Teheran znów grozi blokadą cieśniny Ormuz. To przez nią przepływa jedna trzecia ropy na świecie

Iran po raz kolejny zagroził, że zablokuje cieśninę Ormuz, przez którą odbywa się transport 30 proc. światowej ropy naftowej. Ekspertka firmy BM Reflex wyjaśniła w jaki sposób ewentualna blokada wpłynęłaby na ceny paliw.

Iran po raz kolejny zagroził, że zablokuje dostawy ropy naftowej wszystkim krajom, które korzystają z cieśniny Ormuz. Jest to odpowiedź na plany amerykańskiej administracji, która zapowiedziała "zredukowanie eksportu irańskiej ropy do zera". USA 2 maja chcą wprowadzić światowe embargo na import ropy z Iranu. 

Przez cieśninę przepływają tankowce, które transportują 30 procent światowej ropy naftowej. Z przeprawy korzysta nie tylko Iran ale również np. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Urszula Cieślak, ekspertka firmy BM Reflex, w rozmowie z naszą redakcją wyjaśniła w jaki sposób blokada cieśniny mogłaby przełożyć się na ceny paliw. 

Zapowiedź nałożenia embarga na ropę pochodzącą z Iranu już wywołała reakcję rynku - cena baryłki wzrosła do 74,5 dol. W kontekście oszacowania cen paliw ta sytuacja nie wróży dobrze, nie daje szansy na obniżkę. 

- stwierdziła.

Kilkudniowe próby wstrzymania ruchu w cieśninie nie powinny wpłynąć długofalowo na rynek. Wszystko zależy od tego jak długo będą trwały ewentualne problemy. Dobrą informacją jest to, że produkcja w USA jest wysoka. Rosja czy inne kraje też mogą zwiększyć produkcję w ramach porozumienia. Kilkudniowe problemy z dostępem do cieśniny da się więc skompensować. 

Cieślak wyjaśniła też, że fizyczny brak dostaw nie powinien wpłynąć na braki surowca. Wszystkie kraje mają bowiem własne magazyny i rezerwy strategiczne, a producenci ropy mają możliwości zwiększenia produkcji. 

Czytaj też: Polska wśród krajów z najtańszym paliwem w Europie. Za benzynę mniej płacą tylko w Rumunii i Bułgarii

Wyjaśniła też, że nie ma możliwości fizycznej przeniesienia całości transportu ropy, który odbywa się przez Ormuz. Dlatego długotrwała jej blokada mogłaby skutkować wzrostem cen paliw.  Nikt nie wie jednak na dobrą sprawę na ile jest realne zagrożenie a na ile ma charakter polityczny. 

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (71)
Teheran znów grozi blokadą cieśniny Ormuz. Przepływa tamtędy 30 proc. procent ropy
Zaloguj się
 • Marco B.

  Oceniono 10 razy 6

  Jak napisali w artykule "produkcja USA jest wysoka". No to macie odpowiedź po co te całe cyrki z embargo. Jego nałożenie skutkuje wzrostem cen ropy. Blokada cieśniny jeszcze bardziej podniesie ceny ropy na rynku światowym. I kto skorzysta? Ależ tak, oczywiście USA. Produkcja wysoka, ceny wysokie... Każdy chce zarobić, a że kosztem reszty Świata? Od kiedy USA to obchodzi?

 • jan.w2

  Oceniono 9 razy 5

  Ta zapowiedz spowoduje rychłe podwyżki cen paliw na polandyjskich stacjach. Nie jest przy tym istotne, czy w wyniku takiej blokady baryłka podrożeje. W Polandyjskim z dupy wziętym kapitalizmie każdy pretekst do podwyżek cen paliw jest dobry.

 • pi_sz

  Oceniono 20 razy 4

  Izrael i Arabia Saudyjska trzyma na smyczy amerykańskiego pieska i mogą dokonywać każdej zbrodni i aktów terroru jaki im się podoba. Ja natomiast uważam, że nie powinniśmy dać się zastraszyć i UE powinna dalej tam kupować ropę - od zbrodniarzy Saudów trzymać się z daleka.

 • bartekgryko

  Oceniono 16 razy 2

  w ten sposób Trump spłaca dług Pitinowi. Pozwala by gospodarka rosji odzyskała oddech po spadkach cen ropy do poziomu 50$

 • punter

  Oceniono 6 razy 2

  Biorąc pod uwagę, że USA i Rosja są największymi producentami ropy to Trump i Putin mogą się nawet na taką blokadę zgodzić :)
  Pierwszy i tak ma z niesterowalnymi kozojeb... z Rijadu w gruncie rzeczy na pieńku i chętnie coś przytuli ich kosztem, dla drugiego ropa po 200 USD będzie wybawieniem.

 • smarekdarek

  Oceniono 12 razy 2

  Może niech Jarosław przekopie "mierzeję Ormuzką", to statki popłyną inną trasą i ominą blokadę? Dzięki temu sprytnemu zabiegowi będzie nie tylko zbawcą Polski, ale też świata?

 • wellon

  Oceniono 6 razy 2

  Im więcej ropy na rynku tym baryłka tańsza a blondasowi nie zależy na taniej ropie, gdyż pewno czerpie zyski z jej sprzedaży

 • justas32

  Oceniono 12 razy 2

  Iran tak bardzo nienawidzi Ameryki, że nawet gdy ta nie chce kupować od nich ropy naftowej, to grożą blokadą cieśniny - żeby tylko im ją sprzedać ...

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 2

  Desperaci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX