Wizy do USA. Ambasador Mosbacher zachęca Polaków, by składali wnioski

Ambasada USA w Warszawie ruszyła z kampanią promującą VisaWaiverDlaPolski. Zachęca, by jak najwięcej zainteresowanych złożyło wnioski do końca września. Jeśli spadnie liczba odmów w III kwartale 2019 r., Polska może wreszcie wejść do programu ruchu bezwizowego.

Ambasador USA Georgetta Mosbacher po raz kolejny podkreśliła, że priorytetowo traktuje kwestię Polski w programie ruchu bezwizowego.

Ambasada zachęca

Na swoim Twitterze zaapelowała do Polaków, by składali wnioski o wizę do USA.

Czas, by obniżyć procent odmów na wnioski o wizę jest do końca września. Jeśli Polakom uda się w III kwartale 2019 r. uzyskać wymaganą liczbę akceptowanych wniosków dla wiz turystycznych, biznesowo-turystycznych lub biznesowych, osiągając poziom odmów poniżej 3 proc., Polska wejdzie do programu ruchu bezwizowego.

Odmów coraz mniej

Na początku lutego 2019 r. ambasada USA w Polsce potwierdziła, że odsetek odrzuconych wniosków o wizy dla Polaków w minionym roku budżetowym wyniósł zaledwie 3,99 proc. Chodzi o wizy klasy B, czyli czasowe wizy biznesowe (B-1), turystyczne (B-2) i biznesowo-turystyczne (B-1/B-2). To, jak dotąd, rekordowo dobry wynik Polski. Dla porównania, w latach 2014-2018 zawsze wynosił więcej niż 5-6 proc., a jeszcze w 2006 r. odrzucany był co czwarty wniosek.

Odsetek odrzucanych wniosków Polaków o wizy klasy B do USAOdsetek odrzucanych wniosków Polaków o wizy klasy B do USA Departament Stanu USA

Przy 4 478 odrzuconych w 2018 r. wnioskach o wizy tych pozytywnie rozpatrzonych powinno być aż o ok. 37 tys. więcej niż obecnie. Czy kampania VisaWaiverDlaPolski będzie skuteczna? Czas pokaże.

Polski sen o wizie

W tym momencie pewne jest to, że Polska - obok Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Cypru - nadal nie spełnia wymogów ruchu bezwizowego. Do USA wjeżdżać bez wizy mogą obywatele 38 państw, w tym 23 z UE. Są wśród nich nasi sąsiedzi, np.: Czechy, Słowacja, Litwa czy Węgry.

Państwa mogące podróżować do USA bez wizPaństwa mogące podróżować do USA bez wiz Gazeta.pl

Przypomnijmy, że o wejście przez Polaków do programu bezwizowego stara się także Koalicja Wizowa. Jej założyciele to: Polskie Linie Lotnicze LOT, Mastercard, Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Instytut Myśli Schumana.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (318)
Wizy do USA. Amerykańska ambasada zachęca Polaków, by składali wnioski
Zaloguj się
 • ja20034

  Oceniono 50 razy 48

  Dobrze rozumiem, że mam złożyć wniosek o wizę i zapłacić za nią, tylko po to, żeby za chwilę ta wiza nie była mi potrzebna?

 • junk92508

  Oceniono 41 razy 35

  A ja bym chciał żeby skończyć z głosowaniem poza granicami Polski.

  Jak ktoś wyjechał i siedzi w USA 10 lat to jakim prawem ma urządzać życie tym co zostali w kraju?

 • niemaszjeszczekonta

  Oceniono 44 razy 34

  Ubieganie się o wizę do USA to wyjątkowo upokarzająca czynność. W Krakowie stoi się w kolejce pod konsulatem, jak jest zima to na mrozie, w obstawie policji z ostrą bronią. Broń boże stanąć po tej samej stronie ulicy, po której jest wejście do konsulatu. Masz stać po drugiej stronie! Sorry, ale tak to możecie traktować więźniów w Guantanamo, drodzy "sojusznicy".

 • twojeprawda

  Oceniono 44 razy 32

  z całym szacunkiem, ale w większość ma w ddoopie wizy. Gdyby to było jakieś 20 lat temu, to tak, ale teraz.. pfff. Kto miał wyjechać to i tak tam był. 300mld za wizy? to nie jest żaden dobry interes.

 • mopsek

  Oceniono 32 razy 22

  Tak robi sie w bambuko tylko idiotow, skladac wnioski i kaska leci a potem jak odmownie, no coz, kaski sie nie zwraca, dalej krajanie, skladac wnioski, bo Tramp potrzebuja wasza kase na budowe muru.

 • Antoni Grzywka

  Oceniono 27 razy 21

  A może w drugą stronę. Przestać składać wnioski i hamburgerom znudzi się odwalanie wniosków wizowych jaki dochody z ich rozpatrywania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX