Pierwszą ofiarą suszy będą truskawki. Plantatorzy już alarmują: Wprowadźcie stan klęski

Robert Kędzierski
Rolnicy alarmują, że susza staje się dla nich coraz bardziej realnym problemem. Apelują do ministra rolnictwa, by z uwagi na brak deszczu przemyślał wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jedną z branż najbardziej wrażliwych na brak deszczu są plantatorzy truskawek. Potwierdzają, że zbiory w tym roku mogą być mniejsze.

Rolnicy ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni" wystosowali list otwarty do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Proszą w nim o "rozważenie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, która w najbliższych dniach i miesiącach spowoduje znaczne straty w rolnictwie i sadownictwie".

Wraz z sygnałami potwierdzającymi że susza już jest obecna nastąpiły równolegle przymrozki, których skutkiem są pierwsze straty w uprawach.

- czytamy w piśmie. 

Czytaj też: Polska wysycha. "Mamy jeden z najniższych poziomów zapasów wody w Europie"

Rolnicy wskazują na ujemny bilans wodny - jest jej o 20 proc. mniej w stosunku do roku poprzedniego. Wpływ na to mają niższe od przewidywanych opady. 

"Solidarni" stwierdzają, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej uchroniłoby rolników przed karami wobec niedotrzymania warunków kontraktacji płodów rolnych. 

Chcemy aby rząd ochronił polskich rolników przed nadchodzącymi i obecnymi zagrożeniami.

- stwierdza przewodniczący związku Marcin Bustowski. 

Plantatorzy truskawek czekają na deszcz

Brak deszczu doskwiera wielu branżom. Wśród najbardziej zaniepokojonych są plantatorzy truskawek. 

Z sygnałów, które do nas spływają wiemy, że problem suszy narasta. Właśnie w tym momencie, w którym truskawka rośnie i potrzebuje wody opady deszczu w wielu regionach są niewystarczające.

- stwierdził w rozmowie z naszą redakcją Damian Fudecki ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.

Wiele upraw wymaga sztucznego nawadniania. Tam gdzie to niemożliwe zbiory będą słabe.

- dodał. 

Wiele plantacji może być zagrożonych z powodu braku wody. Problemem są także przymrozki - mamy już pierwsze sygnały o przemrożeniach kwiatostanu we wczesnych truskawkach. A trzeba pamiętać, że mamy dopiero kwiecień. Przymrozki są możliwe również maju.

Czytaj też: Huraganowe wiatry, wyschnięte łódzkie, zalewany Hel. Zmiany klimatu nie oszczędzą Polski

Fudecki wyjaśnił też, że trudno w tej chwili przewidzieć jakie będą ceny truskawek w obecnym sezonie. Wszystko zależy od tego jak będzie się kształtowała pogoda. Większość plantacji w Polsce ma bowiem charakter gruntowy i tu czynnik pogodowy ma wielkie znaczenie. Więcej na temat zbiorów będzie wiadomo mniej więcej za miesiąc. 

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (129)
Rolnicy, plantatorzy i sadownicy już chcą stanu klęski żywiołowej. Przez suszę
Zaloguj się
 • lord-p

  Oceniono 37 razy 29

  nie ma deszczu? Widać Bóg tak chciał!

  Większość rolników i tym podobnych to wyborcy dobrej zmiany, a więc tej grupy ludzi, którzy w żadne ocieplenie klimatu i zmian nie wierzą. Niech więc idą do kościółka i się modlą. Albo zmienią pracę, jak radzą nauczycielom.

 • soap2

  Oceniono 24 razy 18

  niech się pomodlą o deszcz.
  a jak nie spadnie, to niech się zastanowią.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 17 razy 17

  Plantatorzy wyczekują deszczu, płacą na msze o deszcz, żądają pomocy państwa, a tymczasem w Hiszpanii, Włoszech, Francji plantatorzy mają swoje instalacje nawadniające, własne cysterny i podlewają swoje uprawy dbając o to by plon był maksymalny bo za tym idzie ich dostatek.
  Ale nasi może ściepną się na pielgrzymkę i super oprawę na mszę w Częstochowie, wota i zawierzenie Maryji upraw przed klęską suszy!

 • marcinblonie

  Oceniono 18 razy 16

  zaczyna się wiosenna mantra.... za zimno, za ciepło, za chłodno, za sucho, za mokro, za ciemno, za jasno, za szybko, za wolno.... a w finale ananasy tańsze od pomidorów

 • kaszpir2

  Oceniono 15 razy 15

  Wystarczy wyjechać poza Polskę (np.Czechy , Słowacja , Niemcy) aby zobaczyć na polach wielkie "maszyny" do podlewania pól. Tam rolnik odpowiada za swoje plony i jak jest za sucho to musi je podlać i tyle. A u nas oczywiście stan klęski i niech podatnicy zapłacą rolnikom że tym nie chce się zainwestować w systemy podlewania ...

 • owca888

  Oceniono 13 razy 11

  Kurna, nie możecie się ubezpieczyć? Jeszcze się nie nauczyliście, tłumoki? Tylko rączki do podatnika wyciągamy? Noż...

 • skandy5

  Oceniono 12 razy 10

  Dziwne tylko, że walenie żyda kijem i palenie książek i hello kitty nie pomaga - obrazili się na nas nasi Król i Królowa Polski?

 • krzywelustro

  Oceniono 10 razy 10

  Rząd ma teraz ważniejsze rzeczy na głowie. Kiedy Żydzi przeszkadzają polskim dzieciom w tłuczeniu kijami Żyda Judasza, to władza nie ma czasu na truskawki czy inne duperele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX