wyjaśnił w rozmowie z naszą redakcją, że rozmowy prowadzone z ministerstwem od marca nie przyniosły efektów. Nie udało się wywalczyć zwiększenia urlopu zdrowotnego, ani podnieść świadczenia za pracę w terenie, które nie było podnoszone od roku 2005. 

Od lipca zwiększą się też obowiązki pracowników obsługujących program "500 Plus". Został on bowiem rozszerzony w ramach "piątki Kaczyńskiego". Będzie obowiązywał również na pierwsze dziecko, co wiąże się z większą ilością wniosków, które trzeba obsłużyć.

Pracownicy socjalni obawiają się też reformy związanej z projektem Narodowej Rady Rozwoju. Chodzi o stworzenie Centrów Usług Socjalnych, który pozwoli tworzyć Ośrodki Pomocy Społecznej o zasięgu ponad gminnym. Pracownicy odpowiedzialni za obsługę interesantów obawiają się, że utrudni to dostęp do świadczeń i zwiększy biurokrację.

Czytaj też: Nauczyciele to dopiero początek. Kolejne grupy zawodowe grożą strajkami. I tak aż do jesieni

Czubek góry lodowej?

Nauczyciele i pracownicy socjalni to nie jedyne grupy zawodowe, które zaczynają głośno wyrażać swoje niezadowolenie. Wśród zawodów, które zapowiadają strajki znajdują się m.in. lekarze, fizjoterapeuci, a nawet doręczyciele listów. 

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (89)
Obsługujący program "500 Plus" zapowiadają strajk. Wicepremier Jarosław Gowin: I tak sobie poradzimy
Zaloguj się
 • 13.napletkow.jezusa

  Oceniono 49 razy 45

  Gowin, ja już to gdzieś słyszałem. "Rząd się sam wyżywi", podwyżek w budżetówce nie będzie - trzeba dalej zapylać za miskę ryżu. Ten Pisowski obfity socjal zaczyna się obracać przeciwko niemu samemu.

 • arcanuss86

  Oceniono 40 razy 36

  Gdybym był urzędnikiem za 2000 zł netto miesięcznie, a przychodziłyby do mnie chmary bezrobotnych Dżesik po 4000-6000 zł miesięcznie najróżniejszych zasiłków, bo im się należy, też by mnie strzeliło...

 • maadzik3

  Oceniono 30 razy 28

  Skoro rzad sie wyzywi (minister Gowin niemal zacytowal Urbana) i niepotrzebnie mu nauczyciele, sedziowie, pracownicy sadow, pracownicy socjalni, lekarze rezydenci oraz kilka innych grup bo "sobie poradzi" to proponuje mu to umozliwic. Niech sobie radzi, tanczy spiewa I gotuje. I rzadzi sam soba

 • Zyndram Zmaszkowic

  Oceniono 30 razy 28

  Rząd sobie poradzi.Już to kiedyś słyszeliśmy. Gówin tym razem po stronie reżimu.

 • asr1

  Oceniono 26 razy 24

  gowin wierny uczniu Urbana: rząd się wyżywi !!!

 • kataryniarski

  Oceniono 27 razy 23

  Pięć set pluz dla sówerena będzie, choćby nie wiadomo ile ofiar pochłonęła realizacja tych wypłat!

 • bombadilwlocie

  Oceniono 23 razy 21

  W razie strajku 500+ będzie płacone na plebaniach, pomniejszone o "co łaska" na tacę.

 • hubert.fun

  Oceniono 18 razy 18

  Czyli do pierwszego już Gowinowi starcza....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX