Polska wstrzymała odbiór ropy z Rosji na granicy z Białorusią. Orlen: dostawy na stacje stabilne

Ropa naftowa dostarczana do Polski z Rosji rurociągiem Przyjaźń okazała się zanieczyszczona. Operator polskiego odcinka rurociągu zdecydował więc o czasowym wstrzymaniu dostaw. Na razie będziemy korzystać z zapasów.

O wstrzymaniu dostaw rosyjskiego surowca poinformowało Ministerstwo Energii. Według resortu od kilku dni, dokładnie od 19 kwietnia, do Polski docierała zanieczyszczona ropa naftowa REBCO z Rosji. Dowiedział się o tym operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń, spółka PERN, od swojego białoruskiego partnera.

Polska wstrzymuje odbiór rosyjskiej ropy w Adamowie

W ropie przysyłanej na Białoruś i do Polski zaobserwowano zwiększone stężenie chlorków organicznych, takie zanieczyszczenie może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych. By je chronić, PERN wstrzymał odbiór surowca w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej.

Ministerstwo Energii uspokaja, że dopóki awaria nie zostanie wyjaśniona, a system przesyłowy oczyszczony, Polska będzie korzystać z zapasów surowca. Jako  członek UE i Międzynarodowej Agencji Energetyczne jesteśmy zobowiązani do utrzymywania zapasów, które wystarczą na 90 dni. "W przypadku przedłużającego się braku dostaw surowca dla polskich rafinerii ropa zostanie sprowadzona alternatywną drogą tj. przez Naftoport w Gdańsku" - czytamy w komunikacie.

Orlen: dostawy paliw na stacje są stabilne

Wstrzymanie odbioru bezpośrednio dotyczy PKN Orlen - surowiec trafiał do rafinerii paliwowej spółki. Orlen podał, że dostawy paliw na stacje są niezmienne i stabilne. Produkcja w rafinerii nie zostanie wstrzymana ani ograniczona, przynajmniej na razie. Orlen będzie przerabiać zapasy. Do czasu usunięcia awarii Orlen będzie dostarczać do Płocka ropę z Gdańska, która dociera drogą morską z Arabii Saudyjskiej w ramach kontraktu z Saudi Aramco.

Orlen przypomniał też, że obecnie blisko połowa kupowanej przez koncern ropy naftowej pochodzi spoza Rosji. Poza Arabią Saudyjską, spółka kupuje surowiec z Norwegii, Angoli i Nigerii.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (48)
Polska wstrzymała odbiór ropy z Rosji na granicy z Białorusią. Orlen: dostawy na stacje stabilne
Zaloguj się
 • bosman64

  Oceniono 16 razy 6

  To że ruska ropa jest zanieczyszczona to nic nowego. Jest przede wszystkim zasiarczona. Bardzo dobrze że na granicy zakręcono im kranik, w białoruskiej rafinerii przez ten ruski syf doszło do uszkodzeń i zatrzymania produkcji. Tu trzeba powiedzieć plus dla Obajtka zareagował zanim doszło do strat.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 4 razy 4

  wstrzymala też import wegla ukradzoniego przez ruskich donbasu?
  walczą z niemieckimi wiatrakami a kupująruski wegiel żby finasować reżim putina
  wstyd

 • czizus

  Oceniono 7 razy 3

  No nareszcie. Po co kupować to kacapski syf skoro tyle dobrej jakości ropy na świecie?

 • camp.1000

  Oceniono 3 razy 3

  W ramach dekomunizacji nazw zapomniano zmienić nazwę rurociągu. Kto zaproponuje godną nazwę dla rurociągu?

 • realistas

  Oceniono 5 razy 1

  Następny wzrost cen. Widocznie Rosja nie chce już sprzedawać Polakom ropy.

 • audisto

  0

  Tak się zastanawiam czy to jest taktyczne zagranie ruskich. My wam czystą ropę ale za North Stream 2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX